Zákaznícka linka: +421 940 919 656 (Po - Pia: 11:00 - 17:00)

4 tipy, ako zariadiť obývačku v paneláku. Buďte o krok bližšie k bývaniu vašich snov

Veľký priestor so sebou prináša veľa možností, ako ho zariadiť. Priestranné obývačky sú však výsadou predovšetkým rodinných domov. Byty v panelákoch a bytovkách sú väčšinou priestorovo skromnejšie a človek musí byť o niečo vynaliezavejší a kreatívnejší, aby obývačku zariadil prakticky, funkčne a súčasne podľa svojich predstáv. Ak sa s týmto „dizajnérskym problémom“ práve zaoberáte aj vy, máme pre vás niekoľko tipov, ktoré vám so zariaďovaním obývačky v paneláku pomôžu. Prečítajte si náš článok a buďte o krok bližšie k obývačke vašich snov.

Prečo by ste si mali dať záležať na zariaďovaní obývačky v byte?

Niekto si možno povie, že zariadiť obývačku v byte nie je nič náročné. A pre niektorých to tak možno naozaj je. Pre väčšinu ľudí je však vyberanie nábytku, farieb, dekoru a doplnkov proces, ktorý si vyžaduje premýšľanie, sústredenie a samozrejme aj určitú dávku trpezlivosti.

obyvacka v byte

Obývačka je miestom, kde sa stretáva rodina. Má v nej byť dostatok miesta, aby ste sa všetci pohodlne usadili a má vytvárať dobrú a príjemnú atmosféru. Nezáleží na tom, či to je obývačka v paneláku alebo v dome – je to miesto, kde si oddýchnete a zrelaxujete pri obľúbenom filme, novej knižke či rozhovore s najbližšími. Zároveň však pravdepodobne aj vy chcete, aby bola obývačka štýlová a svojím spôsobom moderná. Ako toto všetko skĺbiť? Postupujte podľa týchto 4 krokov.

1. Premyslite si, akú funkciu bude obývacia izba plniť

V dome je možné vyčleniť priestor pre všetky potrebné miestnosti a „kútiky“ – napríklad pracovný a kozmetický kútik. Predovšetkým v prípade, že si dom staviate „od nuly“, dokážete si vopred premyslieť, koľko chcete spální, či budete mať jedáleň alebo napríklad hosťovskú izbu. V byte však takúto možnosť nemáte a ako sa hovorí: „Musíte pracovať s tým, čo máte.“  Mali by ste si preto dobre premyslieť, či bude obývacia izba plniť len tú jednu primárnu funkciu alebo bude aj príležitostnou spálňou, pracovňou, prípadne jedálňou.

Ak sa totiž rozhodnete tento priestor využívať viacúčelovo, budete musieť myslieť praktickejšie. Pokiaľ ale obývačka bude len obývačkou, môžete sa pri výbere nábytku viac „vyšantiť“ – napríklad si vybrať väčší gauč, vysnívané kreslo „ušiak“, komodu či iné doplnky.

2. Zvoľte vhodné farby

Ani výber farieb neberte na ľahkú váhu. Farby totiž vplývajú na to, ako sa v miestnosti cítite. Môžu dotvoriť príjemnú harmonickú atmosféru ako stvorenú pre relax a pohodu. Naopak, sú aj také farby, ktoré v interiéri pôsobia chladne, melancholicky a dokonca agresívne. Okrem toho majú farby tiež schopnosť meniť to, ako opticky vnímate priestor – to znamená, že ho môžu opticky zväčšiť alebo zmenšiť.

zariadovanie malej obyvacky

Štandardne platí, že pre menšie obývačky v paneláku sú vhodnejšie svetlé farby, napríklad biela, odtiene béžovej a krémovej, pastelové farby a podobne. Tieto farby na stenách, podlahe i nábytku obývačku presvetlia a opticky ju zväčšia. Ak má počas dňa obývačka dostatok prirodzeného svetla, môžete si vybrať aj tmavšiu a sýtejšiu farbu. Pozor: nemali by ste ňou však vymaľovať všetky steny. Tmavá môže byť buď sedačka, podlaha alebo nábytok. Stále totiž platí, že čím bude obývačka v paneláku svetlejšia, tým bude pôsobiť väčšia. 

