Ako si ustelieš, tak budeš spať – toto porekadlo pozná zrejme každý. Podľa nás však nie je dôležité len to, ako si usteliete, ale aj na čom. Pre zdravý a spokojný spánok je totiž podstatný aj výber tej správnej postele. Aké by mala mať rozmery? Je dôležitá výška? Tieto otázky si zrejme kladiete, ak sa práve zamýšľate nad kúpou novej manželskej postele. Aby sme vám tento proces trošku uľahčili, spísali sme pre vás 5 tipov, vďaka ktorým si vyberiete posteľ, na ktorej budete spať ako bábätko.
Ideálna manželská posteľ – kombinácia štýlu, kvality a pohodlia
Pre niekoho nie je štýl a prevedenie postele dôležité a zameriava sa viac na to, aby bola pohodlná. Iní zas hľadajú štýlový kúsok, ktorý perfektne zapasuje do dizajnu celej miestnosti či bytu. My zastávame názor, že ideálna posteľ by mala byť spojením štýlu, pohodlia aj kvality. Kvalitné prevedenie, matrac, kostra a použité materiály zaručia dobrý spánok. Štýlový dizajn zas polichotí oku. V súčasnosti máte k dispozícií množstvo modelov a prevedení, pričom si na svoje prídu milovníci klasických drevených, minimalistických i moderných modelov. Aby ste sa na posteli dobre vyspali, je však dôležité zohľadniť pri výbere aj iné parametre. Aké to sú?
Na aké parametre prihliadať pri výbere manželskej postele?
Pri výbere manželskej postele by mali zavážiť predovšetkým jej rozmery. Budete na posteli spávať dvaja? Chcete väčšiu posteľ len sami pre seba? Odpovede na tieto otázky vám napríklad pomôžu zvoliť správnu šírku. Dĺžka zaváži predovšetkým vtedy, pokiaľ patríte k vyšším ľuďom a hľadáte posteľ, z ktorej vám nebudú trčať nohy. Zvážiť by ste mali tiež výšku, výber materiálu, roštu, matracu a kvalitnej kostry.
1. Výška a šírka manželskej postele pre dostatok priestoru
Ako sme už spomenuli, potrebnú šírku postele najlepšie určíte podľa toho, koľkí na nej budú spať. Pokiaľ hľadáte posteľ len sami pre seba a chcete si dopriať dosť priestoru, postačí vám manželská posteľ so šírkou 140 cm. Pre dvoch sú vhodné šírky 160 a 180 cm, na ktorých budete mať dostatok miesta vy i váš partner či partnerka.
Dĺžka postele zohráva úlohu najmä vtedy, ak patríte k vyšším ľuďom. Štandardne sa postele vyrábajú s dĺžkou, respektíve hĺbkou spacej plochy 200 cm. Zlaté pravidlo, ktorým by ste sa mali riadiť je, že posteľ by mala mať hĺbku vašej výšky + 30 cm.
2. Zvoľte si ideálnu výšku postele
Hneď na začiatok musíme povedať, že ideálna výška postele môže byť u každého iná – závisí totiž od vašej výšky. Štandardne sa zvykne udávať, že výška ložnej plochy by mala byť zhruba 45 až 55 cm od zeme. Často sa však stáva, že napríklad starší ľudia preferujú aj o 10 čísel väčšiu výšku, nakoľko majú problémy pri vstávaní z nízko položených stoličiek, kresiel a postelí. V zásade sa pri tomto parametri môžete držať vašich osobných preferencií a vybrať si výšku, ktorá bude podľa vašich potrieb.
3. Nezabudnite na kvalitný rošt
Kvalitný rošt je pre zdravý a dobrý spánok veľmi dôležitý. Zabezpečuje vášmu telu totiž správnu a ergonomickú polohu počas spánku. Kovové a preglejkové rošty sú dnes už viac menej minulosťou. Väčšinou sa v obchodoch stretnete s lamelovými roštami, ktoré sa vyrábajú s pružnými i pevnými lamelami. Kvalitný lamelový rošt sa postará nielen o už spomínanú ergonomickú polohu počas spánku, ale tiež o odvetrávanie matraca a o predĺženie jeho životnosti.
