Zákaznícka linka: +421 940 919 656 (Po - Pia: 11:00 - 17:00)

6 signálov, že nastal čas na kúpu novej sedačky

Každý človek je iný, a to neplatí len o jeho vzhľade a povahe, ale aj vkuse a návykoch. Niektorí ľudia menia zariadenie v domácnosti takmer každý rok či dva, iní zas čakajú až do momentu, kým sa nábytok nezačne rozpadávať. Obidva prípady sú extrémy. Ideálne je ísť zlatou strednou cestou. Ako však spoznáte, že prišiel čas vymeniť sedačku? Pozrite sa na 6 varovných signálov, ktoré vás upozornia na to, že prišiel čas na výber novej sedacej súpravy.

Aká je životnosť sedacej súpravy?

To, koľko vám vydrží vaša sedačka, závisí od viacerých faktorov. Azda najviac životnosť sedačky ovplyvňuje kvalita použitého materiálu – a to konštrukcie, výplne aj poťahu. Kedysi sa sedacie súpravy vyrábali len z kvalitného dreva a spájali sa pevnými skrutkami. Dnes však nájdete na trhu aj lacnejšie, a teda aj menej kvalitné sedačky. Tie sú často vyrobené z rôznych lepených drevených materiálov s menšou životnosťou.

Kvalitná sedacia súprava vám bude verným spoločníkom zhruba 7 až 15 rokov, pričom je možné, že pokiaľ sa o gauč budete dobre starať, vydrží ešte o niečo dlhšie. Pri menej kvalitnom nábytku sa žiaľ môže stať, že budete nový gauč kupovať už po dvoch či troch rokoch.

Prišiel čas na novú sedačku alebo stačí vymeniť čalúnenie?

Možno ste sa už stretli s niekým, kto si miesto kúpy novej sedačky dal tú starú jednoducho prečalúniť. Či sa prečalúnenie starej sedacej súpravy oplatí, stojí za zváženie. Ak si spočítate ceny za nový poťahový materiál a k tomu prirátate cenu za prácu čalúnika, pravdepodobne vás to vyjde takmer rovnako, ako úplne nová sedacia súprava. Vo všeobecnosti sa prečalúnenie oplatí len v tých prípadoch, keď ide o naozaj kvalitnú sedačku s pevným rámom, ktorý vydrží veľmi dlhé roky alebo v prípade, že ide o rodinné dedičstvo.

Aké sú signály, že prišiel čas vymeniť sedačku?

1. Vaša sedačka začne vydávať zvláštne zvuky

Sadnete si na sedačku a začne sa ozývať pukanie, vŕzganie a praskanie? Tieto zvuky s veľkou pravdepodobnosťou naznačujú poškodenie alebo opotrebovanie kostry gauča, prípadne jeho spojov. Môže ísť o oslabenie materiálu, ale tiež o mechanické poškodenie, napríklad zlomený či prasknutý kus konštrukcie.

Samozrejme, že po rokoch je pochopiteľné, že si vaša sedačka sem-tam „vzdychne“, keď sa na ňu s chuťou zvalíte po celom dni v práci. Pokiaľ sú však tieto zvuky hlasné, časté a majú tendenciu gradovať, ide rozhodne o signál, že prišiel čas na kúpu novej sedačky.

cas na kupu novej sedacky

2. Sedenie na sedačke už nie je pohodlné

Na výplň sedačiek sa zväčša používa polyuretánová pena rôznej hrúbky a kvality. Obvyklé pravidlo znie, že čím mäkší je materiál výplne, tým je väčšia pravdepodobnosť, že sa rýchlejšie vysedí. Pri menej kvalitných sedačkách sa teda stáva, že sa na sedacej časti objavia priehlbiny a vysedené miesta. Sedačka tým stráca nielen tvar, ale aj pohodlnosť. Môže sa vám zle sedieť a pri leňošení vás môže tlačiť materiál kostry do chrbta. Podobná situácia zvykne nastať aj v prípade výplne opierok.

