Zákaznícka linka: +421 940 919 656 (Po - Pia: 11:00 - 17:00)

Odolné poťahové látky pre dlhšiu životnosť vašej sedacej súpravy

Pri kúpe novej sedačky sa určite snažíte vybrať takú, ktorá bude nielen lahodiť vášmu oku, ale bude tiež vyrobená z kvalitného materiálu s dlhou životnosťou. Veľmi dôležitý je materiál kostry sedacej súpravy. Ten totiž zaručuje, že sedačka vydrží roky, nebude vŕzgať a nerozpadne sa. Rovnako dôležitý by však mal byť aj výber vhodného, a predovšetkým odolného, poťahového materiálu. Ak sa rozhodnete pre správnu látku, môžete predĺžiť životnosť sedačky aj o niekoľko rokov. Čo všetko by mala odolná poťahová látka spĺňať a z akých materiálov máte na výber na našom e-shope? Zistite viac v článku.

Na aké parametre by ste pri výbere poťahovej látky mali prihliadať?

Určite sa už aj vám stalo, že ste napríklad pri večernom posedení s priateľmi alebo rodinou niečo na sedačku vyliali či vysypali. Našťastie máte dnes na výber z mnohých kvalitných poťahových látok so špeciálnymi povrchovými úpravami. Aby vaša sedačka vyzerala čo najdlhšie ako nová, je dôležité, aby ste zvolili materiál, ktorý je odolný nielen voči mechanickému opotrebovaniu, ale tiež napríklad voči svetlu, žmolkom či fľakom. Vďaka týmto materiálom sa nebudete musieť báť fľakov od nápojov, jedla alebo vyčíňania vašich ratolestí. Poďme sa teda spolu pozrieť na jednotlivé parametre, ktoré by mala mať odolná poťahová látka.

odolne potahove latky

Gramáž poťahovej látky

Gramáž poťahovej látky predstavuje jej hrúbku a pevnosť. Štandardne sa zvyknú používať poťahové látky s gramážou 140 g/m2 . Pokiaľ však chcete materiál, ktorý je dostatočne hrubý a pevný na to, aby bez preslabenia či roztrhnutia vydržal dlhé roky, odporúčame vám vybrať látku s gramážou nad 250 g/m2. Takéto látky u nás nájdete v prémiových materiáloch, pričom si môžete vybrať z množstva druhov látok a farebných prevedení.

Oteruvzdorný test Martindale

To, akú odolnosť má látka voči oteru zistíte podľa takzvaného testu Martindale. Tento test vyhodnocuje priemerný počet otáčok, pri ktorých dôjde k poškodeniu látky. Tie najodolnejšie a najkvalitnejšie látky majú hodnoty nad 90 000 otáčok, pokiaľ však zvolíte látku s vysokou gramážou, postačí aj štandardná úroveň oteruvzdornosti v rozpätí 25 000 až 45 000 otáčok. Ak by ste o týchto parametroch chceli zistiť viac, môžete si prečítať náš článok Vyberáme poťahovú látku na sedačku. Na aké parametre sa treba pozerať?

Čo vám ešte pomôže pri výbere poťahovej látky?

Okrem gramáže a oteruvzdornosti môžete pri výbere prihliadať aj na ďalšie parametre. Ide predovšetkým o špeciálne úpravy povrchu látky, ktoré pomáhajú predlžovať jej životnosť, zachovať krásnu farbu a uľahčiť vám starostlivosť o sedaciu súpravu. Mnohé z našich premium látok disponujú aj týmito vlastnosťami:

Odolnosť proti žmolkom

Častým sedením a používaním sedačky sa môže stať, že sa na poťahu začnú vytvárať žmolky. Žmolky sú malé chumáčiky z vlákien materiálu v tvare guličky, ktoré vznikajú trením. Mnohé kvalitné poťahy sú ošetrené tak, aby sa žmolkovaniu zabránilo alebo sa aspoň znížilo na najnižšiu možnú úroveň.

