Zákaznícka linka: +421 940 919 656 (Po - Pia: 11:00 - 17:00)

Poťahová látka na sedačku: čo treba vedieť pri jej výbere?

Výber sedačky do vašej obývačky nie je len o veľkosti či tvare. Veľmi dôležitá je tiež voľba správnej poťahovej látky, ktorá predĺži životnosť vašej sedacej súpravy. Aj preto sme si pre vás pripravili malý návod na to, ako nájsť tú správnu látku. Ktoré vlastnosti by mala mať, aby vám dlho vydržala ako nová? Pozrite sa na 3 body, ktoré by ste pri jej výbere mali zobrať do úvahy:

 

1. Poťahová látka na sedačku, ktorá sa nevyšúcha a nezoderie. Ako ju spoznať?

Jedným z najdôležitejších kritérií pri hodnotení kvality poťahovej látky je rozhodne gramáž na meter štvorcový. Ďalším faktorom, ktorý pri technických parametroch látky uvidíte, je odolnosť voči oteru.

Čím vyššia gramáž poťahovej látky, tým vyššia pevnosť a odolnosť

Všeobecne platí pravidlo, že čím vyššiu má látka gramáž, tým je hrubšia, a teda aj pevnejšia a odolnejšia. Pri výbere by ste teda mali porozmýšľať, akému veľkému zaťaženiu bude vaša sedačka vystavená. Pokiaľ si vyberiete dostatočne kvalitnú látku, nemusíte sa báť, že by sa vám poťah ošúchal alebo prederavil. Správna poťahová látka sa postará o to, aby sedačka dlhé roky vyzerala ako nová.

Bežne sa pri výrobe sedacích súprav používajú poťahové látky s gramážou od 140 g/m2. Tieto sedačky sú však vhodné na menej časté otery. Na časté sedenie a leňošenie sú ideálne sedačky s vyššou gramážou, a to od 300 g/m2.

potahova latka na sedacku
Ak teda vyberáte sedačku napríklad do kancelárie, ktorá nebude využívaná tak často, úplne vám postačí poťahová látka s nižšou gramážou. Pokiaľ ale vyberáte sedačku do obývačky, na ktorej budete tráviť veľa času, odporúčame vybrať si poťahovú látku s vyššou gramážou. V našom sortimente nájdete mnoho poťahových látok s gramážou vyššou ako 300g/m2, napríklad látky Granada, Tunis, Paros a ďalšie.

Odolnosť poťahovej látky ukáže test Martindale

Test Martindale je metóda, ktorou výrobcovia testujú odolnosť látky voči oderu. Počas tohto testu sa za prísne stanovených podmienok zisťuje priemerný počet otáčok, pri ktorých dochádza k poškodeniu vzorky látky. V praxi to znamená, že čím vyšší počet otáčok je pri konkrétnej poťahovej látke uvedený, tým väčšiu „trvanlivosť“ látka má. Na bežné sedacie súpravy sa zväčša používajú poťahové materiály s hodnotami 25 000 – 40 000 Martindale bodov. V našej ponuke však nájdete omnoho odolnejšie látky, ktorých oteru vzdornosť dosahuje až 90 000 cyklov. Ide napríklad o poťahovú látku Bristol, ktorú zaraďujeme medzi látky vhodné na extrémne namáhané časti nábytku.

2. Poťahová látka, ktorá sa nezašpiní? Rezistenciu voči vode vám zabezpečí špeciálna povrchová úprava

Kto by chcel mať doma sedačku, na ktorej vidno každú malú špinku? Pri výbere poťahovej látky preto myslite aj na náročnosť jej údržby a čistenie škvŕn. Dnes už totiž existujú špeciálne technológie, ktoré udržia poťah čistý a stálofarebný. Ich úlohou je uľahčiť vám čistenie a údržbu sedačky.

Vďaka technológii UNICLEAN sedačku vyčistíte veľmi rýchlo a ľahko

Technológia UNICLEAN zabraňuje prepúšťaniu tekutiny do látky. Znamená to, že ak sa na látku niečo vyleje, na jej povrchu sa vytvoria malé kvapôčky, ktoré do látky nepresiaknu. Tieto kvapôčky potom stačí vsať do čistej handričky. Sedačka sa tak veľmi ľahko čistí a nevznikajú na nej žiadne škvrny.
potahova latka luxo

Touto technológiou je ošetrená napríklad poťahová látka Luxo. Okrem svojej pevnosti s gramážou až 360g/m2 sa ľahko čistí a je odolná voči škvrnám. Dostupná je v odtieňoch šedej a hnedej.

Poťahová látka bez tvorby fľakov: Materiál Pecos

Na podobnom princípe ako technológia UNICLEAN funguje aj technológia LiquidBlocked. Vďaka úprave LiquidBlocked nedochádza k absorpcii tekutiny, čo uľahčuje čistenie a údržbu sedacej súpravy. Na sedačke nevznikajú žiadne viditeľné, ale ani neviditeľné fľaky z vnútornej strany čalúnenia.

Túto technológiu nájdete napríklad na semišovej poťahovej látke Pecos. Okrem toho, že je látka ľahko čistiteľná, je aj odolná voči vyblednutiu a nežmolkuje sa. Sedačka bude vďaka tomu dlhšie vyzerať ako nová a ani vplyvom oterov na rohoch sedačky nezmení svoju farbu.

3. Nezabudnite na dizajn: Premyslite si farebné prevedenie poťahovej látky

Nemenej dôležitý faktor výberu sedacej súpravy je jej farba. Môžete si totiž vybrať tú najkvalitnejšiu poťahovú látku, no pokiaľ sa vám nebude páčiť jej farba, nikdy s ňou nebudete na 100 % spokojný. Rovnako je to aj s materiálom, ktorý vám musí byť príjemný na dotyk.

V našej ponuke nájdete jemné a príjemné odtiene hnedej a šedej, ale tiež sýtejšie a výraznejšie farebné prevedenia v tkaných, no aj mäkkých semišových látkach. Stačí len popustiť uzdu vašej fantázii a vybrať si takú látku, ktorá zapasuje do vašej vysnívanej obývačky.

Naše novinky v ponuke

×