Zákaznícka linka: +421 940 919 656 (Po - Pia: 11:00 - 17:00)

Neviete, akú posteľ si vybrať? Máme pre vás 5 tipov, ktoré vám pomôžu vybrať nielen krásnu, ale aj kvalitnú posteľ

Vedeli ste, že v posteli trávite až tretinu vášho času? O to viac šokujúce je, že väčšina ľudí nevenuje výberu postele potrebnú pozornosť. Možno by ste sa čudovali, koľkí ľudia sa rozhodnú pre čo najlacnejší variant – veď „posteľ aj tak nikto okrem nás nevidí“. To je síce možno pravda, rozhodne však neplatí, že by ste výber kvalitnej postele mali podceňovať. Práve posteľ je totiž kľúčová pre dobrý spánok. A spánok? Ten je zase nevyhnutný pre naše zdravie. Pozrime sa teda spolu na to, ako si vybrať spomedzi širokej ponuky postelí tú správnu.

Ako vybrať posteľ?

Pri výbere postele by ste mali zohľadniť viacero faktorov. V prvom rade ide o kvalitu, hoci samozrejme aj dizajn má svoju úlohu. Ideálne je, aby šla kvalita ruka v ruke s dizajnom. V takom prípade sa budete tešiť nielen z toho, ako vám posteľ krásne zapasuje do dizajnu a dekoru spálne, ale zaručí vám tiež kvalitný a ničím nerušený spánok. Nepodceňujte ani rozmery postele, výber matraca či roštu. Aby sme vám celý proces uľahčili, spísali sme všetky dôležité faktory ovplyvňujúce výber postele do 5 prehľadných bodov.

Posteľ LAGOS I EKJ1

1. Kvalita rámu postele

Pri kúpe novej postele by ste v prvom rade mali zohľadniť kvalitu rámu, roštu a matraca. Všetky tri komponenty totiž vplývajú nielen na váš spánok, ale aj na životnosť postele. Vo všeobecnosti rozdeľujeme postele podľa rámov na 4 skupiny:

drevena postel

Drevené postele

Postele z drevotriesky

kovova postel

Kovové postele

calunena postel

Čalúnené postele

Drevené postele

Drevené postele, alebo aj masívne postele, sú vyrobené z dreveného masívu. Ich výhodou je stabilita a pevnosť. Určite vás poteší aj to, že drevené postele nevŕzgajú a sú nadčasové. Ich nevýhodou ale je, že majú vyššiu cenu a tiež väčšiu hmotnosť.

Postele z drevotriesky

Na prvý pohľad vyzerajú ako z dreva, sú však cenovo oveľa dostupnejšie. Pri výbere postele z drevotriesky si dajte pozor na kvalitu. Vyrábajú sa totiž aj postele z menej kvalitnej drevotriesky, ktoré sú síce lacné, avšak nedostatočne pevné a odolné. Pokiaľ ale nájdete kvalitnú posteľ aj z tohto materiálu, môže vám dobre poslúžiť naozaj dlhú dobu. Štandardom je, že kvalitná posteľ by mala mať hrúbku rámu aspoň 25mm.

Kovové postele

Kovové postele sú veľkým hitom a v podstate sa niet čomu čudovať. Dizajnovo sú naozaj krásne, pričom nádherne doplnia a vydvihnú zariadenie spálne. Pokiaľ túžite po kovovej posteli, mali by ste byť pripravený zainvestovať trošku viac, než by to bolo napríklad pri posteliach z drevotriesky. Pokiaľ totiž nesiahnete po naozaj kvalitnom ráme, je veľmi veľká pravdepodobnosť, že vám posteľ bude vŕzgať.

Čalúnené postele

Čalúnené postele v sebe veľmi často spájajú kvalitu a moderný dizajn. Ak ste práve zdvihli obočie a začudovali sa, chápeme. Veď čalúnené postele boli v móde už dávno. Ako je však všeobecne známe, módne trendy sa (s určitými zmenami a obmenami) vracajú späť. Medzi takéto trendy patria aj čalúnené postele.

Ich veľkou výhodou je, že si ich viete krásne doladiť k dizajnu interiéru. Pokiaľ ale nezvolíte správny poťah čalúnenia, časom sa môžu objaviť problémy s čistením a starostlivosťou. Preto si vyberajte odolné poťahové materiály s povrchovými úpravami proti zašpineniu, vyblednutiu či žmolkovaniu.

2. Rozmery postele

Posteľ LAGOS III 180x200

Rozmer postele je dôležitý nielen preto, aby ste sa cítili pohodlne a mohli sa bez problémov natiahnuť či otočiť, ale aj preto, aby ste spali v zdraviu prospešnej polohe. Vo všeobecnosti sa hovorí, že minimálna dĺžka postele by mala byť vaša výška +25 cm. V predajniach s nábytkom však „dospelácke“ postele nájdete primárne v dvoch základných dĺžkach, a to 200cm, 220 cm, prípadne predĺžené postele s dĺžkou 240 cm pre veľmi vysokých ľudí.

Čo sa šírky týka, rozmer je potrebné vyberať s ohľadom na to, či na posteli budete spať sami alebo v páre. Jednolôžka majú štandardne šírku 80cm, no nájdete aj 70-tky, 90-tky a 100-vky. 80cm by mala byť minimálna šírka. Pokiaľ však chcete mať viac priestoru a môcť sa poriadne „rozvaľovať“, siahnite pokojne po širšej posteli.

