Ako správne zariadiť obývačku? Stačí pár dobrých nápadov a priestor vo vašej obývačke využijete na maximum. Okrem umiestnenia rôznych skriniek, poličiek či dekorácií by ste mali myslieť aj na umiestnenie sedačky a predovšetkým sedenia ako celku. Sedačka totiž nie je všetko – k pohodliu vám môžu poslúžiť aj iné kusy sedacieho nábytku, ako napríklad kreslá, taburetky, leňošky a iné. Ako ich kombinovať?
Ukážeme vám, ako šikovne vymyslieť pohodlné sedenie a vyvarovať sa pritom starého známeho: „sedačku zasunieme k stene“. Ak máte možnosť a chuť sa so sedením pohrať, prípadne má vaša obývačka zložitejšiu dispozíciu a hľadáte inšpiráciu, pozrite sa na týchto niekoľko nápadov.
1. Odsuňte sedačku ďalej od steny
Už sme to mierne načrtli v úvode: sedačku nemusíte vždy prisunúť k stene. V niektorých prípadoch je to dokonca naozaj nešťastné riešenie – podľa konkrétnej dispozície totiž môže takto umiestnená sedačka vytvoriť v strede izby prázdny priestor alebo zvýrazniť fakt, že miestnosť nie je až taká veľká, ako sa na prvý pohľad zdá.
Sedačku teda skúste od steny odsunúť viac do stredu. Možno tomu nebudete chcieť veriť, no obývačka vďaka tomu bude pôsobiť otvorenejším dojmom a miestnosť opticky zväčší. Za sedačkou sa vám navyše otvorí priestor, kam môžete umiestniť nábytok, pre ktorý by ste inak nenašli miesto – napríklad komodu, bar, príborník, malú knižnicu a podobne.
2. Skombinujte viac typov sedenia
Sme zvyknutí kúpiť si sedačku do U či do L a sedenie v obývačke už viac neriešiť. Štýlových a šikovných možností, ako ozvláštniť obývačku, je však omnoho viac. Jednou z nich je kombinácia viacerých typov sedov – napríklad pohovky s dvojsedom či kreslami, pridať môžete aj leňošku alebo taburet. Tieto rôzne typy sedacieho nábytku je vhodné rozmiestniť do kruhu či polkruhu a vytvoriť tak kompaktnú oddychovú zónu. Každý kúsok by mal smerovať ku konferenčnému stolíku, ktorý potom vytvorí akýsi stredový bod a vyváži celú dispozíciu sedenia.
Konečný výber rôznych kúskov sedacieho nábytku samozrejme závisí od toho, ako budete tieto sedenia využívať. Ak chcete s rodinou leňošiť a sledovať filmy, sedačka do U s kreslom či leňoškou bude dobrou voľbou. Ak ale v byte hostíte množstvo návštev, prípadne bývate vo dvojici a nepotrebujete toľko miesta na leňošenie, možno bude sedenie rozdelené do viacerých samostatných sedov výhodou – môžete ich jednoducho prisúvať a odsúvať podľa počtu hostí a aktuálnej potreby.
Mixovanie rôznych tvarov, veľkostí, materiálov či dokonca farieb ale môže vyvolať v obývačke trochu zmätok. Ako v takomto sedení ponechať konzistentnosť? Vždy zachovajte jeden rovnaký prvok v každom kúsku sedacieho nábytku – či už to bude podobná farba, typ látky alebo tvar nábytku. Využiť môžete aj ďalší dizajnérsky trik: Aby ste jednotlivé kusy sedacieho nábytku spojili, môžete pod celé sedenie umiestniť veľký koberec. Každý kus nábytku by mal mať na koberci aspoň 2 nožičky, vďaka čomu potom sedenie bude pôsobiť ucelene.
3. Vytvorte v obývačke ohnisko
Ďalšou možnosťou je nasmerovať sedenie k jednému hlavnému bodu – tzv. fokálnemu bodu, respektíve k ohnisku. Zväčša to býva televízor, no ak chcete vytvoriť komfortné sedenie napríklad na chate, sedenie takto môžete orientovať napríklad ku krbu. Tento trik sa dá využiť aj na terasách, kedy sedenie viete orientovať k nejakému peknému výhľadu.
Jednotlivé kusy sedacieho nábytku by mali byť nasmerované na ohnisko, ale zároveň aj mierne na seba (napríklad do polkruhu). No a čo celým smerovaním na ohnisko dosiahnete? Obývačka opticky získa smer a bude pôsobiť „uvoľnene“. Vytvoríte v nej len jeden ohniskový bod, od ktorého sa budú pekne odvíjať ďalšie časti nábytku. Navyše, bude pôsobiť útulne, a tak sa v nej budete cítiť príjemne v každej situácii – či už to bude sledovanie nových častí napínavého seriálu, relaxovanie pri plápolajúcom ohni alebo kochanie sa okolitým výhľadom.
4. Snažte sa, aby sedačka bola multifunkčná
Čítate náš blog často? Potom iste viete, že nikdy nehráme len na dizajn, ale aj na praktickosť. Takmer každý kus nábytku by mal byť istým spôsobom multifunkčný, čo znamená, že by nemal byť len stojacou „okrasou“. Platí to aj o sedačke či iných kúskoch nábytku určených na sedenie.
Sedačka by mala poskytovať minimálne úložný priestor, no a ak si chcete kúpiť väčší model, tak aj možnosť rozloženia. V prípade potreby vám poslúži na príležitostné prespanie. Taburety či podnožky by tiež mali mať funkciu úložného priestoru. Vyberajte si preto také, ktoré sa dajú otvoriť. Dnes už zoženiete takmer totožné kúsky za rovnakú cenu s jediným rozdielom – jeden sa dá otvoriť a poskytne vám úložný priestor, druhý nie. Ktorý bude do bytu vhodnejší?
Niektoré taburety sa dajú využiť napríklad ako bar, prípadne ako priestor pre odkladanie diek či papúč pre hostí. Takýto skrytý úložný priestor je skvelý na uloženie práve tých vecí, ktoré „organizovane“ neviete vložiť do žiadnej poličky.
Rada za záver: Komfort je kráľ
Nevieme s istotou povedať, koľko miesta na sedenie potrebujete, aké veľké majú byť jednotlivé kusy sedacieho nábytku a ani kde presne majú byť uložené. Pri rozmiestňovaní a vyberaní sedenia preto vždy dodržte aj pravidlo: „Komfort je kráľ.“
Všetky naše dizajnérske rady vám totiž budú na nič, pokiaľ sa vo vlastnom byte nebudete cítiť pohodlne. V ideálnom prípade by si každý člen rodiny mal nájsť svoj kúsok miesta na relax. Jednej rodine teda bude stačiť rohová sedačka s kreslom, iné potrebujú miesta viac. Sedenie rozmiestňujte tak, aby ste sa na ňom cítili dobre a pohodlne. Okrem rôznych dizajnérskych inšpirácii preto pri výbere novej sedačky a doplnkového sedenia dbajte aj na svoje preferencie.