Zákaznícka linka: +421 940 919 656 (Po - Pia: 11:00 - 17:00)

Škandinávsky štýl bývania: zariaďte si obývačku ako severania

Škandinávsky štýl bývania vytvára priestor, v ktorom sa každý cíti pohodlne a príjemne. Odráža ráz studeného severu, no zároveň prináša teplo a útulnosť. Aj škandinávsky štýl má preto niekoľko svojich znakov a pravidiel, ktorých sa pri zariaďovaní držia dizajnéri, ale aj obyčajní ľudia. Pozrite sa na ne spolu s nami a nechajte sa inšpirovať naším výberom krásnych obývačiek v škandinávskom štýle. Čítajte ďalej.

škandinávsky štýl bývania

Zdroj foto: pinterest.com

 

Ako zariadiť obývačku v škandinávskom štýle bývania?

Bývanie v škandinávskom štýle premieňa túžbu človeka žiť v útulnom, no zároveň čistom a usporiadanom domove. Jeho zariadenie teda pôsobí pohodlne, zároveň však trochu minimalisticky. Tento štýl sa totiž snaží držať princípu, že každý kus nábytku musí mať svoj význam, a preto v ňom nenájdete nič navyše. Obývačka v škandinávskom štýle tak nie je preplnená žiadnymi zbytočnosťami.

Celý interiér je funkčný a útulný. Pôsobí veľmi prirodzene, vzdušne a ľahko, a to aj napriek tomu, že všetok nábytok má svoje presne určené miesto a funkciu. To isté platí aj pre doplnky. Tie sú vyberané podľa toho, či k nim majú obyvatelia bytu určitý vzťah, alebo pre nich majú nejaký špeciálny význam. Veľmi charakteristické sú napríklad prehozy z ovčej vlny, fotografie, deky a veľa vankúšov, ktoré navodzujú pocit útulnosti a pohodlnosti.

sedačka v škandinávskom štýle

Zdroj foto: pinterest.com

Hra s prirodzeným svetlom

Veľmi dôležitým znakom škandinávskeho bývania je hra s prirodzeným svetlom. Slnečné svetlo je totiž v Škandinávii veľmi vzácne, a preto sa ľudia snažia svoje byty čo najviac presvetliť. Obľúbené sú veľké okná a svetlé farby stien, ktoré svetlo prirodzene odrážajú. Výnimkou nie je ani nábytok, ktorý je zväčša bledohnedý alebo biely.

 

Aké farby použiť v obývačke?

Škandinávske bývanie je vo farbách trochu konzervatívne. Základnou farbou je poväčšine biela či sivá, doplnená teplou farbou dreva alebo tónmi sépie. V každej miestnosti v byte sa pritom kombinujú tie isté farby. Ak sa teda napríklad rozhodnete do obývačky umiestniť slabo hnedú podlahu, mala by byť použitá v celom byte. Rovnaké pravidlo platí na farbu nábytku či stien. Steny by mali kontrastovať s nábytkom, aby vytvorili zaujímavú, no stále prirodzenú kombináciu.

obývačka škandinávsky štýl

Zdroj foto: pinterest.com

 

Sedacia súprava v škandinávskom štýle

Sedačka je v škandinávskom štýle veľmi dôležitým elementom. Je to totiž miesto, ktoré vyjadruje útulnosť a pohodlnosť. Je ohniskom celej obývačky a poskytuje priestor, na ktorom si obyvatelia bytu môžu oddýchnuť a zrelaxovať. Aj preto sa na sedačke nachádza vždy veľa vankúšov, deky či prehozy z ovčej vlny.

 

Vyberte si takú sedačku, na ktorej sa budete cítiť pohodlne

Pri výbere sedačky do obývačky v škandinávskom štýle je najdôležitejšie to, aby bola pohodlná a cítili ste sa na nej príjemne. Takéto sedačky samozrejme nájdete aj u nás. Majú pevné sedenie a takmer všetky poskytnú dostatok priestoru. Skúste si teda popozerať našu ponuku. Veríme, že si vyberiete. Potom si už len stačí zvoliť tú správnu farbu ladiacu k ostatnému nábytku a doplniť ju pohodlnými vankúšmi.

skandinavsky styl sedacka

Ak vás zaujímajú škandinávske štýly bývania, prečítajte si aj náš článok o bývaní v štýle Hygge. Ide tiež o jeden zo severských štýlov, ktorý však oproti klasickému škandinávskemu štýlu pôsobí o niečo teplejšie a prívetivejšie.

Naše novinky v ponuke

×