Zákaznícka linka: +421 940 919 656 (Po - Pia: 11:00 - 17:00)

Ako vybrať veľkosť sedačky do obývačky?

Novú sedačku nekupujete každý deň. Keďže ide o investíciu na viac rokov, mali by ste si dobre premyslieť, akú si nakoniec vyberiete. Na čo v procese rozhodovania nezabudnúť? Medzi prvými si určite vyberiete typ a farbu poťahu, a potom pravdepodobne bude nasledovať materiál doplnkov. V neposlednom rade by ste sa však určite nemali zabudnúť pozrieť na rozmery.

Vaša nová sedačka by sa mala rozmerovo perfektne zmestiť do požadovaného priestoru. Je teda potrebné zvážiť, ako v ňom bude sedačka vyzerať, ako ju budete využívať a zvoliť si takú, ktorá splní všetky vaše očakávania a potreby. Ako na to? Pripravili sme pre vás praktický 4-krokový postup, s ktorým vám výber rozmerov sedačky nebude robiť žiadny problém.

1. Popremýšľajte o tom, ako izbu využívate

Sedacia súprava je zväčša tým najväčším nábytkom, aký v obývačke, či v akejkoľvek inej izbe, nájdete. Dokáže úplne zmeniť ráz celej miestnosti, a preto by vo finále mala v priestore fungovať nie len prakticky, ale aj vizuálne. Musí rozmerovo zapadnúť nie len do miestnosti samotnej, ale aj medzi ostatný nábytok.

Predtým, ako si vyberiete rozmery sedačky, porozmýšľajte nad tým, ako danú miestnosť budete využívať. Vyberáte sedačku do obývačky, kde chcete primárne oddychovať? Potom by sedačka mala byť väčších rozmerov. Hľadáte však sedačku len na to, aby ste si občas mali kde sadnúť a vypiť kávu? V takom prípade vám možno bude stačiť menšia sedačka, a zvyšok miestnosti vyplníte iným nábytkom.

Rovnaké pravidlo platí aj pri výbere sedačky do detskej izby alebo do kancelárie. Vždy si predom ujasnite, ako sedačku využijete a koľko miesta na sedenie na nej potrebujete. Možno nakoniec ani nebudete potrebovať veľkú sedačku a zvyšný priestor v miestnosti budete môcť využiť efektívnejšie.

2. Určite sedačke jasné miesto

Nikdy nekupujte sedačku bez toho, aby ste si dopredu nerozmysleli, kde presne ju umiestnite. Bude sa hodiť do rohu? Alebo ju chcete zasunúť až úplne k stene? Práve vymedzenie jasného miesta vám ukáže, aká by mala byť veľká. Zároveň s tým súvisí aj jej tvar. Je totiž rozdiel kupovať klasickú pohovku, ako vyberať účkovú či rohovú sedačku. Pri druhých dvoch typoch si musíte dokonale odmerať jednotlivé jej krídla a určiť si orientáciu rohu – pokiaľ sa pomýlite, sedačka sa už do izby nemusí zmestiť.

3. Voľný priestor si poriadne zmerajte

Ako sa hovorí: 2x meraj a raz rež. Pri kúpe novej sedačky sa vám skutočne nemôže stať nič horšie, ako keď objednáte príliš veľký model. Zmieriť sa totiž dokážete aj s iným odtieňom látky či iným typom doplnkov, no ak bude vaša sedačka voči obývačke priveľká, už s tým nič nenarobíte.

Viackrát si preto premerajte celú obývačku, pričom sa v nej pokúste sedačku vizualizovať. Pomôže vám s tým malý trik: na zem si v presnej mierke porozkladajte kartóny tak, aby sedeli s rozmermi sedačky. Uvidíte, akú plochu bude sedačka zaberať a či vám ostane dostatok miesta na ostatný nábytok.

inspiracie do malej obyvacky

Nezabúdajte na fakt, že aj keď sa vám na prvý pohľad zdá miestnosť veľká, po tom ako ju zaplníte nábytkom, zrazu sa nejako „zmenší“. Aj preto je vhodné urobiť si vizualizáciu s kartónmi.

4. Overte si, či sedačku zmestíte cez dvere

Na záver zrejme tá najdôležitejšia vec: Vždy si overte, či máte sedačku ako doniesť až do obývačky. Môže sa totiž stať, že keď si objednáte veľký model, nezmestíte sa s ním cez dvere alebo nevymanévrujete z chodby do izby.

Vždy je dobré zistiť si dopredu, v akom stave vám bude sedacia súprava dodaná. Napríklad naše sedačky dodávame rozložené vo viacerých kusoch. Menšie kusy lepšie prejdú cez dvere, a navyše sa s nimi ľahšie manévruje na schodoch či pri prechodoch cez izby. Pri štandardnej šírke dverí by ste tak nemali mať žiadny problém dostať sedačku tam, kam potrebujete.

Vyberáte novú sedačku?

Na trhu dnes nájdete množstvo dizajnových kúskov v rôznych rozmeroch. Ak hľadáte kvalitnú, pohodlnú a funkciami nabitú sedačku, pozrite si naše modely. Dodáme ich až k vám domov.

Naše novinky v ponuke

×