Keď do rodiny príde malý prírastok, všetko sa zmení – denný režim, rodinné aktivity a dokonca aj využitie či umiestnenie nábytku. Jedným z kúskov, ktoré deťom môžete prispôsobiť, je aj sedacia súprava. Aká by mala byť? Jednoducho povedané: Musí vedieť odolať všetkému, čo ju v byte s malým dieťaťom môže čakať. Mala by teda byť:
- dostatočne priestranná – aby na nej malo dieťa veľa priestoru na hru, ale zároveň ste si na nej mohli oddýchnuť aj vy,
- ľahko čistiteľná – aby vám na nej neostávali fľaky (napríklad po detskom obede alebo po farbičkách),
- maximálne praktická – aby sa prispôsobila všetkým zmenám, ktoré s príchodom dieťaťa do rodiny nastávajú.
Pri výbere novej sedačky by ste sa preto mali zamerať na niekoľko vlastností. Pozrite sa na 5 tipov, ktoré vám jej výber uľahčia.
1. Poťahová látka s ochranou voči zašpineniu
Každý rodič nám určite dá za pravdu, že pred fixkami či jedlom v detských rúčkach nie je nikdy nič v bezpečí. Deti častokrát „spôsobia nehodu“, kedy niečo počarbú, vylejú či zašpinia. V kombinácii s novou sedačkou to môže byť pre mnohých z nás doslova nočná mora. Práve pre takéto situácie však máme riešenie: sedačku s poťahovou látkou odolnou voči fľakom a vstrebávaniu tekutín.
Ako ochrana pred škvrnami funguje? Látka je už pri výrobe ošetrená špeciálnou technológiou, ktorá zaručí, že sa do látky nevstrebe žiadna tekutina. Ak sa na ňu niečo vyleje, látka tekutinu nevsiakne, ale v podobe malých kvapôčok ju udrží na povrchu látky. Vďaka tomu ostáva sedačka nepoškodená, a tak odoláva fľakom aj neželaným škvrnám.
Prípadné iné nečistoty stačí z látky vyčistiť handričkou a čistou vodou. Chemické prostriedky na čistenie nie sú potrebné, ba dokonca nie sú ani odporúčané. Pre rodiny s deťmi sú teda žiadanou výhodou, nakoľko pri deťoch nikdy neviete, čo vymyslia. Medzi takéto látky patria napríklad materiály Monolith, Pecos, Luxo a mnohé ďalšie z našej ponuky.
2. Široký sed na sedačke
Sledovanie rozprávok, hranie sa s hračkami aj poobedné zdriemnutie – vaše deti budú sedačku využívať rovnako často ako vy. Pri menších deťoch je preto vhodné vybrať si takú sedačku, ktorá má široký sed, aby sa na nej dieťaťu dobre sedelo a nemohlo z nej len tak ľahko spadnúť. Všímajte si preto šírku sedov. Vhodný môže byť aj taký model sedačky, na ktorej chrbtovú opierku tvoria vankúše. Keď ich zo sedačky odložíte, dostanete ešte ďalších pár centimetrov na šírku navyše. Vtedy bude mať už dieťa na sedačke dosť priestoru na rozloženie všetkého, čo okolo seba potrebuje.
3. Úložný priestor
Tam, kde sú deti, je vždy veľa vecí. Nie je teda žiadny dôvod na to, aby ste si vybrali sedačku bez úložného priestoru. Každý úložný priestor naviac je len vítaným doplnkom, a to najmä pri malých deťoch. Aj keď sa to nezdá, prírastok do rodiny vám okrem nekonečnej radosti prinesie aj množstvo materiálnych vecí. Pridaný úložný priestor určite využijete. Je vhodný na odloženie prikrývok, detských vecí, sezónneho oblečenia a iných predmetov, ktoré nepotrebujete mať denne na očiach.
4. Možnosť rozloženia sedačky
Vo väčšine domácností sa sedačka rozkladá len vtedy, keď príde návšteva na prespanie. Pri deťoch však možno budete túto funkciu využívať omnoho častejšie. Na rozloženej sedačke sa totiž deti môžu hrať, leňošiť, tráviť chvíle počas choroby alebo prespávať s kamarátmi na pyžamových párty. Pri bábätkách bude zase rozložená sedačka vhodná na batolenie, prevaľovanie alebo túlenie sa spolu s vami.
5. Praktický tip na záver: Držiak na poháre
Na záver pre vás máme jednu zaujímavú „vychytávku“ – sedačka s držiakom na poháre. Prečo sa hodí práve do bytu s deťmi? Čiastočne sme to naznačili už v prvom bode: Deti veľmi často niečo vylejú a zašpinia. Vďaka držiakom na poháre však budete mať aspoň akú-takú istotu, že dieťa si pohárik s čajom či džúsikom odloží do držiaka a nebude s ním zbytočne loziť po sedačke. Okrem toho môžete tento držiak využiť aj kreatívnejšie – napríklad ako stojan na farbičky alebo ako misku na chrumky, vďaka čomu sa zase vyhnete vysypanej miske. Na čokoľvek tento držiak premeníte, výsledkom vždy bude to, že svoju sedačku ochránite pred poliatím či zašpinením.