Zákaznícka linka: +421 940 919 656 (Po - Pia: 11:00 - 17:00)

Trendy pre obývačky na rok 2022. Pozrite sa, ako sa šikovne pohrať s priestorom

Zariaďujete novú obývačku alebo ste sa konečne odhodlali k rekonštrukcii tej starej? Urobte to s citom a moderne podľa nestarnúcich trendov. Vybrali sme pre vás 6 dizajnérskych tipov, vďaka ktorým si obývačku zariadite tak, aby pôsobila moderne, nadčasovo a harmonicky.

1. Rozdelenie priestoru na zóny – pracovnú, odpočinkovú či hernú

Obývačky aj kuchyne sa v posledných dvoch rokoch stali domácimi kanceláriami, premenili sa na školské lavice aj detské ihriská. Všetky tie dni na home office a dištančnom vzdelávaní nás naučili, že ani veľký byt nemusí byť dosť veľký nato, aby naraz zvládol všetky aktivity každého člena domácnosti. Aj preto je rozdelenie obývačky na zóny trendom č. 1 tohto roka. Takzvané „zónovanie“, a teda vytváranie jednotlivých zón, dokáže šikovne rozdeliť priestor nie len v časoch pandemických, ale v podstate kedykoľvek počas roka.

Vďaka rozdeleniu obývačky na zóny dokážete aj v malom priestore vytvoriť šikovnú pracovňu, detský kútik aj priestor na oddych pre dospelých. Ako na to? Zóny vytvárajte výrazným vizuálnym predelom. Rozdeliť ich môžete buď vertikálnym nábytkom alebo chrbtom sedacej súpravy. Takáto metóda „zónovania“ sa javí ako najpraktickejší, a z dlhodobého hľadiska aj najudržateľnejší spôsob zariaďovania obývačiek.

trendy v obyvackach

2. Zemité farby a vidiecka atmosféra

Možno to bude znieť až neuveriteľne, no skutočne je to tak: ďalším moderným trendom je vytvoriť z obývačky priestor, ktorý vám pomôže vypnúť od každodenného rušného života. Náš život sa totiž stále zrýchľuje, žijeme vo väčšom strese, a preto je naša potreba vrátiť sa k prírode stále väčšia a väčšia.

Moderné sú rôzne prírodné materiály, ako je prirodzené drevo, tkaná juta, terracota, ratan, kameň, ale napríklad aj sušené rastliny. Ak chcete, aby tieto prvky pôsobili čo najprirodzenejšie, mali by ste ich ponechať v pôvodnej farbe. Práve prirodzené a zemité farby sú totiž ďalším významným trendom v roku 2022. Pokiaľ sa rozhodnete svoju obývačku „vyfarbiť“ paletou od bielej až po hnedú, vytvoríte z miestnosti útulné, harmonické a upokojujúce miesto na oddych.

prirodna obyvacka

3. Návrat k prírode alebo povzbudivá energia kvetín

Pestovanie zelených izbových rastlín nikdy nebolo populárnejšie. Trendom posledných rokov je vymieňať interiérové dekorácie za zelené rastliny, a vniesť si tak do obývačky kúsok prírody. Ide o trend, ktorý síce interiéroví dizajnéri nemajú až tak v láske, no milovníci prírody sa mu veľmi rýchlo prispôsobili.

Zelené izbové rastliny v tomto prípade pôsobia ako upokojujúce, a zároveň povzbudivé prvky. Závan prírody v našich domovoch dokáže ukľudniť myseľ a priniesť harmóniu do bytu. Zelená farba totiž na naše vnímanie pôsobí priam liečivo – upokojuje a nabíja pozitívnou energiou. Z rastlín navyše veľmi jednoducho vytvoríte naozaj krásne dekorácie: Menšie rastlinky môžete napríklad vložiť do závesných makramé. Pokiaľ chcete veľkú rastlinu, ktorú by ste položili na zem či na malý stolík, kvetináč vložte do prúteného košíka. Verte nám, určite to bude vyzerať štýlovo.

moderna obyvacka

4. Presvetlenie a výber vhodného osvetlenia

Tmavé obývačky už dávno nie sú in. Pokiaľ hľadáte spôsob, ako zmodernizovať obývačku, práve jej presvetlenie môže byť tým najjednoduchším a zároveň najekonomickejším riešením. Aký bude postup?

  • Najprv sa zamerajte na farbu stien. Čím tmavšia je farba steny, tým tmavší je celý priestor. Do malých obývačiek sa odporúča steny vymaľovať bielou farbou, prípadne farbou s odtieňom slonia kosť a jej podobným. Ak chcete vniesť do obývačky trošku farebnosti, výraznou farbou namaľujte len jednu stenu.
  • Potom vyberte vhodné osvetlenie. Okrem hlavného lustra porozmýšľajte aj nad prídavným osvetlením. Dobrou voľbou je napríklad jedna stojatá lampa alebo podsvietenie niektorých kusov nábytku. Vhodné môžu byť aj svetelné dekorácie, ktoré večer vytvoria útulnú atmosféru.
  • Osvetlenie obohaťte o doplnky. Miestnosti s malým prísunom naturálneho svetla možno cez deň presvetliť aj zrkadlami, ktoré zavesíte na stenu. Budú pôsobiť ako dekorácie, no zároveň odrazia svetlo späť do miestnosti a prirodzene ju presvetlia.

5. Multifunkčné kusy nábytku

Dizajnový nábytok aj úložný priestor v jednom – to je ďalší z trendov, pri ktorom by mali spozornieť najmä ľudia žijúci v menších bytoch. Aj dizajnéri totiž čoraz viac začínajú navrhovať interiéry, ktoré nie sú príťažlivé len na pohľad, ale svojim majiteľom veľmi dobre slúžia aj z praktického hľadiska.

Pri výbere nového nábytku, prípadne rekonštrukcii obývačiek, sa teda kladie dôraz najmä na šikovné riešenia. Aké? Vhodné sú napríklad:

  • Vertikálne úložné priestory, ktoré zaberajú minimálnu plochu podlahy – tým, že sú umiestnené do výšky, šetria priestor a miestnosť vďaka nim nepôsobí taká preplnená.
  • Taburety – vynikajúci pomocník, ktorý dokáže pôsobiť veľmi štýlovo, ale zároveň poskytne úložný priestor a v prípade potreby aj ďalšie miesto na sedenie.
  • Sedacie súpravy – ponúknu veľa praktických funkcií. Okrem klasického úložného priestoru majú niektoré moderné sedačky aj vstavaný minibar či skrinku. Dokážu vám však ponúknuť aj ďalšie funkcie, napríklad vstavané držiaky na poháre (čiastočne nahradia kávový stolík), zabudovanú nabíjaciu stanicu, lampičku na čítanie (ďalšie pridané osvetlenie) a podobne.

6. Na záver novinky pre tento rok: Koberce a zamat

Myslíte, že koberce alebo zamatové doplnky už dávno vyšli z módy? Opak je pravdou. Obidva kúsky sú tento rok horúcim trendom. Ich výhodou je, že ak vás časom omrzia, môžete ich rýchlo vymeniť alebo nahradiť novými s iným vzorom. Zlaďte ich s prírodnými materiálmi a vytvoríte nie len harmonický, ale aj útulný a moderný domov. Čo poviete, necháte sa presvedčiť a oživíte svoju obývačku aj takýmito kúskami?

Naše novinky v ponuke

×