Zákaznícka linka: +421 940 919 656 (Po - Pia: 11:00 - 17:00)

Zariaďujeme obývačku: 6 krokov k obývačke vašich snov

Na svete sú dva typy ľudí – tí, ktorí milujú zariaďovanie a dolaďovanie aj tých najmenších detailov, a potom tí, pre ktorých je celý tento proces „španielska dedina“. Pokiaľ patríte k druhému spomenutému typu, máme pre vás malú pomôcku. Zozbierali sme pár tipov a zostavili postup, vďaka ktorému krok po kroku vytvoríte z prázdnej miestnosti vašu obývačku snov. Na čo by ste nemali zabudnúť?

1. krok: Premyslite si, čo chcete a vyčleňte si budget

Mať dobrý plán rekonštrukcie je dôležité – minimálne by ste vždy mali mať aspoň predstavu, ako má vaša obývačka vyzerať. Chcete veľkú sedaciu súpravu, alebo menšiu pohovku v kombinácii s kreslami či iným typom nábytku?  Bude vaša obývacia izba relaxačnou zónou alebo obsiahne aj menší pracovný kútik?

Na základe vašich preferencií a predstáv si následne môžete urobiť malý rešerš – napríklad na internete. Vďaka tomu získate predstavu, ako sa hýbu ceny na trhu a budete si vedieť pripraviť budget, čiže finančný rozpočet, ktorý bude potrebné investovať.

tipy ako zariadiť obývačku

2. krok: Zohľadnite dispozičné riešenie miestnosti

Priestor a dispozícia zohrávajú dôležitú úlohu predovšetkým pri menších priestoroch. Pri výbere nábytku a zariadenia by ste preto vždy mali myslieť na to, aby izba nepôsobila dusivo a prepchato. Voľte zariadenie strategicky – vyberte si sedačku s úložným priestorom, siahnite po nábytku, ktorý sa dá umiestniť na stenu a podobne. Menším miestnostiam lichotí tiež nábytok na nožičkách, ktorý opticky zväčšuje priestor.

3. krok: Vyberte farebnú paletu pre vašu obývačku snov

Výber farebnej palety zastrešuje nielen výber farby stien či podlahy. Dobre zvážiť by ste mali aj farbu sedačky, nábytku a doplnkov. Správne zvolenou kombináciou farieb môžete totiž obývačke dodať vzdušnosť a opticky ju zväčšiť. Veľmi obľúbené sú napríklad sedačky výraznejších odtieňov, ktoré ukotvia priestor.  

ako zariadiť obývačku

4. krok: Výber vhodnej sedacej súpravy

Výber sedacej súpravy by malo sprevádzať zohľadnenie viacerých faktorov. Najdôležitejšie je zvoliť správny rozmer. Do menších priestorov sa hodia pohovky či menšie rohové sedacie súpravy, pri väčších obývacích izbách môžete zas siahnuť po veľkých sedačkách v tvare u. Pred samotným výberom vám odporúčame riadiť sa starým známym „dvakrát meraj a raz strihaj“. Zmerajte si priestory a premyslite si, koľko priestoru má sedačka v miestnosti zaberať.

Pri výbere by ste tiež mali zohľadniť materiál a kvalitu sedacej súpravy. Máte malé deti, plánujete sedačku používať ako posteľ pre hostí alebo trávite v obývačke veľa času? V tom prípade by ste mali zainvestovať do sedačky s kvalitnou poťahovou látkou. Vďaka moderným technológiám si dnes môžete vybrať z materiálov s rôznymi povrchovými úpravami, napríklad proti odieraniu, fľakom či vyblednutiu.

Moderné prvky pre vašu sedaciu súpravu

Výhodou moderných sedacích súprav je ich viacúčelovosť. Sedačky môžu okrem oddychu poslúžiť aj ako príležitostná posteľ či priestor na odkladanie sezónnych vecí. Rozkladanie a úložný priestor sú však dnes už viac menej štandardom. Medzi ďalšie vylepšenia sedačiek patria napríklad aj polohovateľné opierky či držiaky na poháre.

Niektoré modely disponujú aj „technickejšími vychytávkami“, ako napríklad vstavaný minibar, zabudovaná nabíjacia stanica či dokonca malá lampička. Vybrať si tak môžete sedaciu súpravu, ktorá bude nielen estetická, ale aj funkčná a moderná.

5. krok: Nezabúdajte na dostatok úložného priestoru

Pri rekonštrukcii by sme nemali zabúdať na dostatok úložného priestoru. Preplnené poličky či veci, ktoré nemajú svoje miesto môžu pôsobiť rušivo. Odložte veci, ktoré práve nepotrebujete do skrytých úložných priestorov a vystavte si pár ozdobných dizajnových kúskov, ktoré obývačke dodajú šmrnc.

Rohová sedačka Murena IX Úložný priestor
Rohová sedačka Murena IX Úložný priestor

6. krok: Myslite na detaily

Máte vybraté farby, nábytok aj sedačku, ale ešte stále tomu niečo chýba? Poobzerajte sa po doplnkoch. Celkovú atmosféru obývacej izby vám pomôžu doladiť práve drobnosti, ako napríklad ozdobné vankúše, koberček, závesy či obrazy na stenách. Vďaka nim môžete obývačke dodať tú správnu atmosféru pohodlia a útulnosti.

Obývačka je miestom relaxu, oddychu a chvíľ strávených s priateľmi, a preto by ste sa v nej mali cítiť pohodlne a útulne. Nebojte sa teda zapojiť fantáziu a s pomocou nášho malého postupu si krok po kroku zariaďte obývačku presne podľa vašich predstáv.

Naše novinky v ponuke

×