Zákaznícka linka: +421 940 919 656 (Po - Pia: 11:00 - 17:00)

Ako si zariadiť útulnú obývačku a čo vám v nej nesmie chýbať? Máme pre vás pár tipov

Pri zariaďovaní interiéru má väčšina ľudí v hlave jasnú predstavu. Vyberiete si farebnú kombináciu, typ nábytku či dokonca dizajn interiéru podľa vášho obľúbeného štýlu. Niekedy však nejde len o to, ako miestnosť vyzerá, ale aj o to, aký z nej máte pocit. Zrejme by ste s nami súhlasili, že každý sa chce vo svojej obývačke cítiť pohodlne a útulne. Zariadiť si takúto útulnú obývačku je oveľa jednoduchšie, než by ste povedali. Viete, ako na to?

Ako vyzerá útulná obývačka?

Útulná obývačka – ako si ju predstaviť? Keby sme sa rozhodli urobiť prieskum, zrejme by sme sa stretli s veľmi odlišnými odpoveďami. Závisí to totiž od toho, čo vyvoláva pocit pohodlia, útulnosti a komfortu u daného človeka. Útulnosť je totiž viac o pocite než o dizajne. Niekto si možno vytvorí útulnú obývačku použitím moderných kúskov nábytku. Iný zas môže siahnuť po starožitne pôsobiacom vintage nábytku či čistom škandinávskom štýle.

Voľba je len a len na vás a ako už iste viete, pri zariaďovaní sa fantázii medze nekladú. Poďme sa teda spolu pozrieť na to, aké prvky by vo vašej útulnej obývačke rozhodne nemali chýbať a vy si ich potom pokojne prispôsobte podľa vášho gusta.  Pozrite sa spolu s nami na to, ako vybrať farby, nábytok či osvetlenie do vašej útulnej obývačky.

Farby: Aké farby sa hodia do útulnej obývačky?

Vo všeobecnosti vyvolávajú pocit útulnosti teplejšie odtiene a prírodné farby. Veľmi obľúbené sú napríklad podlahy vo farbe prírodného dreva. Ak chcete podlahe dodať ešte o niečo väčší dotyk útulnosti, môžete siahnuť vyslovene po takom type, ktorá drevo imituje nielen farbou, ale aj kresbou.

Čo sa týka stien, popozerajte sa po teplejších jemnučkých odtieňoch alebo sa pohrajte s kontrastom. Na jednu stenu vyskúšajte použiť tapetu, prípadne steny namaľujte na bielo a farbu miestnosti dodajte nábytkom či doplnkami. Všetko závisí od vášho osobného vkusu.

Počuli ste o dizajnérskom pravidle 60-30-10?

Ide o nadčasové pravidlo používané dizajnérmi na celom svete. Pomocou tohto pravidla si môžete vytvoriť farebnú schému vašej obývacej izby, a to veľmi rýchlo a ľahko. Ak si obývačku predstavíte ako 100% priestoru, čísla 60, 30 a 10 vyjadrujú percentuálne rozdelenie tohto priestoru pri výbere farieb.

farby v utulnej obyvacke

Stačí si teda vybrať len tri farby, ktoré na vás pôsobia príjemne a skombinovať ich tak, aby ste sa v miestnosti cítili dobre, pohodlne a útulne.

Nábytok: Pohodlná sedačka do útulnej obývačky

Čo by to bolo za obývačku, keby v nej netrónila krásna sedačka? Veľa ľudí si volí sedaciu súpravu ako stredobod a ťažisko miestnosti. Veď práve sedačka je to miesto, kde sa večer usadí celá rodina a pozrie si spolu film. Pokiaľ chcete pocit útulnosti ešte viac podporiť, mali by ste siahnuť po pohodlnej sedacej súprave. Krásne sú napríklad modely s vankúšovými opierkami, ktoré pôsobia pohodlne už na pohľad. Ak vás však lákajú skôr modernejšie a elegantnejšie modely, nezúfajte – aj pri výbere sedačky do útulnej obývačky je voľba len a len na vašich preferenciách.

Rohové sedačky z našej ponuky, ktoré krásne zapasujú do vašej útulnej obývačky:

Sedacie súpravy v tvare U do vašej útulnej obývačky:

Čo sa týka zvyšného nábytku, sústreďte sa predovšetkým na to, aby priestor nebol preplnený. Voľte jednotlivé kusy tak, aby „zabili dve muchy jednou ranou“. To znamená, že by mali lahodiť vášmu oku a súčasne by mali mať dostatok úložného priestoru. Ak by sme vám ale mohli odporučiť niečo, čo krásne podčiarkne útulnú atmosféru v obývačke, bola by to knižnica. Či sa rozhodnete pre vstavanú alebo voľne stojacu, môžete ju naplniť nielen knižkami, ale aj fotkami a inými dekoratívnymi predmetmi.

Osvetlenie: Dodajte obývačke na útulnosti pomocou svetla

Prirodzené svetlo dokáže veľmi ovplyvniť to, ako sa v miestnosti cítime. Pokiaľ však ide o predstavu ideálneho jesenného či zimného večera, asi nikto nepočíta so slniečkom. Predstavte si, ako sedíte na pohodlnej pohovke alebo rohovom gauči, ste zakrytý teplou dekou a v ruke držíte šálku s horúcim voňavým čajom. Túto útulnú atmosféru by krásne doplnilo takzvané viacstupňové osvetlenie. Aké to je? Miesto jedného centrálneho svietidla si zaobstarajte kombináciu bodových svetiel, stojatej lampy, stolových lampičiek, prípadne sviečok. Dizajn svietidla môžete samozrejme prispôsobiť vášmu obľúbenému štýlu.

osvetlenie v utulnej obyvacke

Veríme, že sme vám s predstavou vašej vysnívanej útulnej obývačky trošku pomohli. Pokiaľ vás zaujali naše sedacie súpravy, neváhajte si popozerať našu kompletnú ponuku. Nájdete u nás pohovky, rohové sedacie súpravyu-čkové sedačky, ktoré si navyše môžete doladiť podľa vašich predstáv. Vyberte si napríklad z desiatok kvalitných poťahových materiálov v stovkách krásnych farieb.

Naše novinky v ponuke

×