Zákaznícka linka: +421 940 919 656 (Po - Pia: 11:00 - 17:00)

Poťahové látky na gauč: Aké 3 otázky by ste si mali položiť pred výberom poťahu novej sedačky?

Aká je najlepšia poťahová látka na váš gauč? Táto otázka sa nedá zodpovedať celkom presne. Dôvodom sú odlišné potreby a preferencie zákazníka. Pri výbere by ste mali porozmýšľať, akému veľkému zaťaženiu bude sedačka vystavená, a podľa toho zvoliť látku. Radi vám poradíme a poukážeme na dôležité veci pri výbere správnej a pevnej textílie na sedačku.

1. Akú farbu poťahovej látky vybrať?

Zhodneme sa, že prvý aspekt pri výbere novej sedačky bude vo väčšine prípadov farba. Keď sa pozrieme do minulosti, väčšina domácností doma farebnú sedačku nemala. Doba sa zmenila a na trhu je mnoho inšpirácie pre kombinovanie farieb ako v exteriéri, tak aj v interiéri. Ľudia sú viac odvážni, a mnohokrát si sami doma podľa inšpirácie z internetu zariadia krásny a zladený domov. Veľakrát sa pritom riadia aj významom samotných farieb a ich pôsobením na náladu. U nás si môžete vybrať až zo 150 rôznych farebných prevedení. Ako teda vybrať farbu podľa jej významu?

Aký význam majú jednotlivé farby poťahov?

Farby môžu veľakrát ovplyvňovať naše myslenie, rozhodovanie, inšpirovať nás a nakoniec pozitívne alebo negatívne pôsobiť na našu náladu. Zhrnuli sme pre vás významy jednotlivých farieb:

ako vybrat potahovu latku na gauc
 • Červená: je farba vášne a energie. Priťahuje pozornosť ako žiadna iná farba. Vyžaruje silnú energiu, ktorá nás motivuje konať.
 • Oranžová: je farba nadšenia a emócií. Vyžaruje teplo, radosť a je považovaná za zábavnú farbu, ktorá dodáva emocionálnu silu. Dodáva životu spontánnosť a podporuje sociálnu komunikáciu a kreativitu.
 • Zelená: je farba harmónie a zdravia. Relaxačná zelená farba na naše telo pôsobí regeneračne. Zanecháva v nás pocit bezpečia a istoty.
 • Modrá: je farba dôvery a lojality. Má relaxačný účinok na psychiku, a tiež dodáva pocit istoty a bezpečia.
 • Ružová: farba lásky, súcitu a čistej romantiky. Upokojuje a vnáša do domu radosť a teplo.
 • Hnedá: farba stability a spoľahlivosti. Povzbudzuje mier a racionalitu. Navodzuje pocit útulnosti, tepla a bezpečia.
 • Tyrkysová: farba pokoja. Stabilizuje emócie a zvyšuje v ľuďoch empatiu. Zlepšuje koncentráciu a prispieva k duchovnému rastu.
 • Fialová: farba spirituality a predstavivosti. Často býva spájaná s kráľovskou hodnosťou a luxusom.

2. Akú odolnosť má mať poťahová látka na gauč?

Životnosť vašej sedačky závisí od mnohých faktorov. Jeden z najdôležitejších je kvalita a odolnosť poťahovej látky. Sedacie súpravy predsa nekupujeme len na jeden rok. Časté sedenie je vecou konštrukcie. Škrabance, nečistoty, otery sú ale výhradnou vecou kvality poťahovej látky. Pri výbere látky by ste teda mali mať vysoké nároky na jej kvalitu, aby sedačka aj po rokoch vyzerala ako nová.

Výborná možnosť ako sa uistiť, či vám vaša poťahová látka na gauč bude vyhovovať, je objednať si pár vzoriek. Látku si tak môžete vyskúšať na dotyk a tiež uvidíte farebnú kombináciu naživo. Poťahové látky sa rozdeľujú aj podľa odolnosti. Martindale je medzinárodne uznávaná jednotka na stanovenie odolnosti textílie. Môžete si tak skontrolovať, aká bude trvácnosť látky. Keď príde čas kúpiť vašu sedačku, budete si tak istí s vašim výberom poťahu.

potahove latky na gauc

Ako vyberať látku na gauč, keď doma pobehuje psík či mačka?

Domácim miláčikom, ktorí žijú s vami pod jednou strechou, sa niekedy nedá vysvetliť, že nesmú skákať po sedačke. Mnoho ľudí si ale večerné leňošenie bez nich na gauči ani nevie predstaviť. Ako vyberať poťahovú látku, aby nebola plná chlpov a nezapáchala? Pri výbere novej sedačky by ste mali dbať na materiál.

Odolný materiál je napríklad mikrovlákno. Psík ani mačka vám sedačku z mikrovlákna len tak ľahko nedotrhajú. Látka sa nepremáča, neudržuje v sebe pachy a jednoducho z nej vyčistíte škvrny. Snáď jediná nevýhoda je, že zvieracie chlpy sa na látke radi držia, a tak vás neminie časté vysávanie. Medzi ďalšie poťahové látky na gauč, ktoré sa bez problémov čistia, patria:

 • poťahová látka z mikroplyšu,
 • žinilková látka,
 • prírodná bavlna,
 • ekokoža.

Ak máte chlpáča s bielymi chlpmi, čierna sedačka bude to najhoršie riešenie. Môžete sa snažiť ako chcete, na sedačke bude vidieť každý chlp. Farba poťahu by teda mala byť vo farbe chlpov vášho zvieratka.

3. Ako budete udržiavať poťahovú látku v čistote?

Pravidelným čistením vašej sedačky dosiahnete to, že aj po rokoch používania bude skoro ako nová. Špeciálne u čalúnených látok sa malé čiastočky nečistôt udržiavajú skryté pod ich povrchom, a tak ich na pohľad nevidíme. Zhrnuli sme pre vás najdôležitejšie úkony, ktoré je najlepšie opakovať každé dva týždne:

 • Povysávajte celú pohovku, aby ste vytiahli všetok prach a nečistoty. Na vysávanie použite mäkkú kefu a prechádzajte povrch sedačky jemnými pohybmi, aby ste zabránili poškrabaniu. Je to dôležité hlavne pri zamatových sedačkách.
 • Utrite sedačku. Pri rýchlom upratovaní vašej obývačky stačí sedačku jemne utrieť vlhkou handričkou. Každé dva týždne skúste použiť šetrný čistiaci prostriedok. Čistiace prostriedky vyberajte podľa typu vašej poťahovej látky. Vykonáte tým hlbšie čistenie. Zvyčajne býva na zadnej etikete popísaný presný postup, ktorým je potrebné sa riadiť pri čistení.
 • Posledná vec, ktorá býva dôležitá, je nechať gauč prirodzene vyschnúť. Ideálne čistenie sedačky je v teplom počasí. Môžete otvoriť okno, čím zvýšite prúdenie vzduchu a gauč sa tak rýchlejšie usuší.

Aké materiály si u nás môžete objednať?

Prečítajte si viac o textílií, ktorú používame na výrobu našich sedačiek.

Naše novinky v ponuke

×