Zákaznícka linka: +421 940 919 656 (Po - Pia: 11:00 - 17:00)

Vyberáme sedačku do veľkej obývačky, ktorá opticky rozdelí priestor

Obývačka je pre mnohých ľudí srdcom domova. Všetky rodinné porady, stretnutia s priateľmi alebo oddychové večery sa odohrávajú práve tu. Je to univerzálna miestnosť, a tak chvíľu slúži ako pracovňa, chvíľu ako detské ihrisko, jedáleň či kinosála. Každý z nás si ju zariadi presne tak, ako práve potrebuje. Jedna vec však určite nechýba u nikoho z nás – pohodlná sedacia súprava.

Sedačku použijete na oddych, prácu či dokonca príležitostné spanie. Stačí, aby bola dostatočne pohodlná a látka aby bola príjemná. Vedeli ste však, že sedačku môžete využiť aj ako šikovný dizajnový prvok, ktorý opticky zmení celú vašu obývačku? Funguje to najmä vo veľkých a vzdušných priestoroch, a my vám teraz ukážeme ako na to.

Veľkú sedačku v obývačke využijete viacerými spôsobmi

Zariadiť veľkú obývačku je častokrát omnoho náročnejšie, než zariadiť malú obývačku. Pri malých priestoroch máte veľmi málo možností, a preto sa musíte držať určitých pravidiel. Pri veľkých priestoroch je to presne opačne. Možnosti sú neobmedzené, no vybrať tú správnu dá naozaj zabrať. Platí to pri výbere nábytku, farieb aj sedačky.

sedačka do veľkej obývačky

Šikovne vybratá sedacia súprava vám však dokáže ušetriť kopu nervov a tiež peňazí. Okrem jej primárnej funkcie – a teda miesta na sedenie, s ňou pri správnom umiestnení dokážete:

  • opticky rozdeliť miestnosť,
  • zútulniť veľký vzdušný priestor,
  • oddeliť oddychovú časť od iných častí bytu, napríklad od jedálenskej,
  • vytvoriť v obývačke zóny.

Nebojte sa sedačku umiestniť do stredu miestnosti

Aby ste všetky vyššie spomenuté funkcie dokázali naplno využiť, musíte popustiť uzdu predstavivosti. Bežne je zaužívané oprieť chrbát sedačky smerom k stene. Nebojte sa však sedačku postaviť do stredu miestnosti. Vďaka umnému umiestneniu dokážete veľký priestor opticky rozdeliť.

Pozrite sa napríklad na tieto dve obývačky. Naľavo je veľká obývačka so sedačkou opretou k stene, napravo je sedačka umiestnená v strede miestnosti. Zatiaľ čo obývačka vľavo pôsobí trochu holo, prázdno a vôbec nevyužíva možnosti veľkého priestoru, obývačka napravo je zariadená s veľkým citom. Aj napriek veľkému priestoru je útulná a vytvára 2 samostatné zóny – oddychovú a jedálenskú.

Aká sedačka sa hodí do veľkých obývačiek?

Pri výbere typu sedacej súpravy sa nemusíte nijako obmedzovať. Vyhnúť by ste sa mali len samostatným, malým modelom sedačiek, ktoré by sa vo veľkom priestore mohli „stratiť“. Inak môžete do veľkej obývačky umiestniť prakticky akýkoľvek iný typ sedačky. Pohrajte sa  s rozmiestnením jednotlivých sedov a vytvorte typ sedenia, aký vám bude najviac vyhovovať.

sedacia suprava do velkej obyvacky

Tipy na sedačky do veľkých obývačiek

Ak radi sledujete televíziu, sedenie orientujte do polkruhu či do tvaru písmena U, pričom na prázdnu stranu postavte TV. Pokiaľ pre vás televízor nie je primárny, jednotlivé kusy sedačky môžete rozmiestniť aj do kruhu okolo konferenčného stolíka. Takéto sedenie je výborné, pokiaľ  často vítate priateľské či rodinné návštevy. Časti sedov môžete kombinovať nasledovne:

  • Pohovka + kreslo / viacero kresiel: relatívne minimalistické sedenie. Hodí sa napríklad do obývačiek spojených s kuchyňou, ktoré však neposkytujú až toľko miesta na rozmerné sedačky. Takýto priestor na sedenie bohato postačí rodinám s menším počtom osôb, jednotlivcom alebo bezdetným párom.
  • Samostatná rohová sedačka: ideálne sedenie, pokiaľ v obývačke najčastejšie oddychujete alebo sledujete TV. Televízor umiestnite oproti jednému z krídel sedačky.
  • Veľká sedačka v tvare U: poskytne viac miesta ako rohová sedačka, takže vyhovuje aj väčším rodinám. Vďaka sedeniu do polkruhu vytvára samostatnú oddychovú zónu a hodí sa aj do domácností, ktoré hostia mnoho návštev.
  • Rohová sedačka + kreslo: veľmi podobné sedenie ako pri sedačke v tvare U. S touto kombináciou vytvoríte polkruhové sedenie vhodné na oddych, sledovanie TV aj usadenie návštevy.
  • Variácia 3+2+1: univerzálne a variabilné sedenie. Diely sedačiek 3+2+1 môžete rozmiestniť ľubovoľne, ako vám to priestor dovolí. Opticky s nimi rozdelíte priestor, vytvoríte samostatnú zónu a poskytnete priestor na oddych pre každého člena rodiny.
  • Pohovka + rohová sedačka: pokiaľ máte naozaj veľa priestoru, vyskúšať môžete aj kombináciu pohovky a rohovej sedačky. Ak televízor nemáte, sedenie môžete rozmiestniť aj do akéhosi veľkého trojuholníka. Netradičný tvar dá vašej obývačke zvláštny ráz, preto by ste ho mali kombinovať aj so správne zvolenými doplnkami.

Rada na záver? Pri výbere sedačky do veľkej obývačky dbajte najmä na funkčné využitie priestoru

Akúkoľvek sedačku si vyberiete, myslite len na jedno: z ponúkaného priestoru vyťažte maximum. Jedinú chybu totiž urobíte, ak priestor vôbec nevyužijete. Farbu či typ poťahu riešte až nakoniec. Dôležité je pohrať sa s dispozíciou a nábytok situovať tak, aby ste sa v obývačke cítili pohodlne, útulne a príjemne.

Naše novinky v ponuke

×