Odolnosť farieb proti vyblednutiu

Vplyvom svetla sa môže stať, že farby látky časom stratia na svojej sýtosti. Aby ste toto riziko znížili na minimum, odporúčame vám pozerať po látkach, ktoré majú uvedenú vyššiu svetlostabilnosť, respektíve odolnosť voči vyblednutiu.

Ľahké čistenie

Pri každodennom používaní sedacích súprav sa raz za čas jednoducho stane, že sa na sedačku niečo vyleje alebo sa inak zašpiní. Vzhľadom na to, že poťah nie je možné jednoducho stiahnuť a hodiť do práčky, odporúčame vám vyberať z materiálov, ktoré majú povrchovú úpravu uľahčujúcu čistenie. Ide predovšetkým o úpravy proti vsakovaniu tekutín a nečistôt. Vďaka nim sedačku očistíte jednoducho pomocou navlhčenej handričky.

Vodoodolnosť (rezistentnosť voči tekutinám)

táto vlastnosť súvisí veľmi úzko s ľahkým čistením poťahového materiálu. Vďaka povrchovej úprave nedochádza k vsiaknutiu tekutiny do vlákien látky. Tekutina miesto toho zostáva na povrchu vo forme kvapôčok, ktoré stačí utrieť.

Odolné materiály na nabytok4you: Vyberte si z našich prémiových látok

Pokiaľ hľadáte tú najvyššiu kvalitu poťahových materiálov s množstvom krásnych farebných prevedení, pozrite si naše prémiové látky. Ide o materiály s gramážou 250 g/m2 a viac. Sú teda dostatočne pevné a hrubé, aby vám vydržali celé roky. Navyše u mnohých nájdete kombináciu vyššie spomenutých parametrov uľahčujúcich čistenie, ochranu pred zašpinením, ale tiež žmolkami či zašednutím a stratou farby.

Pri každom materiáli je uvedená tabuľka s technickými parametrami, vďaka ktorým rýchlo a prehľadne nájdete potrebné informácie o tom, či látka spĺňa vaše požiadavky. Pozrite si niektoré z najobľúbenejších prémiových materiálov na našom e-shope:

Poťahová látka Jaguar
Vlastnosť látky Hodnota
Druh látky Zamat, hladká
Gramáž 300 g / m² ± 5 %
Oteruvzdorný test Martindale 40 000
Žmolky 5
Odolnosť farieb voči vyblednutiu -
Charakteristika Cleanaboo, Nehorľavá, Ľahko čistiteľná, PETPROOF
Aj takto môže vyzerať vaša nová sedačka s poťahovým materiálom Jaguar
Poťahová látka Casablanca
Vlastnosť látky Hodnota
Druh látky Semiš
Gramáž 310g m2 +/- 5%
Oteruvzdorný test Martindale 45 000
Žmolky -
Odolnosť farieb voči vyblednutiu -
Charakteristika anaboo, Certifikát Oeko - Tex, Nehorľavá
Aj takto môže vyzerať vaša nová sedačka s poťahovým materiálom Casablanca
Poťahová látka Mono
Vlastnosť látky Hodnota
Druh látky Zamat
Gramáž 330 g / m2
Oteruvzdorný test Martindale 50 000
Žmolky 5
Odolnosť farieb voči vyblednutiu -
Charakteristika Liquid Blocked, Ľahko čistiteľná
Aj takto môže vyzerať vaša nová sedačka s poťahovým materiálom Mono
Poťahová látka Uttario Velvet
Vlastnosť látky Hodnota
Druh látky Zamat
Gramáž 260 g/m² ± 5%
Oteruvzdorný test Martindale 45 000
Žmolky 4-5
Odolnosť farieb voči vyblednutiu 4-5
Charakteristika Odolná voči poškrabaniu
Aj takto môže vyzerať vaša nová sedačka s poťahovým materiálom Uttario Velvet

Naše novinky v ponuke

×