4. Ktorý materiál je najlepší pre manželskú posteľ?
Na túto otázku tiež nemôžeme odpovedať za všetkých. Faktom však je, že pokiaľ chcete, aby vám posteľ vydržala dlhé roky, je potrebné, aby mala kostru z kvalitného materiálu. Tu však môže zavážiť aj finančná stránka veci. Postele s kostrou z drevotriesky sú lacnejšie, môžu však po pár rokoch začať vŕzgať. Masívne drevené postele sú skvelým spoločníkom na dlhé roky, budú vás však stáť viac peniažkov. Pre tých, ktorí túžia po kovovej posteli s romantickým kovaním alebo minimalistickým dizajnom sa tiež nájde mnoho možností. Výber je na vás a vašich finančných možnostiach.
Páčia sa vám čalúnené manželské postele? Pozor na výber materiálu čalúnenia
Veľkým hitom sú dnes čalúnené postele. Hoci si ich niektorí mylne spájajú so starými dobrými „váľandami“, je medzi nimi veľký rozdiel. Váľandy kúpite už aj so „zabudovaným“ matracom, ktorý je zväčša vyrobený z molitanovej peny a zvykne sa rýchlo znehodnotiť. Čalúnené manželské postele však dostanete kúpiť bez matraca. Vďaka tomu si môžete zvoliť matrac podľa vašich potrieb a preferencií a v prípade potreby ho potom môžete hocikedy vymeniť za nový, bez potreby prečalúnenia celej postele. Pozrite si napríklad našu novinku – štýlové čalúnené postele Lagoss, ktoré nájdete v štyroch prevedeniach čela.
Pokiaľ túžite po krásnej čalúnenej posteli so štýlovým čelom, odporúčame vám zvoliť kvalitný materiál poťahu. Ideálne sú napríklad poťahové látky s vysokou odolnosťou proti treniu a žmolkovaniu. Pokiaľ sa obávate zašpinenia postele, skvelou voľbou sú tiež materiály s povrchovou úpravou proti škvrnám a vodoodolné poťahové látky. Na našom eshope máte na výber z veľkého množstva kvalitných materiálov v rôznych farebných prevedeniach. Stačí si len vybrať, navoliť daný materiál v našom konfigurátore a my vám vyrobíme posteľ podľa vašich predstáv.
5. Úložný priestor – toho nikdy nie je dosť
Veľký úložný priestor je v dnešnej dobe už viac menej povinnou výbavou, či už hovoríme o sedacích súpravách alebo posteliach. Využiť ho môžete na uskladnenie sezónnych vecí, vianočnej výzdoby a množstva ďalších predmetov, ktoré nepotrebujete mať práve po ruke. Model postele Lagoss, ktorý si u nás môžete objednať v 3 veľkostiach, disponuje štedrým a ľahko prístupným úložným priestorom. Vďaka vyklápaniu stačí jednoducho, pomocou uška, zdvihnúť vrch postele a máte prístup ku všetkému, čo ste do postele odložili.
Malé zhrnutie na záver – týchto 5 bodov vám pomôže nájsť ideálnu manželskú posteľ
- Zvoľte správny rozmer postele – dôležitá je šírka i dĺžka.
- Zvážte vaše preferencie čo sa týka výšky postele – dôležitým faktorom môže napríklad výška, ale aj zdravotný stav či vek.
- Nepodceňujte výber kvalitného roštu.
- Pri výbere materiálu zohľadnite nielen materiál kostry, ale aj aj kvalitu poťahovej látky.
- Nepodceňujte potrebu dostatočne veľkého úložného priestoru – toho predsa nikdy nie je dosť.