Zákaznícka linka: +421 940 919 656 (Po - Pia: 11:00 - 17:00)

Ako docieliť, aby tmavá sedačka v obývačke pôsobila dobre?

Túžite po tmavej sedačke do obývačky, no z každej strany vás odhovárajú, že tým pokazíte harmóniu bytu? Nedajte sa oklamať. Stačí dodržať pár pravidiel a dokážete si aj bez pomoci dizajnéra vkusne a jednoducho skombinovať tmavú sedačku v obývačke tak, aby opticky nezmenšovala priestor a ladila s ostatným zariadením.

 

Aké výhody má tmavá sedačka?

Tmavá sedačka v obývačke nie je neobvyklá. Naopak, určite ju oceníte, ak máte malé deti alebo domácich miláčikov, ktorí po sebe radi nechávajú na sedačke škvrny. Tmavá totiž dokáže zakryť množstvo menších fľakov, ktoré by inak na svetlej sedacej súprave príliš kričali.

Okrem praktických výhod má tmavý gauč aj celkom prozaickú výhodu. Tmavá farba na sedačke pôsobí veľmi sofistikovane a moderne. Vďaka nej dokážete v obývačke vytvoriť atmosféru jemného luxusu, ktorý sa však vlieva do útulnosti láskyplného domova.

 

Do akých priestorov tmavá sedačka nie je vhodná?

Nie je pravda, že tmavá farba pokazí harmóniu interiéru. Práve naopak. Stačí, ak budete myslieť o krok dopredu a využijete pár optických trikov. Dbať musíte na kombinácie s doplnkami, farbami stien či podlahy. Tmavá farba sedacej súpravy totiž prirodzene interiér zmenšuje, svetlá ho naopak zväčšuje. Ideálne je rozbiť tmavú kompozíciu svetlou, napríklad podobne, ako na obrázku. Klasická malá obývačka, ktorá však má aj napriek tmavej sedačke a množstvu doplnkov dostatok svetla a priestoru.

tmava sedacka Zdroj foto: pinterest.com

 

K tmavej sedačke určite nevoľte tmavé steny alebo podlahy. Izba by vyzerala stiesnene a pochmúrne. Podobne môžu v kombinácii s tmavou sedačkou pôsobiť aj nízke stropy. Ak teda bývate v nízkom byte, poobzerajte sa radšej po svetlej sedačke, ktorá priestor prirodzene presvetlí a otvorí.

 

Rozbijú bledé steny tmavú kompozíciu?

Sedačka je sama o sebe kráľovnou obývačky. Ak je však navyše čiernej, tmavomodrej, tmavohnedej či inej tmavej farby, púta na seba ešte väčšiu pozornosť. Jej okolie by preto malo byť jemné a svetlé. Ak nechcete mať z bytu dom hrôzy, s tmavými farbami to nepreháňajte. Zvoľte radšej bledé steny a takisto bledú podlahu. Tmavú kompozíciu rozbijete kontrastnými farbami na vankúšoch či ostatných bytových doplnkoch, napríklad závesoch, tapetách, kobercoch, vázach a pod.

 

Aká je ideálna kombinácia farieb s tmavou sedačkou?

Ak máte čiernu sedačku, nemáte absolútne žiadny problém pri kombinovaní s inými farbami. Čierna je totiž tak univerzálna, že ju možno skombinovať naozaj so všeličím. Iné farby sa snažte kombinovať s dvomi ďalšími farbami. Najzákladnejšie pravidlo kombinovania farieb hovorí o pravidle 60-30-10, a teda percentuálnom rozložení jednotlivých farieb v interiéri.

Primárna (60%) farba by mala byť farba, ktorej je v miestnosti najviac – a teda farba stien, sedačky alebo podlahy. Sekundárna a terciárna sú farby dôrazové, čiže farby doplnkov. Takýto pomer však nemusíte striktne dodržiavať, a ak máte radi farebnosť, kľudne môžete využiť aj viac farieb.

cierna sedacka Zdroj foto: pinterest.com 

 

Pekný príklad kombinácie farieb môžete vidieť na obrázku. Aj keď pravidlo 60-30-10 nie je dodržané, obývačka je ladená približne do 3 farieb. Základ tvorí biela, sekundárne hnedo-zlatá (podlaha a doplnky) a doplnková je čierna s hlavným prvkom sedačkou. Táto obývačka je moderná, krásna a útulná.

Ako sa teda nakoniec rozhodnete sedačku zladiť, je len na vás. Nezabúdajte však na pár základných pravidiel, ktoré sme spomenuli. Dúfame, že sme vám poradili a vy si vďaka našim radám so zariaďovaním obývačky hravo poradíte. Ak zároveň ešte stále hľadáte tú správnu sedačku, pozrite si aj našu ponuku sedacích súprav.

 

Zdroj titulnej foto: historickenilworth.com

Naše novinky v ponuke

×