Ak máte to šťastie, že máte v panelákovom byte veľkú obývačku, nebojte sa nahliadnuť do celého spektra farieb. Vždy však prihliadajte na prirodzené svetlo. Ak by ste to prehnali s tmavými farbami, výsledný efekt môže pôsobiť ponuro a temne.

Aké farby sa hodia do obývačky?
Pozrite si pár tipov na výber ideálnej farby pre vašu obývačku i sedačku

3. Stavte na kvalitný nábytok

Kedysi boli v móde veľké masívne obývačkové zostavy nábytku, ktoré zabrali celú stenu a niekedy možno aj viac. V súčasnosti máte väčší výber v rôznych štýloch. Najobľúbenejší je minimalizmus škandinávskeho štýlu, útulný vidiecky štýl či uvoľnený boho. Vašej fantázii a preferenciám sa medze nekladú. Nezabudnite však na to, že nábytok by mal byť nielen pekný, ale aj kvalitný a praktický.

Ako teda vybrať nábytok do malej obývačky v paneláku? V prvom rade si vytvorte predstavu toho, čo sa vám páči. Pozrite si obrázky na internete, prípadne nejaký ten katalóg a nájdite si svoj štýl. Následne si precízne zmerajte rozmery obývacej izby a premyslite si, aký nábytok v nej chcete mať – či to majú byť otvorené poličky, zatvorené skrinky a podobne. V súčasnosti je populárny minimalistický nábytok, ktorý zaberá najmenej priestoru a súčasne vyzerá veľmi štýlovo. To však v malom panelákovom byte nemusí byť úplne praktické, nakoľko takýto nábytok vám nevytvorí žiadny úložný priestor.

4. Vyberte si vhodnú sedaciu súpravu

Sedačka je základom obývačky, preto by ste ju mali vyberať ako prvú. Rozhodujte sa vždy s ohľadom na priestor. Do malých obývačiek sa hodia pohovky, prípadne menšie rohové sedacie súpravy. Keď si však presne zmeriate rozmery, možno zistíte, že sa vám do obývačky s prehľadom zmestí aj menšia u-čková sedačka. Do menších obývačiek vyberáme:

Vo väčšej panelákovej obývačke máte možností o niečo viac. Dokážete sa pekne prispôsobiť napríklad tomu, koľko ľudí bude na sedačke pravidelne sedávať. Ak máte veľkú rodinu, prípadne radi usporadúvate spoločné posedenia s rodinou a priateľmi, sú pre vás vhodné väčšie sedacie súpravy v tvare U. Pokiaľ preferujete skôr sedačku v tvare L, máte na výber z množstva sedacích súprav s rôznym pomerom strán krídel. Z našej ponuky pre vás vyberáme:

Hľadáte multifunkčnú sedaciu súpravu? Máme pre vás riešenie

Multifunkčnosť je veľkým hitom zariaďovania obývačiek, kedy jeden kus nábytku slúži okrem svojho primárneho účelu aj inak. Ak hovoríme o multifunkčnej sedačke, bude mať tieto vlastnosti:

Pokiaľ patríte k ľuďom, ktorí radi z času na čas zmenia dekor obývacej izby, odporúčame vám vybrať si sedačku s poťahovým materiálom v neutrálnej a dobre kombinovateľnej farbe. Potom totiž stačí vymeniť len doplnky a obývačka získa úplne iný nádych. Na všetky naše sedačky máte možnosť vybrať si ktorúkoľvek farbu a materiál zo vzorkovníka. Stačí si vybrať model sedačky, ktorá vám rozmerovo a dizajnovo vyhovuje, a potom si na ňu vybrať vhodný poťahový materiál.

Naše novinky v ponuke

×