3. Sedačka vyzerá opotrebovane, zašednuto a objavia sa na nej fľaky, ktoré nie a nie zmiznúť

opotrebovana sedacka

Sedačka je vystavená určitej záťaži. Týka sa to nielen konštrukcie sedačky, ale aj poťahového materiálu. Trenie spôsobené sedením a ležaním, pôsobenie slnečného svetla a UV žiarenia, no a k tomu možno domáce zvieratko, jašiace sa deti či nejaká tá škvrna od jedla – musíte uznať, že to musí byť na jeden poťah celkom dosť.

Postupom času sa na sedačke okrem fľakov môže objaviť zmena farby alebo vyblednutie. Ničím nezvyčajným nie sú ani žmolky či vydraté miesta. Ak teda vaša sedacia súprava vyzerá, že svoje najlepšie roky už má za sebou, je na čase poobzerať sa po novej.

4. V miestnosti sa začne šíriť zvláštny odér

Materiál sedacej súpravy zvykne postupom času absorbovať niečo z pachov, ktoré sa často objavujú v jeho okolí. To znamená, že ak máte napríklad domáce zvieratko, môže sa stať, že sa niektoré jeho pachy časom na sedačke uchytia. Do úvahy by ste mali brať aj ľudský pot, vykladanie nôh na sedačku a samozrejme aj nejaké to vyliate pitie a jedlo.

Kedy je zápach signálom, že treba vymeniť sedačku? Sedačku by ste mali vymeniť v tom prípade, keď sa zápachu nezbavíte ani po tepovaní a kompletnom uprataní celej miestnosti. Pokiaľ sa aj po všetkých vašich čistiacich a upratovacích postupoch miestnosťou šíri miesto vône čistoty zvláštny, akoby „potuchnutý“ zápach, prišiel čas dať starej sedacej súprave zbohom.

5. Nesedí vám už dizajn sedačky

S pribúdajúcimi rokmi sa mení aj náš vkus. Pokojne sa teda môže stať, že vzory, farby, materiály a dizajn, ktorý sa vám páčil pred 7 rokmi, vám teraz už sedieť nemusí. Ak k tomu navyše pridáte fakt, že ste redizajnovali alebo plánujete redizajnovať celú obývaciu izbu – nie je o čom rozmýšľať. Prišiel čas aj na novú sedaciu súpravu.

6. Gauč už je primalý alebo priveľký

Stať sa môže všeličo. Napríklad: Kúpili ste si gauč. Krásne sedel do vašej obývačky v malom byte, v ktorom ste bývali prvé roky po škole. Po niekoľkých rokoch ste sa presťahovali do väčšieho bytu a odrazu máte pocit, že sa vaša sedačka stráca v množstve priestoru. Prípadne naopak, máte príliš veľkú sedačku, do miestnosti ste ju natlačili asi len silou vôle a zaberá väčšinu miesta? Aj toto je signál, že prišiel čas na zmenu. Pokiaľ k sedacej súprave nemáte emočné puto, hodí sa, aby ste novému priestoru dopriali aj nový kus nábytku.

kupa novej sedacky

Iný prípad, keď sa vám môže zdať, že sedačka zrazu nestačí, je keď prídu deti. Alebo naopak, keď vyrastú a rodina sa rozšíri o zaťov, nevesty a vnúčatá. Veď sedačka je miesto, kde sa usadí celá rodina pri dobrej konverzácii, šálke kávy či spoločenskej hre. Je teda potrebné, aby sa na ňu usadilo čo najviac jej členov.

Toto môže byť vaša nová sedačka

Ako je na tom vaša sedačka? V prípade, že sa jeden alebo viacero signálov z nášho zoznamu vzťahuje aj na vašu sedaciu súpravu, nastal čas na jej výmenu za novú. S výberom vám veľmi radi pomôžeme. Pozrite si ponuku našich sedacích súprav, vyberte si model, ktorý sa vám páči a v konfigurátore si sedačku pomocou niekoľkých kliknutí dolaďte do dokonalosti.

Naše novinky v ponuke

×