Zákaznícka linka: +421 940 919 656 (Po - Pia: 11:00 - 17:00)

Farby do obývačky, ktoré opticky zväčšia priestor

Voľba správnej farby, prípadne farebnej kombinácie, zohráva pri zariaďovaní obývačky veľkú úlohu. Je dôležitá najmä prípade, ak sa chystáte zariaďovať obývačku malých rozmerov. Práve farby vám môžu pomôcť, aby aj malý priestor pôsobil otvorene, vzdušne a príjemne.

Pýtate sa, ako je to možné? Farby majú totiž jednu úžasnú vlastnosť – mimo toho, že priestor oživujú, môžu mu tiež dodať hĺbku a rozmer. V závislosti od toho, akú farbu, resp. farby vyberiete a kam ich umiestnite, môžete dosiahnuť, že vaše oko bude priestor vnímať opticky väčší alebo menší. Čítajte ďalej a zistite s nami, ako vybrať tú správnu farbu aj do vašej malej obývačky.

Aké farby zväčšujú priestor?

Názory dizajnérov sa síce v používaní farieb v menších priestoroch líšia, avšak jedno základné pravidlo platí stále: Svetlé farby priestory opticky zväčšujú a tmavé zmenšujú. V princípe ide o to, že tmavé farby pohlcujú svetlo, čím priestor pôsobí uzavretejší a opticky menší – no a to je zväčša efekt, ktorý v menších izbách nechceme dosiahnuť. Svetlé odtiene naopak svetlo odrážajú a priestor tak pôsobí svetlejšie a vzdušnejšie.

Farba stien: Teplé či studené odtiene?

Okrem toho, že farby sú svetlé a tmavé, rozlišujeme pri nich aj studené a teplé odtiene. Tu je veľmi dôležité zvážiť, či má obývačka, ktorú sa chystáte zariaďovať, dosť prirodzeného slnečného svetla. Studené odtiene totiž pôsobia na dennom svetle inak než teplé. Do izieb, kam prúdi veľa slnečného svetla, sa neodporúča použiť žltú a oranžovú farbu, mohli by totiž miestnosť príliš presvetliť. V zásade tiež platí, že do menších izieb sa hodia predovšetkým svetlé studené odtiene. Patria sem napríklad biela, béžová, ale aj svetlé pastelové a pudrové odtiene modrej, ružovej, zelenej či šedej.

Ako zladiť farby v obývačke?

Pri výbere farebných kombinácií pre vašu obývačku by ste mali najprv vybrať odtieň pre veľké plochy, ako napríklad steny, podlahy a najmasívnejšie kusy nábytku. Môžete pracovať napríklad s pravidlom 60-30-10. Primárnu farbu vyberiete napríklad pre steny, veľké kusy nábytku a podlahy. Sekundárnu farbu, čo môže byť pokojne výraznejší odtieň primárnej farby, použijete na sedačku, koberec a závesy. Tretia doplnková farba slúži na doladenie celého vzhľadu obývačky, pokojne to môže byť aj výraznejšia kontrastná farba. Dodáte tým obývacej izbe štýlovú bodku a hĺbku, a zároveň oživíte celú kompozíciu.

Veľmi populárnou voľbou je biela stena. Tou samozrejme nikdy nič nepokazíte. Opticky zväčší priestor, rozjasní ho a je kombinovateľná doslova s hocijakou inou farbou. Nemusíte sa však báť ani iných odtieňov, obľúbené sú napríklad mäkké odtiene šedej, zelenej, modrej či béžovej. Pomôcť vám môže tiež výber jemných prírodných odtieňov, ktoré dodajú miestnosti príjemný zjednotený vzhľad.

Výrazná sedačka do malej obývačky?

Prečo nie? Sedaciu súpravu môžete zvoliť v primárnej farbe, ale pokojne môžete siahnuť po výraznejšej kontrastnej farbe. Záleží len od toho, čo má tvoriť centrum vašej obývačky. Ak chcete, aby pri vstupe do obývacej izby upútala pohľad práve vaša sedačka, môžete siahnuť aj po odvážnejších farbách. Ak naopak chcete, aby celá miestnosť pôsobila zjednotene a komplexne, zvoľte na sedačku farbu blízku primárnej farbe.

Malý tip na záver: Správna voľba doplnkov a nábytku do malej obývačky

Opticky zväčšiť priestor vám pomôžu nielen farby, ale aj správne zvolený nábytok a doplnky. Pri nábytku platí, že veľké masívne kusy priestor zmenšujú. Vhodné  je preto staviť napríklad na menšiu sedačku s vyššími nožičkami a úložným priestorom. Pokiaľ je možné, zaveste skrinky na stenu, priestor tak bude pôsobiť vzdušnejšie. Pomôcť si tiež môžete zrkadlami, ktoré odrážajú svetlo a vytvárajú tak dojem väčšieho priestoru.

Hľadáte šikovnú sedačku do malej obývačky?

V našej ponuke máme množstvo modelov, ktoré vám aj napriek menším rozmerom doprajú množstvo pohodlia a úložného priestoru. Pozrite si všetky z nich a farebne si ich dolaďte podľa vašich predstáv.

Naše novinky v ponuke

×