Zákaznícka linka: +421 940 919 656 (Po - Pia: 11:00 - 17:00)

Ako správne vybrať farbu sedačky?

Najvhodnejšia farba do obývačky je vraj oranžová a využitie hnedej tvorí príjemnú atmosféru. Studené farby naopak nepodnecujú ku komunikácii a aktivite. Ako to s tými farbami teda je? Dnes sa spolu bližšie pozrieme na psychológiu farieb a zároveň vám poradíme, ako pri výbere farby sedačky postupovať.

 

Farbu vyberajte pozorne


Farby ovplyvňujú našu náladu a dokážu zmeniť naše pocity. Pri zariaďovaní bytu preto musíme porozmýšľať, ako chceme, aby sme sa my a naši blízki v byte cítili. Napríklad taká červená je totiž farbou dvoch tvárí. Na jednej strane je vzrušujúca a dobrodružná, na strane druhej však môže vyvolávať stres a nervozitu. Aj keď je to teda atraktívna farba, narábať s ňou by ste mali mimoriadne opatrne.

 

 

Medzi upokojujúce farby patrí modrá a zelená. Zelená je spätá s prírodou a podporuje kreativitu. Modrá je naopak symbolom oblohy a vzduchu. Je farbou intelektu a predstavuje kľud a uvoľnenosť. Tieto farby sú teda ideálne, ak chcete v obývačke vytvoriť pocit pokoja. Pozor si však dávajte na jednotlivé odtiene. Tmavšie a sýtejšie farby totiž pôsobia agresívnejšie.

Najtajomnejšou farbou je fialová. Je osobitá, náročná a čím tmavšia, tým viac pôsobí na naše zmysly. Využijete ju vtedy, ak budete chcieť, aby interiér pôsobil magicky a záhadne. Naopak ružová je farba nežná, oddaná a jemná. Na ľudí pôsobí krehko a čisto.

 

 

Často sa hovorí, že v každom interiéri by malo byť niečo hnedé. Je to preto, lebo práve  hnedá farba z vášho bytu vytvára skutočný domov. Spája sa so zemou, predstavuje istotu a dôveryhodnosť. Do vášho domova teda prinesie pocit zázemia a rodiny, to povestné teplo domova.

 

 

Ak ste veľmi optimistický človek, určite vás vždy poteší žltá farba. Je veľmi veselá a pôsobí povzbudzujúco. Jej príbuznou je oranžová, ktorá je z hľadiska psychológie farieb pre náš domov priam dokonalá. Oranžová podnecuje kreativitu, je veselá, hravá, no zároveň stabilná a teplá – presne to, čo harmonickému domovu nesmie chýbať. Všimli ste si však, že veľmi veľa reštaurácii je ladených práve do oranžova? Okrem iného totiž podporuje aj chuť do jedla.

 

S čím začať?


Výber farby poťahového materiálu je zložitý proces, ktorý nám dá často dosť zabrať. Ak kupujete sedačku do už zariadeného bytu, pozrite sa na podlahu a ostatný nábytok a predstavte si, aká farba by k nim skvelo zapadla. Držte sa zlatého pravidla kombinácie 3 farieb. Vyberte si 3 farby, v ktorých budete následne kombinovať všetko zariadenie izby od nábytku a doplnkov cez podlahy až po steny. Vždy by minimálne 1 farba mala byť neutrálna a 1 výrazná.

 

 

Držte sa svojho vkusu


Hovorí sa, že neutrálne farby vyhrávajú. Na prvom mieste je však váš vkus. Pred každou kúpou sa opýtajte sami seba, či by sa vám sedačka páčila aj pred dvoma rokmi a či sa vám o ďalšie dva roky bude ešte stále páčiť. Ak áno, máte vyhraté. Ak pochybujete, radšej sa do kúpy rýchlo nehrňte. Jedinou chybou pri výbere pohovky je totiž to, že sa vám za pár mesiacov zunuje a prestane páčiť.

Ak máte aj vy skúsenosti so zložitým kombinovaním farieb v obývačke, napíšte nám do komentáru alebo na Facebook. Prezraďte nám vaše tipy na farebné kombinácie a o fotky vašich krásnych obývačiek sa s nami podeľte na našom Facebooku. V ďalšom článku sa možno objaví aj tá vaša sedačka. Nabudúce sa môžete tešiť na článok o poťahových materiáloch.

Naše novinky v ponuke

×