Spôsobov, ako v dizajne využiť bielu farbu, je nekonečne veľa. Najčastejšie sa biela používa na vymaľovanie stien a vytvára tak čistý, svieži a neutrálny priestor, ktorý výborne funguje s akoukoľvek paletou farieb. Aj v bielej však môžete hľadať rôzne odtiene. Na jednej strane stojí studený odtieň s podtónom modrej či sivej, na strane druhej je teplejší odtieň prechádzajúci do slonovinovej až vanilkovej.
Okrem toho sa biela farba na stenách líši aj podľa svetla, ktoré na ňu dopadá. Iný detail ponúka pri prirodzenom slnečnom svetle, iný pri teplých žiarovkách a iný pri studených. Biela farba na stenách teda v žiadnom prípade nepôsobí nudne. Nikdy s ňou nič nepokazíte, no a ak ju skombinujete s tým správnym nábytkom a doplnkami, bude vaša obývačka vyzerať naozaj skvele. Práve kombinácia s ostatným nábytkom dá miestnosti atmosféru a určí jej celkový ráz. Poďte sa spolu s nami inšpirovať a pozrite sa, koľko rôznych možností s bielymi stenami máte.
1. Stavte na prírodné materiály
Prírodné materiály sú nestarnúcou klasikou a zároveň moderným hitom. Vďaka bielym stenám dostanete najlepší podklad k tomu, aby ste sa mohli pohrať s rôznymi materiálmi či farbami. Základom je samozrejme hnedá farba v rôznych odtieňoch, z materiálov sú to drevo, ratan, živé či sušené kvety. Veľkým hitom sú dnes tiež machové steny alebo machové obrazy.
Obývačku s prírodnými prvkami môžete buď štylizovať do tmavších farieb, alebo do svetlejších podobne, ako vidíte na obrázku. Táto zdanlivo jednoduchá, ale do posledných detailov premyslená obývačka pôsobí vzdušne, presvetlene a veľmi útulne. Pokiaľ je tento interiér na vás príliš svetlý, štylizujte prírodné materiály s tmavšími farbami. Vybrať si môžete tmavšiu sedačku, na stenu zavesiť pár machových obrazov alebo interiér oživiť tmavými vankúšmi, závesmi či vlneným kobercom.
2. Dajte obývačke umelecký ráz
Biele steny v kombinácii s čiernym nábytkom či doplnkami vytvoria surový a strohý dojem. Ak však túto kombináciu zjemníte vhodne zvolenou podlahou a minimálne jedným nápaditým kúskom vo výraznejšej farbe, dáte svojej obývačke zaujímavý umelecký dojem. Podobne je to aj na obývačke na fotografii, kde je pomerne strohé zariadenie zjemnené naturálnou podlahou, výrazným kreslom a zlatými doplnkami.
3. Zamerajte sa na farebnosť
Ste aj vy milovníkom rôznych farieb a vzorov? Biele steny vám dávajú ideálny priestor na vymýšľanie konzervatívnejších, ale aj uletenejších kombinácií. Vďaka tomu, že základ miestnosti bude pôsobiť veľmi neutrálne, môžete si dovoliť spájanie širokej palety farieb, textúr a vzorov. Nemusíte sa báť dokonca ani extravagantnej kombinácie červenej, oranžovej a zelenej. Obývačka na obrázku je v podstate len slabým odvarom toho, čo všetko sa dá vo farebnosti vymyslieť.
4. Vytvorte si vnútornú záhradu
Veľké zelené izbové rastliny sú trendom posledných rokov. Najmä počas pandémie sa čoraz viac ľudí začalo venovať pestovaniu izbových kvetín, čím sa tieto rastlinky stali doplnkami mnohých obývačiek. Práve v kontraste s bielym pozadím krásne vyniknú ich veľké zelené listy a ukážu svoju krásu každému, kto vás navštívi. Kombinovať ich môžete s rôznym nábytkom. V rámci farebnosti sa najviac hodia k hnedej v rôznych odtieňoch, tmavozelenej a čiernej.
5. Rozžiarte interiér jasnými farbami
Chcete si počas celého roka pripomínať veselú jarnú atmosféru? Potom vaša obývačka potrebuje viac farieb v jasných odtieňoch, ako sú napríklad žiarivá žltá či zelená. Práve tieto farby rozjasnia priestor, prinesú dobrú náladu a urobia z vašej obývačky miesto pre veselé a veľmi živé chvíľky strávené s rodinou či priateľmi. Farby môžete do obývačky priniesť prostredníctvom doplnkov alebo tiež prostredníctvom sedacej súpravy. Táto fotografia bola vytvorená jedným z našich zákazníkov, konkrétne ide o model sedačky Vento II s poťahom Uttario Velvet 2958.
6. Skombinujte klasické a moderné prvky
Modernú eleganciu chce dosiahnuť mnoho z nás. Ako na to? Všetky prvky použité v obývačke by mali mať čisté línie. Rozhodne sa nebojte siahnuť po klasických kúskoch, ako sú kožené kresielka či taburety. Vyhnite sa naopak príliš rozsiahlym a komplikovaným vzorom. Farebne zvoľte neutrálnejšiu kombináciu. Elegantne bude vždy pôsobiť čierna či koňaková. Pri takomto type obývačky je dôležité myslieť aj na podlahu, ktorá by nemala pôsobiť lacno ani obyčajne.
7. Nebojte sa vidieckeho štýlu
Vidiecky štýl nie každému sedí, no musíte uznať, že táto obývačka vyzerá výnimočne. Pokiaľ máte radi rustikálne a surové prvky, smelo choďte do toho. Biele steny vám dajú výborný základ, do ktorého jednoducho dokombinujete vidiecku obývačku. Stačí vám bledohnedá či bledosivá sedačka, pár vankúšov a pekných doplnkov. Nesmú však chýbať jeden či dva výrazné rustikálne kúsky. V prípade obývačky na obrázku je to masívny stolík a vysoký olivovník, práve vďaka ktorým dostáva tento interiér vidiecky ráz.
8. Doprajte si nestarnúcu klasiku so sivou farbou
Ku kombinácii bielej farby so sivou snáď nemusíme písať nič – ide o klasiku, ktorou rozhodne nič nepokazíte. Jediný pozor by ste si mali dať na to, aby ste sivej do interiéru nepriniesli príliš veľa, potom by totiž obývačka mohla pôsobiť naozaj nudne. Postačí sivá podlaha a sedačka, alebo naopak nábytok a doplnky. Takúto farebnú kombináciu môžete pre oživenie doplniť napríklad o prvky vo svetlohnedej, zlatej alebo staroružovej farbe.
9. Využite stenu ako galériu
Na žiadnej stene nevyniknú obrazy či fotografie lepšie, ako na bielej. Svoju bielu stenu preto môžete využiť ako akési plátno, na ktoré poukladáte obľúbené obrazy alebo rodinné fotografie. Vytvoríte si tým malú galériu spomienok, ktorá vás určite rozveselí vždy, keď vojdete do miestnosti.