Akokoľvek budete svojmu domácemu miláčikovi zakazovať skákať na sedačku, aj tak sa tam vždy uvelebí. Čo teda robiť proti tomu, aby sedačka nebola stále plná chlpov a nezapáchala? Dáme vám niekoľko tipov, ako sedačku pred chlpmi ochrániť a ako ju udržiavať čistú aj napriek zvieracím rozmarom.
1. Čisté zvieratko = čistá sedačka
Ak chcete mať čistú sedačku, musí byť čisté v prvom rade aj zviera. To, že sa bude o sedačku obtierať špinavým kožúškom jej totiž na čistote určite nepridá. Neznamená to však, že by ste vášho miláčika museli šampónovať každý deň. Úplne postačí, že ho vždy po návrate dnu z prechádzky či z dvora umyjete napríklad vodou alebo vyčešete kefou. Samozrejmosťou by malo byť najmä utretie labiek od špín.
Ak sa vám vášho miláčika nechce tak často vyčesávať, skúste aspoň tento náš malý trik: k dverám si odložte starý uterák, do ktorého psíka utriete vždy, keď príde z vonku. Uterák môžete aj mierne navlhčiť, aby ste z neho dostali všetku hrubú špinu. Táto procedúra vám potrvá len pár sekúnd, psík si na ňu zvykne už po niekoľkých dňoch, no vaša sedačka ostane bez škvŕn.
2. Čistite jeho hračky
Ak budete veci vášho domáceho miláčika pravidelne čistiť, starostlivosť o sedačku si určite zjednodušíte. Práve na nich sa totiž kumuluje najviac špiny. Pravidelne teda umývajte jeho hryzacie hračky a perte pelech v ktorom spáva. Zbavíte sa tak nielen pachu, no aj chlpov a iných nečistôt, ktoré by váš pes či mačka mohli preniesť na sedačku a do iných častí bytu.
3. Pri výbere novej sedačky dbajte na materiál
Ak už pred kúpou novej sedačky viete, že na nej bude vaše zvieratko pravidelne sedávať, vyberajte veľmi rozumne. Máte bieleho kocúra? Tmavá sedačka potom asi nebude šťastný nápad. Farba poťahu by totiž mala byť vo farbe vášho miláčika, aby na nej nebolo tak výrazne vidieť jeho chlpy.
Dôležitý je aj poťahový materiál sedacej súpravy. Niektoré materiály sa totiž môžu správať ako „magnety“ na chlpy a nežiaduce pachy. Z hľadiska odstraňovania chlpov je ideálna napríklad sedačka z ekokože alebo z kože. Tieto sedačky totiž neudržujú pachy a chlpy z nich ľahko vyčistíte aj navlhčenou handričkou. Ich nevýhodou je, že sú ľahko poškriabateľné a preto ich určite neodporúčame do domácností s mačkami.
Odolným materiálom je naopak mikrovlákno, ktoré vám mačka ani pes tak ľahko nedotrhajú. Škvrny sa z neho ľahko čistia, nepremáča sa a ani neudržuje pachy. Na druhej strane sa na však na ňom zvieracie chlpy držia doslova ako „kliešte“. Ak ste však zmierený s častým vysávaním, mikrovlákno je pre vás ideálne. Prečítať si o ňom môžete aj v našom staršom článku, kde sme riešili, ktorý poťahový materiál sa najľahšie čistí.
4. Zvieracie chlpy odstraňujte zo sedačky pravidelne
Ak nechcete, aby ste mali chlpy skutočne po celom byte, sedaciu súpravu by ste mali vysávať pravidelne, minimálne raz za týždeň. Ak sa vám vysávať nechce, prehoďte cez sedačku ľahko oprateľnú deku alebo prehoz. Potom vám už len postačí prehoz vyprať a máte od chlpov pokoj aspoň na chvíľku.
Samozrejme, vysávať ani prať prehozy sa nedá vždy. Obzvlášť nie vtedy, keď vám príde nečakaná návšteva. Rýchlo pomocou by mohol byť valček na oblečenie, na ktorý sa nalepí nielen prach, no aj chlpy. V núdzových prípadoch by mal fungovať aj trik s gumenými rukavicami: Dajte si ich na ruky a prejdite nimi po sedačke. Potom ich namočte do horúcej vody a sledujte, ako chlpy plávajú preč.
5. Nezabudnite sa zbaviť pachov
Aby bola vaša sedačka dokonale čistá, nestačí sa zbaviť chlpov a škvŕn. Zabojovať musíte aj s pachmi. Najľahšie im predídete častým vetraním, a to aspoň 2x denne po 10 – 15 minút. Okrem toho môžete vyskúšať aj pastu zo sódy bikarbóny, ktorá zo sedačky vytiahne všetky pachy. Viac prírodných receptov nielen na pachy nájdete aj v našom článku o domácich prostriedkoch na škvrny na sedačke. Veríme teda, že vám naše rady pomôžu a pár zvyšných chlpov na sedačke vás už viac nerozhodí.