Zákaznícka linka: +421 940 919 656 (Po - Pia: 11:00 - 17:00)

Sedačka so správnymi rozmermi zväčší obývačku a poslúži celej rodinke

Je dôležité vybrať si sedačku tak, aby plnila všetky svoje funkcie a zároveň dizajnovo ladila aj s ostatnými kusmi nábytku. Pri výbere je však dôležité dbať aj na správne rozmery. Dobrá sedačka priestor opticky zväčší, iná ho však môže zmenšiť a celý zapratať. Ako si teda vybrať tú správnu sedačku, ktorá pomôže interiéru a zároveň poslúži celej rodinke?

 

Akú veľkú vybrať?


Rozmery obývačky nezmeníte. Prispôsobiť si však môžete veľkosť sedačky. Jej rozmery by mali samozrejme zodpovedať rozmerom interiéru. Platí jednoduché pravidlo: veľká izba – veľká sedačka, a naopak. Klasické pohovky s dvojsedom či trojsedom sú vhodné do menších bytov a obývačiek. Sedačky v tvare U naopak pasujú do veľkých priestorov. Rohové sedacie súpravy sú veľmi univerzálne a ak ich správne umiestnite, vyniknú v malom aj vo veľkom priestore. To isté platí o zostavách. Síce zaberajú veľkú plochu, no pri šikovnom rozmiestnení jednotlivých častí nebudú vadiť ani menšiemu priestoru.

 

 

Predstavte si sedačku v priestore


Aby ste si vedeli lepšie predstaviť, koľko miesta bude sedačka v izbe zaberať, môžete to zistiť dvomi spôsobmi: Buď si na zem rozložíte papiere do tvaru sedačky, alebo rozmery sedačky naznačíme na podlahu farebnou páskou. Takýmto spôsobom zistíte, či sedačka nezaberá príliš veľa miesta alebo naopak, či si môžete dovoliť kúpiť väčšiu.

 

Pár proporčných a dispozičných tipov


Ak chcete priestor o trošku zväčšiť, zvoľte sedačku s viditeľnými nožičkami. Tie priestor opticky zväčšia. Naopak, ak vyberáte sedačku do veľkého priestoru, hodí sa k nej aj kontrastné kreslo. Pozor si dajte aj na umiestnenie sedačky pri radiátoroch a krboch. Mali by sa nachádzať vo vzdialenosti minimálne 40 cm od radiátoru, a ešte o niekoľko centimetrov viac od krbu. Poťah sa tak pod vplyvom tepla rýchlo nezničí.

 

Zdroj: pinterest.com

 

Ako umiestniť pohovku v priestore?


Pri umiestňovaní sedačky musíte zvážiť, na čo primárne ju budete používať. Chcete na nej sledovať televízor? V tom prípade ju postavte priamo oproti televízoru. Alebo ju budete využívať na večery strávené s priateľmi pri poháriku vínka? Z častí sedačky a kresla teda vytvorte kruh dookola stolíka.

Je vás v rodine viac a chcete všetci spolu relaxovať? Ku sedačke teda pridajte aj taburet, kreslo či stoličky, aby mali všetci dostatok miesta, pohodlia a mohli si vybrať také sedenie, aké im najviac vyhovuje. Nezabúdajte, že sedačka by mala slúžiť vám a nie vy sedačke. Preto si vyberte dostatočne veľkú na to, aby sa zmestila nie len do priestoru, no aj padla na úžitok celej rodinke.

Naše novinky v ponuke

×