Zákaznícka linka: +421 940 919 656 (Po - Pia: 11:00 - 17:00)

Sedačka – kráľovná obývačky v Hygge štýle

Či už máte doma rohovú sedačku, sedačku v tvare U alebo sedaciu súpravu 3+2+1, stále vám pripomíname, že sedačka je jednoducho kráľovnou miestnosti. Je dominantnou v každej obývačke, v každom štýle interiérového dizajnu. Nie je tomu inak ani v dánskom hygge – štýle, ktorý momentálne valcuje Európu a určite sa zapáči aj vám.

 

Čo je to Hygge?

Hygge je filozofia z Dánska, ktorá sa premieta predovšetkým v štýle myslenia. Hovorí, že v živote by sme sa mali sústrediť na príjemné maličkosti. Drží sa názoru, že občas by sme mali odložiť povinnosti bokom a spomaliť. Je doslova receptom na šťastný život Dánov, ktorý sa v posledných rokoch stáva hitom aj v ostatných európskych krajinách.

 

Ako vyzerá bývanie v dánskom štýle?  

Hygge sa odráža v mnohých praktických oblastiach života, napríklad aj v interiérovom dizajne. Keďže je jeho základom nájdenie si času na upokojujúce momenty, aj interiérový dizajn je tomu prispôsobený. V byte by sa podľa tejto filozofie mali nachádzať len doplnky, ktoré obyvateľov bytu tešia a ku ktorým majú vzťah.

Okrem toho by mal byť domov miestom oddychu. Mal by teda poskytovať pohodlný priestor takým každodenným činnostiam, ktoré človeka tešia a napĺňajú – napríklad pitie rannej kávy či čítanie dobrej knihy. Hygge bývanie čiastočne pripomína škandinávsky štýl, no je obohatené o jednoduchosť a krásu v detailoch. Samozrejmosťou je veľa sviečok a zaoblené tvary doplnkov.

 

 

Sedačka v hygge štýle

Podstatou filozofie je prepojiť tradíciu s moderným štýlom bývania. Vyznačuje sa minimalizmom, funkčnosťou, štýlom a eleganciou. Veľmi dôležitým prvkom zariadenia je práve sedačka, na ktorej možno relaxovať a užívať si tie príjemné činnosti, ktoré nás vždy potešia. Sedacia súprava by mala stelesňovať domácu pohodu a keďže na nej trávime veľa času, mala by byť najpohodlnejším kusom nábytku.

Pohodlie zvyšujú napríklad aj vankúše na sedačke a preto im hygge dáva zelenú. To isté platí aj o dekách, ktoré sa môžu stať pekným dizajnovým doplnkom. Dopĺňajú ich koberce s dlhým vlasom, ktoré môžeme umiestniť priamo pred sedačku. Čo sa týka ostatných doplnkov, dánsky štýl obľubuje prírodné materiály ako drevo, kameň či keramiku. Vyvarovať by sme sa mali plastom, kovom a predmetom s neprirodzeným tvarom.

 

 

Nezariaďujme, žime

Na hygge je najkrajšie to, že je skutočne receptom na šťastný život. Snaží sa poukázať na maličkosti a na vychutnávanie si príjemných chvíľ, ktoré človeka povzbudia a rozveselia. A práve o týchto maličkostiach je život. O vyvalení sa na gauč, vypití večernej šálky čaju a prelistovaní si obľúbeného časopisu. Či napríklad o leňošení s partnerom na pohovke a snívaní o budúcnosti. Alebo večera s priateľmi pri dobrom víne.

Práve tieto momenty sú tie najkrajšie z celých dní. Keď sa zastavíme a užívame si prítomný okamih. Na hygge netreba len myslieť, treba ho žiť. My už sa vlastne ani nečudujeme, že Dáni sú tým najšťastnejším národom na svete. Veď si to vedia tak krásne zariadiť.

 

Naše novinky v ponuke

×