Zákaznícka linka: +421 940 919 656 (Po - Pia: 11:00 - 17:00)

Poťahový materiál na sedačky: Ktorý sa najľahšie čistí?

Ako zabrániť tomu, aby sa sedačka časom nevydrala a nezašpinila? Jednou z metód, ako si udržať krásnu sedačku niekoľko rokov, je vybrať si správny poťahový materiál. Musí byť príjemný na dotyk, odolný voči oderu a jednoduchý na čistenie. Prečítajte si preto o základných vlastnostiach jednotlivých poťahových látok a nechajte si poradiť, ako sedačky čistiť tak, aby ste im neublížili.

 

Jemné mikrovlákno


Ako už názov napovedá, mikrovlákno je látka vyrobená z veľmi tenkých vlákien. Na dotyk pripomína semišovú useň, no na pohľad vyzerá luxusne. Vďaka svojim výborným vlastnostiam patrí dnes medzi najobľúbenejšie a najvyužívanejšie poťahové materiály na sedacie súpravy. Mikrovlákno sa totiž veľmi ľahko udržuje a čistí. Na čistenie škvŕn z pohoviek vám stačí čistá voda, poprípade jemný špeciálny šampón alebo mydlo a kefka.

 

 

Poťahová látka z mikroplyšu


Jemná a na dotyk veľmi príjemná látka je práve mikroplyš. Má pevný tkaný podklad, ktorý tvorí 50% bavlny a 50% polyesteru. Odolnosť voči oteru a nečistotám dáva látke jej vrchná vrstva, ktorá je tvorená polyesterom. Ten zabezpečuje jednoduché čistenie a vysokú odolnosť.

Sedačky z mikroplyšu sú zriedkavé, často sa však na sedačkách objavujú prehozy z mikroplyšu. Na tento materiál najlepšie zaberá mokré čistenie. Keďže látka absorbuje veľa prachu, vhodné je aj často ju vysávať. Vyvarovať by ste sa mali agresívnym chemikáliám, ktoré by látku poškodili.

 

Žinilková látka


Podobne ako mikroplyš, aj žinilka je látka s veľmi teplým povrchom. Je podobá mikroplyšu, no na rozdiel od neho sa veľmi zle čistí. Dávajte si preto pozor, aby ste látku príliš nedrhli, čím by ste ju mohli poškodiť.

Škvrny ošetrujte jemnou hubkou od krajov smerom do stredu. Ľahko odstrániteľné škvrny, ako napríklad rôzne mastnoty či škvrny po jedle, stačí ošetriť vlažnou vodou s obsahom šampónu. Pozor: nikdy nepoužívajte chemikálie s rozpúšťadlami alebo bielidlami – látku by natrvalo poškodili.

 

Prírodná bavlna


Bavlnené poťahy sú dnes na sedacích súpravách veľmi zriedkavé. Je to zrejme preto, že čistenie bavlny na sedačke je veľmi problematické. Keďže je látka vyrobená čisto z prírodných vlákien, na čistenie používajte výhradne odstraňovače škvŕn na prírodné vlákna – vlnu či bavlnu.

 

Ekokoža


Alternatíva k pravej koži vyniká svojou cenou a odolnosťou. Poťahy z ekokože sú pevné, odolné proti oderu a nestrácajú farebnosť. Navyše sú príjemné ako na dotyk, tak aj na oko a neobsahujú žiadne živočíšne materiály. Ekokoža je tak vďaka svojim vlastnostiam vhodná aj pre alergikov.

Starostlivosť o ekokožu je pomerne jednoduchá. Čistiť by ste ju mali len neutrálnym mydlovým roztokom. Problém však vzniká vtedy, ak sa vám na sedačku z ekokože niečo vyleje. Na tekutiny je totiž tento materiál mimoriadne citlivý, keďže je obojstranne priedušný a tekutiny rýchlo vsiakne. Pri obliatí sedačky teda treba tekutinu rýchlo odsať obyčajnou bielou handričkou a ošetriť vlažnou vodou alebo neutrálnym mydlovým roztokom.

 

 

Čím sedačku nečistiť?


Už viackrát sme vás upozornili, že chemikálie by ste na čistenie používať nemali. Veľkým oblúkom sa vyhýbajte najmä acetónu, ktorý materiály odfarbuje. Podobne pôsobí aj čpavok, ktorý tkaniny zosvetľuje a rozpúšťa ich farby. Glycerín naopak vytvára na tkaninách mastné škvrny. Stopy po sebe zanecháva aj technický benzín.

Dúfame, že s naším článkom bude čistenie vašich sedačiek znovu o niečo jednoduchšie. Ak máte aj vy nejaké tipy, ako si ľahko poradiť z ťažko odstrániteľnými škvrnami, napíšte nám do komentárov. Určite tým pomôžete aj mnohým iným bezradným gazdinkám.

Naše novinky v ponuke

×