Zákaznícka linka: +421 940 919 656 (Po - Pia: 11:00 - 17:00)

5 dizajnových trikov pre malé obývačky

Aj vy sa pýtate, ako zariadiť malú obývačku tak, aby ste v nej mali dostatok úložného priestoru? Chcete však tiež, aby pôsobila vzdušne a doslova „neprepchato“? Stačí, keď skúsite pár jednoduchých trikov, ktoré vám ukážu, že aj z malého priestoru možno vytvoriť priestrannú a moderne zariadenú obývačku.

 

1. Prehodnoťte dispozičné riešenie obývačky

Problémom malých obývačiek často býva nešťastné umiestnenie dverí alebo radiátorov. Aj keď s radiátormi zrejme nepohnete, otázka dverí sa dá vyriešiť viacerými spôsobmi. Jedným z nich je, že dvere jednoducho odstránite. Priestor tak opticky zväčšíte a otvoríte s ďalšou miestnosťou, ideálne s kuchyňou.

Ak dvere nechcete úplne odstrániť, existuje aj druhá alternatíva, ako si útulnú malú obývačku trochu zväčšiť. Stačí, ak dvere prerobíte tak, aby sa otvárali smerom von z obývačky a nie dovnútra. Umožní vám to využiť ďalší roh miestnosti, ktorý by inak kvôli otváraniu dverí musel ostať prázdny a nevyužitý.

 

2. Z odkladacieho priestoru urobte vašu prioritu

Skoro každý má doma kopec vecí, ktoré nemá kde dať, no nechce ich ani vyhodiť. Ako však zariadiť obývačku tak, aby ste vytvorili dostatočne veľký odkladací priestor? Skvelým riešením sú vysoké vertikálne skrinky umiestnené tesne pri stene. Maximalizujú využité miesto a šetria priestor.

Vertikálne skrinky sú dnes navyše dizajnérskym hitom, ktorý má však aj veľmi praktické využitie. Dokážete do nich totiž uložiť všetko od kníh až po fľaše s vínom. V obývačke zaberú oveľa menej miesta, než množstvo malých skriniek a okrem toho vyzerajú skutočne štýlovo.

mala obyvacka zariadenie

Zdroj foto: pinterest.com 

3. Nenechajte vyniknúť televíziu

Podriaďujete zariadenie obývačky televízii? Chyba. Primárnym kusom nábytku by mala byť sedačka. Umiestnite ju na najvhodnejšie miesto v obývačke a podľa toho zvážte miesto pre televíziu. Ak sa obávate, že bude ďaleko od zásuviek, káble môžete poskrývať do líšt. Kvôli káblom sa na zlé rozloženie obývačky určite neviažte.

V malej miestnosti je najideálnejšie, ak obrazovku pripevníte na stenu. Nemusíte tak kupovať skrinky pod televízor, ktoré zaberajú zbytočné miesto. Výšku zavesenia televízie by ste si mali premerať podľa výšky vášho sedenia. Mala by byť približne na úrovni očí, nie však nižšie ako 120 cm od podlahy.

 

4. Udržte si čo „najprázdnejšiu“ podlahu

V zásade platí jednoduché pravidlo: „Čím viac podlahy človek vidí, tým miestnosť vyzerá väčšia.“ Vyskúšajte preto jednoduchý optický trik. Vyberte si sedačku s primeranými rozmermi o trochu vyvýšenú nad zemou, ktorej nožičky budú jasne viditeľné. Priestor izby sa tak bude zdať priestrannejší a vzdušnejší. Podobný efekt vytvárajú napríklad aj sklenené konferenčné stolíky.

mala obyvacka zariadenie

Zdroj foto: pinterest.com

5. Myslite na správne osvetlenie

Kontrastné svetlo je vhodné do veľkých priestorov. Malé izby si však vyžadujú jemnejšie a predovšetkým prirodzené svetlo. Ideálne sú napríklad nástenné svietidlá, ktoré robia jemnú a rozptýlenú žiaru. Šikovným pomocníkom sú aj stmievače, s ktorými si viete nastaviť atmosférické svetlo na akúkoľvek príležitosť či náladu.

Najdôležitejšie ale je, aby ste sa vo vašej malej obývačke cítili príjemne a útulne. Je preto len a len na vás, ako si ju zariadite a aké prvky využijete. Dúfame však, že naše malé triky vám pri zariaďovaní aspoň trochu pomôžu.

Naše novinky v ponuke

×