Zákaznícka linka: +421 940 919 656 (Po - Pia: 11:00 - 17:00)

Hľadáte veľkú sedačku do tvaru L? Pozrite si konkrétne modely aj tipy na vhodné umiestnenie sedačky v obývačke

Veľká rodina, priestranný byt či časté návštevy – to všetko sú dôvody, kvôli ktorým sa oplatí porozmýšľať nad kúpou veľkej sedacej súpravy do tvaru L. Takýto model sedačky je veľmi pohodlný aj praktický. Oddýchne si na ňom viacero ľudí naraz, má veľký úložný priestor a môže plniť aj funkciu dôležitého dizajnového prvku, napríklad pri rozdelení pracovnej a oddychovej časti v obývačkách spojených s kuchyňou.

Jedinou nevýhodou týchto sedačiek je, paradoxne, ich veľkosť. V menších panelákových bytoch či v bungalovoch by mohli zabrať príliš veľa priestoru. Aj obývačka priemerných rozmerov by tak opticky pôsobila ako „malá kutica“. Pred kúpou veľkej sedačky do tvaru L si preto vždy dobre rozmyslite, či je vaša obývačka na veľký gauč pripravená. Priestor si pre istotu viackrát zmerajte a uistite sa, že sedačka bude do obývačky naozaj „sedieť“.

Aká veľká je naozaj veľká sedačka do L?

Ako veľkú sedačku do tvaru L môžeme označiť ktorýkoľvek model, ktorý sa dĺžkou jedného či oboch krídel približuje k 300 cm, teda trom metrom. Zväčša to býva od 270 – 280 cm vyššie. Pre sedačky do tvaru L je typické, že majú jedno krídlo o dosť dlhšie než druhé – preto aj to pomenovanie po písmene L. Pokiaľ sú krídla niektorého modelu dĺžkovo približne rovnaké, správne by sme tento model mali volať „rohová sedačka“. Väčšina ľudí však medzi týmito dvomi druhmi nerozlišuje, a preto aj my v tomto článku budeme názvom „sedačka do L“ označovať všetky rohové sedačky všeobecne.

Samozrejme, existujú aj väčšie sedačky. Tie, ktoré majú obidve krídla dlhšie ako 350 cm, dostávajú nálepku nadrozmerné. Tieto sedačky sa zväčša do bežných obývačiek nezmestia, a preto ich ťažko nájdete aj v ponukách jednotlivých predajcov.

Aké rôzne funkcie môžu mať veľké L sedačky?

Zabudnite na sedačku, na ktorej sa dá „len“ sedieť. Samozrejme, pohodlie pri sedení a leňošení je to najdôležitejšie, no dnes už za svoje peniaze môžete dostať oveľa vyššiu hodnotu. Moderná sedačka by mala mať viacero funkcií, ktoré zo sledovania televízie či čítania knihy urobia naozajstný oddych a pohodu. Ktoré funkcie to sú?

Nastaviteľné opierky hlavy

Každý človek má inú stavbu tela, čo znamená, že jeden a ten istý typ sedenia nemusí byť každému rovnako pohodlný. Riešenie ponúkajú polohovateľné opierky hlavy. S nimi si viete operadlo nastaviť presne podľa svojho pohodlia.

Držiaky na poháre a minibar

Vďaka týmto funkciám sa zo sedačky už naozaj nebudete musieť ani pohnúť. Pohár aj niečo malé na „vyžieranie“ budete mať vždy po ruke, a tak si už len stačí vyložiť nohy a užívať si chvíľku oddychu.

Vstavaná nabíjačka

Vybíja sa vám po celom dni baterka? Relatívnou novinkou v trendoch sedacích súprav je aj vstavaný port na dobitie mobilného telefónu, tabletu či iného zariadenia. Nabíjačku tak budete mať na dosah.

Ako veľkú L sedaciu súpravu v obývačke umiestniť?

Možností na umiestnenie veľkej L sedačky do obývačky je viacero. Jednoduchšie sa vám samozrejme bude vymýšľať vo veľkých priestoroch, kde veľká sedačka bude vyzerať lepšie a prirodzenejšie. Pohrať sa však dá aj s menšou obývačkou. Aké možnosti máte?

1. Umiestnite sedačku do stredu miestnosti

Pri zariaďovaní veľkých priestorov je najčastejšou chybou umiestňovanie všetkého nábytku ku stenám. Vzniká potom veľmi veľa prázdneho a nevyužitého priestoru, ktorý miesto toho, aby pôsobil vzdušne a ľahko, pôsobí skôr prázdno a smutne.

Veľkú sedačku teda pokojne môžete umiestniť aj do stredu otvoreného priestoru. Vtedy poslúži ako šikovný deliaci prvok medzi dvomi časťami miestnosti – napríklad medzi oddychovou a pracovnou časťou, alebo medzi obývačkou a kuchyňou. Opticky tak miestnosť rozdelíte na viacero menších častí, čím mu dodáte útulnosť a poriadok.

velke sedacky do l

2. Zasuňte sedačku pod okno či ku stene

Ak túžite po veľmi veľkej sedačke, no priestoru v byte zas až toľko nemáte, najrozumnejšie zrejme bude umiestniť sedačku chrbtom ku stene, prípadne pod okno. Pozor – nikdy ju nezasúvajte až na doraz, ale nechajte medzi stenou a sedačkou kúsok priestoru. Aj keď sa to nezdá, obývačka vďaka tomu bude pôsobiť o niečo vzdušnejšie.

3. Skombinujte sedačku s ďalším sedením

Ani takáto veľká sedačka vám neposkytne toľko miest na sedenie, koľko by ste si predstavovali? Skombinujte ju s ďalšími tipmi sedov. Výborne ju doplnia rôzne kreslá, taburety či dvojsedové pohovky. Jednotlivé kusy sedenia potom natočte k jednému stredovému bodu – ideálne do kruhového tvaru okolo stolíka alebo do polkruhu nasmerovaného na televíziu či krb.

Takýto spôsob sedenia je vhodné vytvoriť všade tam, kde sa bude stretávať veľa ľudí. Využijú ho veľké rodiny, zamestnanci v kanceláriách ale aj ľudia žijúci v zdieľaných bytoch, ktorí mávajú časté priateľské návštevy.

Naše novinky v ponuke

×