Zákaznícka linka: +421 940 919 656 (Po - Pia: 11:00 - 17:00)

Vyberáme poťahovú látku na sedačku. Na aké parametre sa treba pozerať?

Správna poťahová látka sa postará o to, aby sedačka dlhé roky vyzerala ako nová. Ak si vyberiete dostatočne kvalitnú látku, nemusíte sa báť, že by sa vám poťah prederavil alebo ošúchal. Ako však nájsť takú látku, ktorá si udrží stále žiarivé farby a neprejavia sa na nej žiadne žmolky, otery ani roztrhnuté či vyšedivené miesta? Poradíme vám, na aké kvalitatívne parametre sa máte pri výbere pozerať a na čo si dať pozor.

1. Gramáž poťahovej látky

Čím vyššiu má látka gramáž, tým je hrubšia, a teda aj pevnejšia a odolnejšia. Bežne sa na sedacie súpravy používajú poťahové látky s gramážou od 140 g/m2. My však látky s takouto gramážou odporúčame použiť len na sedačky, na ktorých sa sedí menej často – a teda napríklad na sedačky v kanceláriách, alebo na sedačky pre ľudí žijúcich osamote, ktorí budú sedačku namáhať minimálne.

Na časté sedenie a leňošenie sú ideálne poťahové látky s vyššou gramážou, a to od 250 g/m2. Takéto látky sú dostatočne hrubé a pevné, vďaka čomu sa nezvyknú trhať ani rýchlo opotrebovať.

2. Odolnosť voči oteru

S kvalitou látky sa okrem gramáže spája aj jej oteruvzdornosť. Táto vlastnosť sa vyhodnocuje pomocou tzv. testu Martindale. Za prísne stanovených podmienok sa v ňom zisťuje priemerný počet otáčok, pri ktorých dochádza k poškodeniu vzorky látky. Čím vyšší počet otáčok látka zvládne, tým je viac odolná.

Priemerom medzi poťahovými látkami sú hodnoty 25 000 – 40 000 otáčok. Z hľadiska oteruvzdornosti sú takéto látky kvalitatívne niekde v strede, čo znamená, že sú dostatočne odolné, no pri veľmi vysokej frekvencii oterov sa môžu začať opotrebovávať. Na tento parameter by ste a však mali pozerať aj v súvislosti s gramážou: Pokiaľ má látka vyššiu gramáž a priemerný počet otáčok, ide o dostatočne kvalitnú látku na sedačku do bežnej rodiny. Ak má ale látka nižšiu gramáž a priemerný počet otáčok, môže sa vám začať rýchlo opotrebovávať.

Pokiaľ požadujete naozaj len tú najvyššiu kvalitu, nájdu sa aj látky s vyšším počtom otáčok. V praxi to znamená, že sú kvalitnejšie, vydržia dlhšie a môžu sa použiť aj na veľmi namáhané časti nábytku. Hodnoty týchto látok sa môžu pohybovať okolo 90 000 otáčok. Mnoho z nich nájdete aj v našej ponuke, sú to napríklad obľúbené látky:

Poťahová látka Bahama

Poťahová látka Bahama je zo skupiny najemno tkaných látok. Sú v nej použité nitky rôznych odtieňov, a preto vyzerá, akoby sa farebne menila. Je vyrobená z jedného z najpevnejších materiálov.

Poťahová látka Sawana

Na dotyk príjemná pletená látka nenáročná na údržbu a čistenie. Má jemnú a príjemnú textúrou pletenia, pričom je vystužená sieťkou, ktorá zvyšuje jej pevnosť proti roztrhnutiu. Je odolná voči svetlu a vyblednutiu. 

Poťahová látka Aura

Ide o látku s jemne pletenou štruktúrou príjemnou na dotyk. Jej charakteristickou vlastnosťou je, že je vysoko odolná voči oteru a treniu. Nevybledne pod vplyvom svetla a nežmolká sa počas používania.

3. Spôsob čistenia poťahovej látky

Bežné poťahové látky možno čistiť podobne, ako napríklad oblečenie. Problémom však je, že látku nemôžete zo sedačky „vyzliecť“, oprať a potom naspäť obliecť. Čistenie sedačky je teda náročný proces, s ktorým nám častokrát pomôže len upratovacia firma so špeciálnym tepovačom.

Dnes už však existujú aj poťahové látky so špeciálnou povrchovou úpravou, ktorá látku ochráni pred zašpinením a zabezpečí jej jednoduché čistenie. Táto povrchová úprava zabezpečí, že látka nevsiakne tekutiny. Ak sa na ňu niečo vyleje, udrží tekutinu na povrchu v podobe kvapôčok, ktoré sa nevsajú, a tak nevytvoria škvrnu. Tekutinu stačí nechať vsiaknuť do suchej handričky.

V prípade čistenia vám pri takomto poťahu postačí jemná handrička a čistá voda, prípadne jemný mydlový roztok. Nemusíte používať žiadne špeciálne čistiace prostriedky. Takúto špeciálnu úpravu na poťahových látkach určite ocenia všetci ľudia s domácimi miláčikmi alebo mamičky s malými deťmi, pri ktorých je riziko zašpinenia sedačky vždy vyššie.

4. Individuálny parameter: Typ a farba látky

Preferovaný typ a farba poťahovej látky sú individuálnou záležitosťou každého z nás. Pri výbere týchto vlastností sa nedá pozerať na žiadny parameter, no aj tak by ste sa mali držať jednoduchých pravidiel. Pri výbere typu látky je to hlavne fakt, že by vám látka mala byť príjemná na dotyk. Len tak si na ňu budete s radosťou sadať či líhať a užívať si na nej sladké chvíle nič nerobenia.

Na druhej strane stojí farebné prevedenie látky. Farebne by mala byť prispôsobená tak, aby sa vám páčila aj po rokoch. Nevyberajte preto farbu, ktorá je momentálnym hitom alebo sa vám začala páčiť len v poslednej dobe. Naopak, vyberte si farbu, ktorá sa vám páči už dlho a viete o nej, že sa vám bude páčiť aj o niekoľko rokov. Sedačka je totiž dlhoročná investícia, a určite ju nechcete oľutovať už o pár mesiacov.

Správny výber typu a farby látky má aj praktický význam: keď sa vám bude látka páčiť, budete si ju chcieť čo najdlhšie udržať ako novú. Práve kvôli tomu sa budete o látku viac starať a šetriť si ju, čím môžete výrazne predĺžiť jej životnosť.

Naše novinky v ponuke

×