Zákaznícka linka: +421 940 919 656 (Po - Pia: 11:00 - 17:00)

Ako nájsť sedačku na každodenné spanie?

Hľadáte sedačku, ktorá by cez deň slúžila na leňošenie či relax a v noci ako pohodlná posteľ? Hoci žiadna zo sedacích súprav nie je plnohodnotnou náhradou postele, čoraz viac ľudí siaha práve po takej sedačke, ktorá by plnila funkciu oboch kusov nábytku. Pozrite sa, aké výhody má sedačka na každodenné spanie a na čo treba pri jej výbere dať pozor.

Prečo sedačky nie sú primárne určené na spanie?

Ako prvé by ste si mali uvedomiť, že sedacie súpravy ako také nie sú primárne určené na každodenné spanie. Rozkladacie sedačky môžu byť pohodlné pri občasnom prespávaní návštevy, avšak nikdy nenahradia komfort klasickej postele. Existuje však viacero dôvodov, prečo sa ľudia rozhodnú pre toto riešenie. Niekedy ide o čisto priestorovú záležitosť –  napríklad pri zariaďovaní malého jednoizbového bytu, kde vám priestor nedovolí luxus samostatnej spálne, ba niekedy ani samostatnej postele. Inokedy zohrá úlohu finančná situácia.

Hoci sú dnešné sedačky naozaj komfortné a kvalitné, nevyrovnajú sa matracom, ktoré sú vytvorené tak, aby poskytovali podporu chrbtici. Môže sa preto stať, že pri pravidelnom prespávaní na gauči vás časom môže bolieť chrbát, prípadne sa vám môže znížiť kvalita spánku. Ďalším faktorom sú rozmery sedacej súpravy.

Niektoré veľké U-čkové sedačky poskytujú síce naozaj štedrý priestor, avšak do malého bytu sa len zriedka takéto veľké sedacie súpravy zmestia. Môže sa preto stať, že pokiaľ budete na rozloženej sedačke prespávať dvaja, budete sa musieť trošku potlačiť. To v konečnom dôsledku tiež môže ovplyvniť kvalitu spánku. Pokiaľ však predsa len zvažujete využívať sedaciu súpravu na každodenné spanie, máme pre vás tip, ako si sedačku prispôsobiť.

Rohová sedačka Balticco II Rozkladanie
Rohová sedačka Balticco II

Ako si môžete sedačku prispôsobiť na každodenné spanie?

S napredovaním technológií sa vpred posunula aj kvalita sedačiek ako takých. Vo väčšine sedacích súprav sa pre rozkladaciu plochu používa tvrdšia a kvalitnejšia výplň. Je to predovšetkým preto, aby sa sedačky tak rýchlo nevysedeli a neopotrebovali. Aj napriek tomu však môžete počas spánku cítiť spoje medzi jednotlivými časťami sedačky. S tým vám môže pomôcť takzvaný vrchný matrac.

Ide o tenší matrac, ktorý uložíte na vrch rozloženej sedačky. Vrchné matrace sú často vyrábané z pamäťovej peny, ktorá je dobrá pre chrbticu a zvyšuje komfort počas spánku. Okrem iného je takýto matrac spratný, čiže ráno ho rýchlo a ľahko odložíte – napríklad do úložného priestoru gauča. Toto riešenie tiež poteší tých, ktorí spánku na tvrdom matraci neholdujú a preferujú skôr mäkšiu výplň.

Podľa čoho vyberať sedačku na každodenné spanie?

V prvom rade by ste mali zvážiť rozmery sedacej súpravy. Dôležité je nielen to, koľkí na nej budete pravidelne prespávať, ale predovšetkým to, či pre vašu výšku nebude prikrátka. Mali by ste mať dostatok priestoru na to, aby ste sa pohodlne vystreli. Ako sme už spomenuli, treba myslieť aj na to, či budete na sedačke prespávať sami alebo v páre. Väčšina sedacích súprav dosahuje po rozložení rozmery menšej manželskej postele. Je dobré si tieto rozmery vopred preveriť. Zabránite tak tomu, že sa počas spánku budete s partnerom na sedačke tlačiť.

Rohová sedačka HERMOS I Rozmery
Rohová sedačka HERMOS I

Na našom e-shope nájdete pri každej sedacej súprave náhľad rozmerov sedačky v nerozloženom i rozloženom stave. Môžete si tak preveriť, či vám sedačka zapasuje do priestoru, ale aj to, či na nej budete mať po rozložení dosť miesta.

Prečo sa v niektorých prípadoch oplatí mať sedačku miesto postele?

Ako sme už spomínali, niekedy volia ľudia sedačku miesto postele čisto z praktických dôvodov. Sú však prípady, kedy vám riešenie 2v1 poskytne nielen praktické, ale aj estetické výhody. Na jednej strane „zabijete dve muchy jednou ranou“ a ušetríte priestor, na druhej môžete opticky zväčšiť miestnosť a získať úložný priestor.

Počas dňa posteľ väčšinou nepotrebujete, a preto je práve v malých bytoch výhodou to, keď máte možnosť posteľ (v našom prípade gauč) zložiť a využiť priestor inak. V jednom z našich predošlých článkov sme písali o tom, že rozloženie a voľba nábytku môže veľmi ovplyvňovať to, ako miestnosť pôsobí. Pokiaľ by sme celú miestnosť „zapratali“ nábytkom, gaučom a posteľou, priestor by pôsobil dusivo a stiesnene.

Rohová sedačka VENTO I úložný priestor
Rohová sedačka VENTO I

Ďalšou veľkou výhodou je úložný priestor, do ktorého ráno uložíte vankúše a periny. Niektoré rohové sedačky poskytujú bohatý úložný priestor, takže tam okrem perín uložíte aj iné veci, napríklad sezónne oblečenie a podobne. Práve v menších bytoch je úložný priestor často skôr luxusom než pravidlom. Opäť platí pravidlo, že čím menej vecí bude uložených niekde v priestore izby, tým vzdušnejšie bude miestnosť pôsobiť.

Máte menší byt a hľadáte vhodnú sedačku na každodenné spanie?

Pozrite si ponuku našich kvalitných rohových sedačiek, medzi ktorými nájdete modely menších aj väčších rozmerov plné moderných vychytávok. Prejdite na celú ponuku a nájdite tú svoju.

Naše novinky v ponuke

×