Zákaznícka linka: +421 940 919 656 (Po - Pia: 11:00 - 17:00)

Domáce čistenie sedačky: Vyčistite si sedaciu súpravu pomocou niekoľkých jednoduchých trikov

Obývacia izba je často centrom rodinného diania. Je to miesto, kde sa stretáva rodina pri večernom oddychu, filme alebo rozhovoroch. V obývačke tiež zvykneme privítať hostí, pohostiť ich pohárom vína, kávou či chutnou maškrtou. Nikoho teda určite neprekvapí, že obývačka je tiež miestom, kde sa raz za čas stane nejaká tá nehoda. Prevrhnutý pohár, fľak od čokolády či kávy sa príležitostne objaví na každej sedacej súprave. Pozrite sa s nami, ako účinne a šetrne vyčistiť sedačku doma.

Ako čistiť sedačku doma?

Ak ste sa rozhodli vyčistiť si sedačku doma, bez pomoci prístrojov či platenia odbornej tepovacej služby, máme pre vás pár základných krokov, podľa ktorých by ste mali postupovať.

1. S čistením nečakajte

Ako sa hovorí: „Zle sa rýchlo stane“. Niekedy stačí sekunda nepozornosti a fľak je na svete. Aby ste sa ho zbavili tak rýchlo, ako sa objavil, mali by ste sa do čistenia pustiť ihneď. Pokiaľ totiž necháte nečistotu zaschnúť, môže sa „zažrať“ hlbšie do vlákien poťahovej látky a čistenie bude potom náročnejšie. V horšom prípade vám fľak nemusí zísť vôbec.

2. Spôsob čistenia voľte podľa materiálu sedacej súpravy

Existuje mnoho druhov poťahových materiálov. Niektoré sú textilné, iné kožené či vyrobené z eko kože. Pri čistení by ste na to mali brať ohľad a zvoliť prípravky a metódy určené na daný typ materiálu. Nikdy by ste napríklad nemali sedačku z eko kože čistiť prípravkami na kožu, mohli by ste ju totiž poškodiť.

3. Čistite dôkladne a jemne

Aby ste zamedzili vzniku preslabených miest alebo strate farby materiálu, mali by ste škvrny odstraňovať vždy jemne. Používajte mäkké handričky, prípade kefku s jemnými prírodnými štetinkami a čistite ľahkými krúživými pohybmi.

4. Zvoľte vhodné čistiace prostriedky

Pri výbere čistiaceho prostriedku z drogérie či iného špecializovaného obchodu si vždy dobre prečítajte, na aký materiál je daný prostriedok určený. Pokiaľ preferujete skôr domáce čistiace prostriedky, vyskúšajte napríklad kombináciu vody s pracím práškom, octom alebo sódou bikarbónou.

Domáce čistiace prostriedky na čistenie sedačiek

Na poličkách v obchodoch nájdete rôzne čistiace prípravky na čistenie sedačiek. Niektoré sú určené na ručné tepovanie, iné na strojové. Každá sedačka je však iná a môže sa stať, že nesprávnym výberom čistiaceho prostriedku, môžete poťahovej látke viac uškodiť než pomôcť. Niektoré chemické látky môžu totiž poškodiť vlákna, zafarbenie či povrch materiálu. Pokiaľ ste fanúšikmi skôr domácich ekologickejších čistiacich prípravkov, môžete si ich veľmi jednoducho vyrobiť sami.

Čistenie sedačky pomocou octu

Budete potrebovať:

Na bežné čistenie vám bude stačiť, keď zmiešate vodu s octom v pomere 3 diely vody na 1 diel octu. Pokiaľ je znečistenie väčšie, môžete si pokojne zarobiť aj silnejší roztok v pomere 2 diely vody na 2 diely octu. Roztok premiešajte, prelejte do nádoby s rozprašovačom a nastriekajte na povrch sedačky. Látku potom dočistite mäkkou handričkou a čistou vodou. Prečítajte si viac o čistení sedačky pomocou octu v našom článku Ako vyčistiť sedačku octom? Stačia vám dve suroviny a čistiaci prostriedok je pripravený.

Sóda bikarbóna na čistenie sedačky – vyrobte si čistiacu pastu

Budete potrebovať:

Sódu bikarbónu má doma zrejme každá gazdiná. Najčastejšie nájde svoje využitie v kuchyni, no skvelým pomocníkom je aj pri čistení škvŕn na poťahu. Zmiešajte lyžicu sódy bikarbóny s lyžicou vody a vytvorte pastu. Ňou potom potrite znečistené miesta na sedacej súprave a nechajte pôsobiť niekoľko hodín, až kým pasta úplne nevyschne. Zvyšky pasty následne jednoducho povysávajte. O ďalšom využití jedlej sódy si môžete prečítať v našom článku Sóda bikarbóna na čistenie sedačky: Sedačka bez zápachu a škvŕn bez použitia tepovača.

Prášok na pranie nielen v práčke

Budete potrebovať:

Ak máte doma prací prášok určený na jemné prádlo, môžete použiť aj ten. Príprava prostriedku je opäť veľmi jednoduchá. 2 poháre vody zmiešajte s 1 čajovou lyžicou prášku na pranie. Miešajte zmes dovtedy, kým sa prášok úplne nerozpustí. V takto pripravenom roztoku namočte handričku a dobre ju vyžmýkajte. Následne krúživými pohybmi čistite fľak, až pokiaľ nezmizne. Dajte však pozor, aby ste sedačku nečistili príliš mokrou handričkou, mohli by vám na nej zostať fľaky od prášku. Ideálne je použiť jemne navlhčenú handričku a zvyšnú vlhkosť z poťahu vysať.

Ako si môžete uľahčiť čistenie sedačky? Vyberte si správny typ poťahového materiálu

Ako napreduje doba, zlepšujú sa mnohé technológie, a to sa netýka len výroby sedacích súprav ako takých, ale napríklad aj poťahových materiálov. Správne vybratý poťahový materiál sedacej súpravy vám teda môže uľahčiť nielen život, ale aj predĺžiť jej životnosť. Mnohé poťahové látky sú totiž ošetrené povrchovými úpravami proti fľakom, vode, žmolkom či odieraniu. U nás máte na výber z viacerých prémiových materiálov v krásnych farebných prevedeniach, vďaka ktorým bude vaša rohová či u-čková sedačka vyzerať nielen pekne na pohľad, ale zostane veľmi dlho ako nová. Medzi takéto materiály patria napríklad poťahové látky:

Jaguar

Mono

Monolith

Bristol

Cassablanca

Pozrite si niektoré z našich sedačiek potiahnutých materiálmi s ľahkým čistením

Naše novinky v ponuke

×