Zákaznícka linka: +421 940 919 656 (Po - Pia: 11:00 - 17:00)

Vintage obývačka je kombináciou štýlových kúskov, histórie a nostalgie. Ako ju zariadiť?

Obývačka vo vintage štýle je snom mnohých ľudí. Spája totiž moderné kúsky s tými, ktorých sa dotkol zub času. Pozdáva sa vám patina, starožitnosti, tapety a nostalgia, no nie ste si úplne istý, ako vintage obývačku nadizajnovať u seba doma? Máme pre vás pár tipov. Čítajte ďalej a zistite všetko, čo potrebujete vedieť o vintage obývačke vašich snov.

Čo je to vlastne vintage štýl? A aký je rozdiel medzi vintage a retrom?

Hneď ako prvé musíme povedať, že medzi vintage a retrom je naozaj veľký rozdiel, aj keď sa vám to na prvý pohľad nemusí zdať. Vintage dýcha časom, spomienkami, históriou a nostalgiou v pravom slova zmysle. Originál vintage nábytok bol vyrobený v rokoch od 1920 do 1980. Vintage štýl teda spája minulosť s prítomnosťou tak, že do moderného priestoru v modernej dobe vnesie ducha minulosti – a to pomocou nábytku, dekorácií či zariadenia, ktoré už čo-to zažilo. Retro síce tiež spája minulosť s prítomnosťou, avšak ide o cenovo dostupný nábytok vyrábaný v súčasnosti. To znamená, že nemá žiadnu historickú hodnotu.

Je pravda, že nie každý má peniažky na to, aby si zaobstaral starožitnosť do svojej vintage obývačky. No čudovali by ste sa, koľko ľudí ponúka vintage nábytok po starých či prastarých rodičoch len za odvoz, prípadne smiešne malú sumičku. Ak po takýchto kúskoch túžite, skúste sa popozerať v online bazároch či špeciálnych skupinách na Facebooku.

obyvacka vo vintage style

Čo nesmie vo vašej vintage obývačke chýbať?

Vintage štýl je vo všeobecnosti veľmi otvorený kombinácií štýlov, vzorov i materiálov. Aj napriek tomu by ste však mali dávať pozor na to, aby priestor nevyzeral ako výstavka na blšom trhu. Pozrime sa spolu na to, čo je základom vintage obývačky:

Nemusíte si zaobstarať všetok nábytok v starožitníctve. V zásade je dôležité to, aby ste mali aspoň jeden-dva výrazné vintage kúsky, ktoré budú stredobodom pozornosti. Veľmi často ľudia siahajú napríklad po vintage komode, vitríne, kresle či konferenčnom stolíku.

Ak by ste sa niekoho spýtali, čo majú pred očami, keď sa povie slovko vintage, pravdepodobne by to bola práve patina. Čo viac evokuje zub času, ako oku lahodiace opotrebovanie povrchu? Môže ísť o patinu na koženom poťahu, drevenom nábytku či rámoch obrazov.

Len si to predstavte. Musíte uznať, že táto kombinácia vyvoláva neskutočne útulný pocit. Skoro ako keby ste sedeli u starej mamy a počúvali príbehy z jej mladosti. Kvetinové vzory sú nežné a jemné, no vedia krásne dotvoriť dizajn miestnosti a dodať jej nádych niečoho komfortného a upokojujúceho.

Predstavte si napríklad veľký drevený kufor, ktorý niekto roky a roky dozadu používal pri cestovaní a vám teraz skrášľuje vašu vintage obývačku. Použijete ho ako dekor? Urobíte si z neho konferenčný stolík alebo v ňom uskladníte dobré víno? Voľba je len na vás. Svoje využitie si nájdu aj tehlové steny, dekoratívne predmety z keramiky a porcelánu.

Dodajú priestoru ešte o kúsok viac nostalgie. Vystavte si v obývačke mosadzný svietnik alebo starú petrolejovú lampu.

Vo vintage obývačke si nájdu svoje miesto aj obrazy po prababičke a čiernobiele fotografie, kukučkové hodiny i staré zrkadlá, ktoré ste si nechali na pamiatku alebo ste ich ulovili na blšom trhu či v bazári.

Ako to už chodí, človek je tvor vynaliezavý, a preto už dnes nájdete v mnohých obchodoch modely nábytku a doplnkov, ktoré sú vintage – avšak len na pohľad. Ak teda vyslovene túžite po dizajne vo vintage štýle, no nemáte čas, chuť, energiu či prípadne financie na to, aby ste si zaobstarali originál vintage kúsky, môžete sa poobzerať aj po „úmyselne“ zostarnutých kúskoch z obchodov. 

Nábytok do vintage obývačky

Čo sa týka nábytku do vintage obývačky, mal by byť na ňom poznať zub času. Nemusíte mať všetko zariadenie v jednom štýle – no môžete, pokiaľ máte v rukáve eso vo forme obývačkovej steny či niekoľkých vintage kusov nábytku. Veľkými hviezdami vintage štýlu sú pohovky chesterfield s veľmi špecifickým dizajnom.

Pri zariaďovaní však nemusíte staviť len na vintage pohovku. Pokojne si zaobstarajte elegantnú sedaciu súpravu s čistými líniami v okrovej, petrolejovej alebo hnedej farbe. Stredobod pozornosti upriamte na ostatný vintage nábytok a doplnky. Predsa len je sedačka ten najzaťažovanejší kus nábytku, no a pri desaťročia starej sedačke by sa vám mohlo stať, že sa naozaj rýchlo opotrebuje.

Whisper 9

Element 8

Aura 7

Whisper 5

Amor velvet 4301

Kronos 13

Jaguar 2175

Amor velvet 4312

Oslovili vás petrolejové sedačky?
Zistite o tejto elegantnej farbe viac, pozrite si petrolejové poťahové materiály a sedačky v našej ponuke.
Ktoré sedačky z našej ponuky vám krásne zapasujú do vintage obývačky?

Vyhrajte sa s vašou obývačkou podľa chuti. Môžete využiť pôvodné parkety a doplniť ich o štýlový koberec. Na sedačku uložte zopár ozdobných vankúšikov s kvetinovým vzorom a oprášte čajovú súpravu po prababičke.  Uvidíte, že sa ani nenazdáte a budete mať útulnú, štýlovú a spomienkami dýchajúcu vintage obývačku presne podľa vašich predstáv.

Naše novinky v ponuke

×