Zákaznícka linka: +421 940 919 656 (Po - Pia: 11:00 - 17:00)

Ako sa starať o látkovú sedačku? 8 vecí, ktoré by ste mali dodržiavať

Nenechajte mastné škvrny či špinavé fľaky aby vám pokazili náladu. Ak sa o svoju sedaciu súpravu budete náležite starať, žiadny fľak vás nemôže prekvapiť. Prečítajte si preto 8 vecí, ktoré by ste mali dodržiavať, ak chcete, aby vaša sedačka vždy vyzerala ako nová.

 

1. Vyberte si správnu poťahovú látku na sedačku

Nie všetky typy poťahov reagujú na škvrny rovnako. Ekokoža neprepustí tekutiny, je však náchylná na čmáranice od pera či škrabance po zvieratách. Látková sedačka je naopak odolnejšia voči odretiu, no tekuté škvrny jej dajú zabrať. Ak ste pevne rozhodnutá vybrať si látkový poťah, odporúčame vám vybrať si materiál s funkciou AquaClean. Ide o látku, ktorá neprepúšťa tekutiny, a tak sa mokré škvrny do látky nevpijú. Stačí ich zotrieť handričkou.

 

2. Proti škvrnám bojujte okamžite

Škvrnu sa posnažte vyčistiť okamžite, ako sa na sedačke objaví. Aj niekoľko minútové čakanie totiž môže spôsobiť to, že sa škvrna v látke usadí, a jej čistenie bude obtiažnejšie. Čím skôr sa teda do čistenia pustíte, tým ľahšie to pôjde.

 

3. Preštudujte si odporúčania od výrobcu

Pred použitím čistiacich prostriedkov si pozorne prečítajte pokyny od výrobcu. Sú zvyčajne uvedené na štítku, prípadne v príbalovom letáku. Ak totiž omylom použijete nebezpečný čistiaci prostriedok, môže to mať za následok trvalé poškodenie čalúnenia.

 

4. Sedačku vyčistite suchou kefou

Kefa vám pomôže uvoľniť niektoré zažrané nečistoty. Ak ňou prejdete celú sedačku, prach a nečistoty prenesiete na povrch čalúnenia a ľahko ich povysávate. Odporúčame vám použiť kefu s prírodnými alebo jemnými vláknami, aby ste poťah nerozdráždili.

 

5. Vysávajte

Pred čistením textilnej pohovky je vždy dobré ju povysávať. Vysávať ju však môžete priebežne. Zbavíte ju tak napríklad omrviniek z jedla, veľkých čiastočiek prachu či iných pevných nečistôt.

 

6. Na čistenie sedačky využite jedlú sódu

Sódu bikarbónu nemusíte využívať len v kuchyni. Vďaka svojim vlastnostiam dokáže totiž účinne čistiť aj veľmi odolné škvrny a zápachy. Stačí ju buď posypať na škvrnu, alebo ju na škvrnu naniesť vo forme zriedenej kašičky s vodou.

Či už použijete suchú sódu bikarbónu, alebo ju na sedačku nanesiete ako kašičku, nechajte sódu pôsobiť minimálne 15 – 20 minút. Za ten čas sóda absorbuje nečistotu aj pach. Potom ju stačí už len vysať vysávačom.

Sóda je účinná na rôzne druhy odolných škvŕn, pri rýchlom použití dokáže „vyžrať“ dokonca aj škvrny od krvi. Pred použitím si ale pre istotu účinky sódy bikarbóny vyskúšajte na malom kúsku sedačky.

 

7. Nechajte sedaciu súpravu dýchať

Aj látka na sedačke potrebuje občas závan čerstvého vzduchu, a teda „vyvetrať“. Po tom, ako ju vyčistíte či povysávate, otvorte okná dokorán a nechajte sedačku previať čerstvým vzduchom. Na sedačke vtedy nenechávajte žiadne vankúše ani prehozy.

 

8. Vyrobte si vlastný domáci čistiaci prostriedok na sedačku

Pokiaľ si nie ste istá, či chemickým prostriedkom látku skôr nepoškodíte, než vyčistíte, stavte na istotu a vyrobte si vlastné čistiace prostriedky. Máme pre vás niekoľko tipov na prírodné, domáce a ekologické čističe, s ktorými vyčistíte každú odolnú škvrnu. Viac nájdete po kliknutí na náš starší článok:

Naše novinky v ponuke

×