Pre páry sú určené postele so šírkou od 140 do 200cm. Štandardne sa manželské postele vyrábajú v šírke 180cm, čo poskytuje partnerom dostatok miesta. 200cm postele disponujú kráľovským priestorom. Ten vám dobre poslúži najmä vtedy, ak máte malé deti, ktoré rady spia pri vás.

Vedeli ste, že existuje niečo ako hygienické minimum pre výšku postele?

O výške postele sa často hovorí v spojitosti so staršími ľuďmi, nakoľko sa im zle vstáva z nízkych postelí. Pre stanovenie správnej výšky existujú však aj iné dôvody, a to cirkulácia vzduchu či usádzanie prachu na podlahe. Z tohto dôvodu je stanovené hygienické minimum pre výšku postele. Toto minimum je 25 cm. Ideálna výška postele je však až od 40 do 50 cm a pre ľudí s boľavými kĺbmi pokojne aj 60 cm.

3. Rošt a matrac

Pri hľadaní novej postele zrejme častejšie narazíte na posteľ bez matraca, respektíve si budete musieť zakúpiť samostatne posteľný rám s roštom a samostatne matrac. Štandardne sú postele vybavené jedným z dvoch typov roštov – pevným alebo lamelovým roštom.

Posteľ LAGOS IV Rošt

Na pevný rošt sú vhodné pružinové a taštičkové matrace, ktoré sú samé o sebe dostatočne pružné. Na lamelové rošty si zas vyberajte skôr zo sendvičových alebo penových matracov. Tieto rošty príjemne pružia a zároveň zabezpečujú dobré odvetrávanie matracov. Tiež platí, že ľudia s vyššou váhou by mali siahnuť po tvrdšom matraci, a naopak ľuďom s nižšou váhou sa zvykne lepšie spať na mäkšom. Nezabúdajte, že jedným zo zdrojov bolesti chrbta môžu byť práve preliačeniny na nekvalitnom matraci.

Viete, prečo majú niektoré postele nožičky?

Nožičky umožňujú lepšie odvetrávanie postele zo spodnej strany. Čudujete sa, prečo matrac potrebuje odvetrávanie? Človek sa počas spánku potí a všetka vlhkosť prechádza do matraca. Keď je posteľ umiestnená na nožičkách, na jej spodnej časti dochádza k dobrej cirkulácii vzduchu, a tým pádom aj k sušeniu matraca. Veľkou výhodou je tiež to, ak si zaobstaráte matrac so snímateľným návlekom. Ten totiž v prípade potreby vyzlečiete, necháte vyvetrať, prípadne operiete.

4. Cena postele

Cena postele je pre mnohých rozhodujúca, nakoľko nájsť naozaj kvalitný kus za dobrý peniaz je väčšinou náročné. Pokiaľ však chcete posteľ, ktorá vám vydrží naozaj dlho, určite by ste nemali váhať a dobre zainvestovať. Je totiž možné, že ak zvolíte lacný variant, budete musieť po pár krátkych rokoch kupovať ďalšiu. Lacné postele majú tendenciu strácať stabilitu, pevnosť, vŕzgať a znižovať kvalitu spánku. Cena postele môže byť vyššia tiež v tom prípade, ak je v jej cene zahrnutý rošt aj matrac.

5. Priestor a umiestnenie postele

Pri výbere postele nepodceňujte priestor. Jedna vec sú spomínané rozmery postele, druhá to, aký veľký priestor v spálni máte. Posteľ by mala byť od bočných stien umiestnená aspoň 80cm, aby sa vám vedľa nej zmestili nočné stolíky a tiež, aby ste okolo nej mohli bez problémov prechádzať. Ak máte v okolí postele nábytok, odporúča sa od neho uložiť posteľ vo vzdialenosti aspoň 1 až 1,2m. Budete tak môcť bez problémov otvárať a zatvárať dvierka.

Posteľ LAGOS IV EKJ7

Ideálne miesto na umiestnenie postele je oproti dverám, pričom čelo postele by malo byť pri stene. Neodporúča sa posteľ dávať blízko k oknu alebo na miesto, kde viete, že sa môže vyskytovať prievan. Ak sa jednej strany postele z boku dotýka stena, určite porozmýšľajte o bočnej zábrane. Tá pomáha izolovať chlad od steny.

Viete, na čo slúži čelo postele?

Okrem toho, že sa o čelo príjemne a pohodlne opriete pri čítaní vašej obľúbenej knižky, plní aj iné a o niečo praktickejšie úlohy. Primárnou úlohou čela je totiž ochrana pred prievanom. Okrem toho je práve čelo tou zábranou, ktorá sa postará o to, aby vám z postele nespadol vankúš.

Vyberte si u nás kvalitnú manželskú posteľ s úložným priestorom

Ak hľadáte kvalitnú čalúnenú posteľ, ste u nás na správnom mieste. Môžete si vybrať zo štyroch modelov manželských postelí Lagoss dostupných vo veľkosti:

  • 140 x 200

  • 160 x 200

  • 180 x 200

Ide o manželské postele s úložným priestorom, do ktorého schováte a „upracete“ naozaj všetko, čo práve nepotrebujete. Postele disponujú nožičkami a mäkkým vysokým čelom. Čalúnené čelo pôsobí veľmi štýlovo a zapasuje do každej spálne. Hoci sú všetky modely zobrazené v prevedení z čiernej ekokože, určite vás poteší, že posteľ vám vyhotovíme v akomkoľvek prevedení. Stačí si len vybrať preferovaný materiál z našej ponuky. Súčasťou balenia je aj rošt, takže jediné, čo vám chýba, je nájsť ten správny matrac a môžete sa s vaším partnerom či partnerkou tešiť na noci plné kvalitného spánku.

Naše novinky v ponuke

×