Zákaznícka linka: +421 940 919 656 (Po - Pia: 11:00 - 17:00)

Bývanie podľa typu osobnosti: Ako si vybrať sedačku podľa typu osobnosti?

Spôsobov, ako zariadiť byt, je mnoho. Vždy hrá veľkú rolu funkčnosť, financie a v neposlednom rade náš vkus. Pri výbere nábytku a doplnkov teda siahame najmä po tom, čo sa nám na pohľad najviac páči – bude nám to však skutočne sedieť? Tentokrát sme si pre vás pripravili netradičnú poradňu k výberu sedačky a zariaďovaniu obývačky: Ukážeme vám, aká sedačka sa vám bude hodiť na základe typu vašej osobnosti.

Prečo je vhodné vyberať sedačku podľa svojej osobnosti?

Poznáme 4 základné typy osobnosti na základe temperamentu – sangvinika, cholerika, melancholika a flegmatika. Každý z typov osobnosti sa vyznačuje inými vlastnosťami, iným prístupom k rôznym situáciám a taktiež inými potrebami. Jeden vyžaduje praktickosť, druhý pohodlie, iný zase potrebuje špecifické farby.

Ako však osobnosť súvisí so zariaďovaním bytu? Veľmi úzko. Prostredie, v ktorom sa zdržiavate, totiž do veľkej miery ovplyvňuje vašu náladu. Farby, tvary a zariadenie dotvárajú atmosféru a u senzitívnych ľudí veľmi vplývajú na to, ako sa cítia a správajú. Práve preto by ste pri výbere sedačky a ostatného nábytku mali prihliadať aj na vašu osobnosť – aby ste sa doma cítili čo najlepšie, najspokojnejšie a najprirodzenejšie. Ku každému typu osobnosti sme vybrali to, čo mu najviac sedí, no aj to, čo mu pomôže vyrovnať jeho slabšie stránky.

Sedačka sangvinika

V každom človeku sa spája viacero typov v rôznych pomeroch, preto sa možno nebudete vedieť jednoznačne zaradiť len do jedného z nich. Ak ste sangvinik, zvyčajne ste veselý, kreatívny, optimistický, no máte problém dostatočne sa sústrediť. Prirodzene inklinujete k veselým farbám, ako je napríklad žltá, ružová, zelená či rôzne odtiene pastelových.

Presne takéto farby sú vhodné aj na sedačku sangvinika. Žiarivé farby odrážajú jeho osobnosť a podporia jeho neustálu energiu. Sangvinik neznáša nudu, a preto pre neho nie sú vhodné tzv. „stabilné“ farby, ako je biela, béžová či sivá, ktoré by ho rýchlo omrzeli. Pokiaľ nemá inú možnosť, je vhodné takúto sedačku doplniť o zaujímavé farebné doplnky, ako napríklad plédy, vankúše či iné interiérové doplnky.

V rámci výberu ostatného nábytku mu nevadia ani odvážnejšie tvary či extravagantnejšie dekorácie. Sedačku si vždy vyberá podľa momentálnych trendov a štylizuje ju ako stredobod miestnosti. Má rád netradičný dizajn alebo netradičné kombinácie.

Sedačka vhodná pre cholerika

O cholerikoch sa vie, že rýchlo vybuchnú a sú veľmi impulzívni. Majú však aj množstvo pozitívnych vlastností. Sú pracovití, rozhodní, nezávislí a maximálne praktickí. Praktickosť radi prenášajú aj do materiálnych vecí, preto aj ich nová sedačka musí byť praktická. Ocenia moderné funkcie sedačiek, ako sú nastaviteľné opierky hlavy, držiaky na poháre či USB nabíjačka zabudovaná priamo v sedačke.

Cholerici celú obývačku zariaďujú do maximálne funkčného štýlu. Volia menej žiarivé farby ako sangvinici, vyberajú si skôr seriózne a neutrálnejšie farby. Tie sa im jednak páčia, ale takisto ich zastabilizujú a ukľudnia. Vhodné sú tlmenejšie odtiene akejkoľvek farby okrem červenej a oranžovej. Červená je totiž ohnivá farba vzbudzujúca vášne, no a ako iste viete, cholerikom vášeň ani oheň nechýba.

Aká sedačka sa hodí melancholikovi?

Melancholici sú na jednej strane citliví, emočne nestabilní ľudia, no na strane druhej sú vnímaví, starostliví, svedomití a lojálni. Vedia skvelo počúvať a bývajú dobrými priateľmi. Pri zariaďovaní obývačky nedbajú na módne trendy ani na dizajn. Vyhľadávajú pokoj a pohodlie, ktoré do bytu vnášajú.

Potrebujú cítiť pocit istoty a bezpečia. Pri výbere sedačky preto dbajú najmä na to, aby sa na nej cítili dobre, pohodlne a mohli si na nej oddýchnuť. Interiér štylizujú do útulnej a „teplej“ atmosféry. Kombinujú teplé a zemité farby, prípadne béžovú či sivú. Melancholikom vyhovujú aj mierne sentimentálne interiéry – napríklad obývačky s krbom, knižnicou a množstvom teplých diek a vankúšov.

Flegmatik a jeho sedačka

Pohodový, spokojný a nekonfliktný človek, ktorý sa však občas môže javiť trochu ľahostajne – to je presná definícia flegmatika. V jeho prítomnosti sa ľudia cítia dobre, nakoľko je naozaj priateľský. Aj interiér, ktorí si zariaďuje podľa svojich predstáv, štylizuje do priateľského a otvoreného štýlu.

Vyberá si mäkkú, pohodlnú sedačku v tlmených odtieňoch. Jeho mantrou je jednoduchosť, preto je celá obývačka zariadená čo najjednoduchšie a najčistejšie. Preferuje menej doplnkov v klasických tvaroch. Absolútne „nie“ hovorí jasným farbám, asymetrii alebo policiam plným sošiek a drobných dekorácií.

Naše novinky v ponuke

×