Zákaznícka linka: +421 940 919 656 (Po - Pia: 11:00 - 17:00)

Ako zariadiť malú obývačku? Základom je správna sedacia súprava

Zariadiť menší priestor je väčšinou oveľa náročnejšie, než vybrať nábytok do veľkej izby. Veľkú obývaciu izbu zariadite lusknutím prsta, keďže máte dosť miesta na nábytok, doplnky aj dekorácie. Čo však robiť s malou obývačkou? Ako rozmiestniť nábytok, aby obývačka nebola stiesnená, no zároveň vám poskytla aj dostatok úložného priestoru? Pozrite sa spolu s nami, na čo treba myslieť pri zariaďovaní malej obývačky.

Sedacia súprava je ohniskom obývacej izby

Centrom alebo aj ohniskom obývacej izby je vo väčšine prípadov sedačka. Voľba správnej veľkosti, tvaru a polohy sedacej súpravy je preto veľmi dôležitým krokom, ktorý si treba vopred premyslieť. Umiestnenie treba zvoliť strategicky tak, aby ste ušetrili čo najviac miesta.

Kam umiestniť sedaciu súpravu?

Umiestniť sedačku napríklad doprostred miestnosti nie je vhodné riešenie pre žiadnu malú obývačku. Po stranách by neostal dostatok priestoru pre ostatný nábytok a tak by celá miestnosť pôsobila stiesnene a preplnene.

Pri zariaďovaní preto počítajte s tým, že sedačka je azda najväčší kus nábytku v obývačke, ktorý zaberie veľa miesta. V malých miestnostiach sa odporúča zasunúť ju k stene, napríklad aj pod okná. Steny s oknami sa totiž ťažko zariaďujú najmä kvôli radiátorom, rôznym veľkostiam okien a závesom. Sedačka sa však zmestí pod každé okno a preto umiestnením sedačky práve sem môžete šikovne ušetriť priestor.

Sedačka vám poslúži ako viacúčelový kus nábytku

Často sa stáva, že práve v malých jednoizbových bytoch je potrebné, aby bola obývacia izba súčasne aj spálňou. Z praktického hľadiska je preto výhodnejšie vybrať si rozkladaciu sedačku. Toto riešenie je ideálne hlavne pre mladé páry, ktoré časom plánujú väčšie bývanie.

Možno si poviete, že spať každý deň na gauči nemôže byť pohodlné. Avšak práve potreba využiť priestor na 120 % viedla mnohých výrobcov k vytvoreniu viacúčelového nábytku. V prípade sedacej súpravy to znamená, že cez deň vaša sedacia súprava usadí vás a vašu návštevu, v noci sa zase zmení na posteľ a poskytne vám pohodlný oddych. Tieto sedačky majú dostatočne pevnú konštrukciu a veľký priestor po rozložení, aby poskytli plnohodnotné miesto na sedenie aj spanie.

Úložného priestoru nie je nikdy dosť: sedacie súpravy s úložným priestorom

Problémom v malých bytoch býva tiež nedostatočne veľký úložný priestor. Aj v tomto prípade vám môže byť nápomocná dobre zvolená sedacia súprava s úložným priestorom. Ten vám poskytne dostatok miesta na odloženie sezónnych vecí.

Ako opticky zväčšiť malú obývačku? Vyberte si sedačku s vysokými nožičkami

V malých priestoroch je obzvlášť dôležité dbať na to, aby sme rozmiestnením a výberom nábytku miestnosť opticky nezmenšovali. Príliš veľa kusov nábytku či jeho zlé uloženie môže spôsobiť, že izba bude vyzerať oveľa menšia.

Jednou z možností, ako priestor vašej obývacej izby zväčšiť, je vybrať si sedačku s vysokými nožičkami. Tie sedaciu súpravu ako keby zdvihnú, bude vidieť viac podlahy a priestor tak bude pôsobiť vzdušnejšie.

Malý tip na záver: Neviete sa rozhodnúť kam sedačku umiestniť?

Potrebujete pri výbere sedačky viac než len predstavivosť a meter? Pomôcť si môžete napríklad kusmi kartónu. Položte kartóny s požadovanými rozmermi na podlahu a hneď budete mať lepšiu predstavu o tom, koľko miesta sedacia súprava zaberie.

Naše novinky v ponuke

×