Zákaznícka linka: +421 940 919 656 (Po - Pia: 11:00 - 17:00)

Ako zariadiť harmonický priestor obývačky a kde umiestniť sedačku v obývacej izbe podľa čínskeho umenia Feng Shui?

Staroveká čínska tradícia zvaná Feng Shui mala v posledných rokoch obrovský vplyv na svet interiérového dizajnu. Názov učenia pozostáva z dvoch živlov: Feng znamená vietor a Shui voda. Vzájomným pôsobením týchto dvoch živlov vzniká energia, ktorá sa volá Qi (Či). Tento postup zahŕňa implementáciu špecifických princípov dizajnu. Verí sa, že podporuje dobrú energiu a zároveň zlepšuje kvalitu života. Radi by sme vám toto učenie priblížili a dali pár tipov, ako si svoju vysnívanú obývaciu izbu zariadiť.

Akú farbu stien vybrať do obývačky?

Aká je najlepšia farba stien do vašej obývačky? Každá farba má v učení Feng Shui svoju rolu. Ovplyvňuje naše šťastie, lásku a spokojnosť. Nasledovné farby vám priblížia ich význam a uľahčia vaše rozhodovanie pri výbere:

  • Biela je znak čistoty, pomáha vytvoriť aktívnu a pozitívnu obývaciu izbu.
  • Čierna sa v orientálnom ponímaní prekvapivo berie ako pozitívna farba tiež. Mala by byť skôr použitá na dekorácie, inak sa v izbe vytvorí príliš mužská atmosféra.
  • Červená je farba vášne, ohňa a čistej energie.
  • Zelená je považovaná za farbu rovnováhy, pokoja a harmónie. Táto farba nepriťahuje ani neodpudzuje energiu.
  • Žltá najviac priťahuje energiu, je najpozitívnejšia a vytvára v izbe teplo.
  • Zemité farby pomáhajú oddychovať, sú dokonca odporúčané na miesta, kde ľudia trpia duševnými problémami.
farebna skala stien

Feng Shui neodporúča namaľovať každú stenu inej farby. Pri výbere farby sa môžete poradiť s odborníkom a nezabúdajte, že namaľované farby na stene môžu vyzerať trochu inak ako na vzorkách.

Zakomponujte do obývačky funkčný nábytok

Nie všetci máme to šťastie na veľkú a priestrannú obývačku. Občas môže byť ťažké vytvoriť priestor, ktorý nebude preplnený vecami. Feng Shui učenie vedie k funkčnosti predmetov, je preto dôležité, aby všetky predmety a nábytok v obývačke plnili svoj účel. Mali by ste sa zbaviť všetkého nadbytočného nábytku. 

Rohová sedačka Balticco VII úložny priestor

V niektorých prípadoch to môže viesť k minimalistickému dizajnu, ktorý podporuje energetickú rovnováhu v domove. Pri výbere nábytku teda hľadajte dvojitú funkciu jednotlivých kúskov, ako je napríklad sedačka s úložným priestorom. Ušetríte tým veľa miesta vo vašom byte či dome.

Miesto a tvar funkčnej sedacej súpravy

Sedačka je dominantnou časťou obývačky, a preto je potrebné si výber a farbu riadne premyslieť.  Učenie Feng Shui odporúča sedačku do tvaru U. Veľakrát je dobré mať sedačku zloženú z viacerých kusov. Operadlo sedačky by malo byť umiestnené k stene, nikdy nie k dverám alebo k oknu.

Pri umiestnení sedačky je dôležité dodržať pravidlo, aby nikto nesedel chrbtom ku dverám. Táto poloha podľa učenia vzbudzuje pocit neistoty. Sedačka však nemusí byť v úplnom kontakte so stenou. Odporúča sa ponechať niekoľko centimetrov priestoru medzi pohovkou a stenou. Nad sedačkou by nemalo byť umiestnené zrkadlo. U nás si môžete vybrať zo širokej škály našich sedačiek, ktoré sú na slovenskom trhu už niekoľko rokov.

Výber miesta pre televízor

výber-miesta-pre-televízor-feng-shui

Televízor by nemal byť umiestnený v spálni, preto je jediné miesto pre tento kus nábytku obývacia izba. Aby príliš nerušil vašu obývačku, zaistite, aby bol v pohodlnej výške a uhle pohľadu. Nespravte si z vašej obývačky kino výberom príliš veľkej obrazovky, ktorá bude rušiť priestor. Ak budete mať v obývačke krb, odporúča sa umiestniť televízor práve nad ním.

Vhodné doplnky do obývacej izby

Vytvorenie vyváženého priestoru v obývačke znamená aj výber tých správnych doplnkov. Medzi takéto doplnky patria hlavne:

  • Zrkadlá – sú rýchlou úpravou, keď chcete rozšíriť priestor a priniesť viac svetla. Pri umiestnení však dávajte pozor, či dané zrkadlo odráža čistý a uprataný odraz, a nie zapratanú policu. Dôležitou vecou pri kúpe vhodného zrkadla je tiež jeho tvar a veľkosť. Najvhodnejšie sú oválne alebo okrúhle a mali by odrážať celú postavu.
  • Plnospektrálne svetlo – takto sa označuje svetlo blízke prirodzenému slnečnému žiareniu. Zahŕňa v sebe teplú červenú a tiež modrú zložku svetla. Dôležitosť modrej zložky je biorytmus človeka. Mala by byť obsiahnutá v dennom svetle. Červená je zase určená na večer, pretože je príjemná pre oči.
  • Rastliny – príkladom sú obľúbené orchidey. Hovorí sa o nich, že v domácnosti zvyšujú úroveň šťastia a podporujú dobré vzťahy medzi členmi rodiny. Ďalšia rastlina, ktorú si môžete zaobstarať, je hviezdny jazmín. Je to kvitnúca rastlina, ktorá svojou príjemnou vôňou môže pomôcť upokojiť vystresovanú alebo úzkostnú myseľ. Pre výhody Feng Shui ju môžete umiestniť do okna orientovaného na juh alebo do jeho blízkosti.
zrkadlo-podla-feng-shui
plnospektralne-svetlo-podla-feng-shui
doplnky do obyvacky podla feng shui

Netrápte sa, nemusíte byť odborníkom na Feng Shui, aby ste si z domova vytvorili dokonalý priestor podľa tohto učenia. Veľký prínos pre energiu vo vašom dome bude mať aj vaša spokojnosť s priestorom. Nemusíte sa teda striktne držať všetkých pravidiel čínskeho učenia. Nezabúdajte len na jedno potvrdené pravidlo: Vystavujte vo vašom byte len tie veci, ktoré vám prinášajú radosť. Zabudnite na preplnený priestor, ktorý vytvára v byte zmätok a narúša tak prúdenie. Neusporiadaný priestor tak automaticky môže brzdiť tok prúdenia sily Qi (Či).

Naše novinky v ponuke

×