Zákaznícka linka: +421 940 919 656 (Po - Pia: 11:00 - 17:00)

Inšpirácie do obývačky: 3 tipy ako zvoliť správnu farbu stien

Ak ste niekedy zariaďovali byt, určite ste sa stretli s dilemou: Ako vybrať správnu farbu stien? Bude lepší sýty alebo jemný odtieň? Mám si vybrať radšej zemitú farbu, alebo môžem riskovať? To sú otázky, ktoré sa pri zariaďovaní pýtame sami seba aj niekoľkokrát za deň. Aby sme vám aspoň trošku pomohli, pripravili sme si pre vás niekoľko tipov na to, ako vybrať tú správnu farbu stien. Pomôžeme vám dosiahnuť maximálny pocit pohodlia šitý presne pre vás. Postupujte nasledovne:

1.    Farbu stien prispôsobte nábytku, nie naopak

Či sa už chystáte svoju obývaciu izbu redizajnovať „na kompletku“, alebo vás len omrzela farba stien, vždy sa držte pravidla: Farbu stien podriaďte nábytku, nie naopak.

Nábytok je komplexnejší prvok – môže mať rôzne opracovania, štruktúru a sfarbenie. V zásade teda platí, že je jednoduchšie vybrať farebný odtieň steny tak, aby ladil s nábytkom, než vybrať nábytok, ktorý bude ladiť so špecifickým odtieňom steny.

Pokiaľ zariaďujete novú obývačku, najprv si ujasnite štýl a typ nábytku, ktorý do nej chcete umiestniť. Potom si prispôsobte farbu stien v konkrétnom odtieni. Ak už nábytok máte a len potrebujete premaľovať, pohrajte sa so sýtosťou a jemnými rozdielmi v odtieňoch. Aj veľmi malý rozdiel vo farebnosti totiž môže vo výsledku vyvolať príliš veľký kontrast. Sýte farby stien sa odporúčajú ladiť k jemnému a nenápadnému nábytku, výrazné dizajnové kúsky krajšie vyniknú na jemnej stene.

2.    Preštudujte si psychológiu farieb. Každá farba vytvára inú atmosféru

Je známe, že farby ovplyvňujú nálady a pocity ľudí. Zelená upokojuje, modrá pôsobí harmonicky, no napríklad sýta červená na veľkej ploche môže spôsobiť agresiu či vyvolať vášne. Pred konečným výberom farby stien si preto rozmyslite, akú náladu a atmosféru chcete v obývačke vytvoriť.

Farby zohrávajú veľkú úlohu v celkovej atmosfére miestnosti. Dokážu ju zútulniť, priniesť do nej teplo domova, alebo z nej naopak vytvoriť chladné a pochmúrne miesto. Tmavé farby prirodzene vnášajú do miestnosti eleganciu a rezervovanosť, teplé farby naopak vyvolávajú emócie.

Dôležitým faktorom ovplyvňujúcim celkový dojem z miestnosti je aj množstvo prirodzeného svetla. Ak je izba dostatočne svetlá, pokojne môžete siahnuť po tmavšej farbe – tmavomodrej či tmavozelenej. Vďaka dostatku prirodzeného svetla budú tieto farby pôsobiť veselo a elegantne. Ak ale do miestnosti neprúdi dostatok svetla, rozhodujte sa skôr medzi svetlými odtieňmi farieb. Celú miestnosť rozjasnia. Ideálna ja žltá, oranžová či iné zemité odtiene.

3.    Vyberte si odtiene, ktoré sa vám páčia dlhodobo

Výber dokonalej farby nie je len o tom, či zapadá do paletky vytvorenej dizajnérom, alebo či je to farba, ktorá práve letí. V prvom rade sa rozhodujete, do akého šatu oblečiete miestnosť, v ktorej trávite veľa času. Siahnite preto po farbe, ktorá na vás pôsobí príjemne a upokojujúco. Mala by to byť farba, ktorú máte radi už naozaj dlhú dobu – niekoľko rokov, či dokonca celý život. Budete sa na ňu predsa pozerať každý deň, a preto by ste sa pri nej mali vedieť uvoľniť a relaxovať.

Naše novinky v ponuke

×