Zákaznícka linka: +421 940 919 656 (Po - Pia: 11:00 - 17:00)

Zariaďujeme malý byt – čomu sa treba vyhnúť a ako z priestoru vyťažiť čo najviac?

Chystáte sa zariaďovať menšie priestory a máte z toho hlavu v smútku? Áno, zariadiť malý priestor tak, aby bol funkčný, útulný a zároveň oku lahodiaci, môže byť náročné. Je treba myslieť na množstvo vecí –  dobre počítať a premyslieť si, ktorý kus nábytku bude pre vás vhodný. Aby sme vám tento proces trošku uľahčili, pripravili sme si pre vás pár postrehov a rád. Prečítajte si, čoho sa treba pri zariaďovaní malého bytu vyvarovať a ako súčasne vyťažiť z priestorových možností čo najviac.

Tak málo priestoru a toľko vecí, čo treba niekam odložiť?

Či sa sťahujete, alebo plánujete rekonštrukciu bytu, prvým krokom by malo byť zhodnotenie toho, koľko z vašich vecí naozaj potrebujete. Poznáte to – poviete si, že sa „to“ raz ešte môže zísť a časom na existenciu danej veci úplne zabudnete. Prípadne si odkladáte predmety, lebo k nim máte citový vzťah. Väčšinou však tieto veci len ležia niekde na dne skrine a zaberajú miesto.

Zbavte sa teda vecí, ktoré nepotrebujete a viete, že ich nebudete používať či nosiť. Pomôže vám to optimalizovať úložný priestor a nebudete si musieť lámať hlavu, kam všetko uložíte.

Ako si poradiť s úložným priestorom v malom byte? Stavte na multifunkčnosť

Veľkou výhodou, ktorú máte v súčasnosti k dispozícii, je multifunkčný nábytok. Do tejto skupiny patria napríklad sedačky. Moderné sedačky majú množstvo funkcií, ktoré sú pre malé priestory ako stvorené: rozkladanie, úložný priestor, vstavaný minibar, nabíjacia stanica a dokonca zabudovaná lampička. Ako sa hovorí – zabijete dve muchy jednou ranou. Dobrou voľbou sú tiež postele s odkladacím priestorom.

Pustite do miestnosti čo najviac svetla

Malé priestory môžu pôsobiť stiesnene a dusivo. Je to tak predovšetkým vtedy, ak sú ladené do tmavých farieb a prepchaté nábytkom. Vyhnite sa tmavým farbám, ťažkým tmavým závesom a siahnite po jemných svetlejších farbách. Tie vám pomôžu priestor opticky zväčšiť, presvetliť a prevzdušniť. Pohrať sa môžete napríklad aj s farbou sedacej súpravy. U nás na nabytok4you si môžete vybrať až zo 150 farieb a materiálov.

sedačka v obývačke

Pozor na umiestnenie a veľkosť nábytku – dvakrát meraj a raz strihaj

Menšie byty majú často špecifické rozmery a môže sa stať, že nie vždy vám bude pasovať to, čo nájdete v katalógu či na predajni. Dôležité je, aby ste si priestory dobre pomerali a premysleli, aký nábytok a kam chcete umiestniť. Môže sa totiž stať, že si niektoré kusy budete musieť dať vyrobiť na mieru. Nezabudnite tiež na to, že malým priestorom neprospieva zaprataná podlaha. Čím menej nábytku bude na podlahe, tým vzdušnejšie bude priestor pôsobiť. Zvoľte napríklad sedačku na nožičkách či závesné skrinky.

mala rohova sedacka BAGI
Sedacia súprava BAGI

Zariaďovanie malého bytu je ako skladanie puzzle

Malé priestory nám nedovoľujú nábytok ukladať „len tak“. Mali by ste sa snažiť využiť každý priestor efektívne a funkčne. Veľkým pomocníkom môže byť vstavaný nábytok, ako napríklad vstavané skrine väčších rozmerov so zrkadlom na vonkajšej strane. Získate úložný priestor a zároveň využijete čarovnú schopnosť zrkadiel – opticky zväčšiť miestnosť. Ideálne sú napríklad vstavané kuchynské spotrebiče.

zariaďujeme malé byty

Využite rohy miestnosti

Medzi často nevyužívané alebo neefektívne využívané priestory patria rohy miestností. Premyslite si, ako by sa roh vo vašej obývačke či spálni dal využiť. Existuje množstvo typov rohového nábytku, či už sú to skrine, poličky alebo napríklad rohová sedačka.

Nezabudnite na podlahu – vyhnite sa drobným vzorom či mozaikám

Možno sa to na prvý pohľad nezdá, ale aj správne zvolená podlaha je pre celkový dojem z miestnosti dôležitá. Pri výbere podlahy do menších bytov sa poobzerajte skôr po súvislej „jednoliatej“ podlahe. Vyhnite sa drobným vzorom a mozaikám, tie totiž priestor opticky zmenšujú.

Naše novinky v ponuke

×