Každý z nás má určite svoju vysnívanú predstavu o tom, ako by mal vyzerať jeho dom snov. Každému sa páči iný štýl, iné farby a iný typ nábytku. Občas však zabúdame na to, že nie všetko sa hodí do každého priestoru. Možno nájdeme dokonalo vyskladanú obývačku niekde v showroome a povieme si: „Áno, toto je to, čo chcem mať doma.“ Môže sa však ľahko stať, že po zariadení obývačky podľa tej zo showroomu či obrázku na internete zistíme, že to pre náš priestor nie je práve šťastná voľba. Aj preto sme si pre vás pripravili výber tých najčastejších chýb pri zariaďovaní obývačky, ktorým by ste sa mali vyhnúť. Čítajte ďalej a zistite, na čo si treba dávať pozor.
1. Výber zlej sedacej súpravy
Prvý krok, ktorý väčšinou pri plánovaní nového dizajnu obývacej izby robíme, je práve výber sedacej súpravy. Väčšina z nás zrejme túži po veľkej masívnej sedačke, na ktorú usadí celú rodinu. Máme pred očami, ako sa všetci stretneme a trávime spoločné chvíle pri rozhovoroch či spoločenských hrách. Avšak pokiaľ pri výbere sedacej súpravy nezohľadníme niektoré faktory, môže sa stať, že síce budeme mať krásnu veľkú sedačku, ale obývačka nebude pôsobiť vzdušne ani útulne.
Pri výbere sedačky by ste mali vždy dbať predovšetkým na dispozíciu obývacej izby. Do veľkých priestorných miestností sa hodí napríklad veľká U-čková sedačka, avšak malý priestor by takáto sedačka „zahltila“. Prihliadať by ste tiež mali na prevedenie sedacej súpravy, do menších obývačiek sú napríklad vhodnejšie sedacie súpravy s vyššími nožičkami. Tie totiž dokážu opticky zväčšiť priestor. Inšpirovať sa môžete napríklad našou modelovou radou sedačiek Balticco.
2. Nevhodne zvolené farby: tmavé vs. bledé
Výber farieb môže byť veľmi subjektívnou záležitosťou. Možno túžite mať vo svojej obývacej izbe vašu obľúbenú farbu, možno máte radšej tmavšie farby a možno zas prírodné či pastelové odtiene. Tu je však tiež potrebné myslieť na jednu vec: Výber farby, prípadne farieb, je veľmi dôležitý pre celkovú atmosféru miestnosti.
Farby dokážu ovplyvniť to, ako sa v miestnosti cítime. Majú moc opticky zmenšiť alebo zväčšiť priestor, a tiež dokážu zvýrazniť alebo potlačiť prirodzené svetlo v izbe. Všeobecné pravidlo, ktoré platí, je, že do menších priestorov sa hodia predovšetkým svetlé farby, ktoré priestor opticky zväčšia. Prečo je to tak? Svetlé farby svetlo odrážajú, zatiaľ čo tmavé ho pohlcujú. Preto tmavo zariadené miestnosti pôsobia stiesnenejšie než tie svetlé. Avšak fantázii sa medze nekladú a podľa niektorých dizajnérov môžu tmavé farby vyniknúť aj v menšom priestore. Tu však treba dbať na to, ako ich správne použiť.
3. Rozmery nábytku nesedia s rozmerom obývačky
Trendom veľkého masívneho obývačkového nábytku, ktorý pokryje celú stenu, už dávno odzvonilo. Kedysi bolo bežnou praxou využiť každé voľné miesto ako úložný priestor – či už hovoríme o skrinkách, do ktorých odkladáme nepotrebné veci, alebo o poličkách a vitrínkach s rôznymi suvenírmi. Platí ale jednoduchá zásada: Čím je priestor prepchatejší, tým menšia sa obývačka zdá.
V súčasnosti sa kladie dôraz práve na vzdušnosť a jednoduchosť. Mali by ste preto prehodnotiť, či nebude lepším úložným priestorom napríklad veľká rolldorová skriňa v chodbe či spálni. Budete tak môcť siahnuť možno po viac dizajnovom a menej účelnom zariadení obývačky.
Pri zariaďovaní menších obývacích izieb sa tiež odporúča voliť menšie kusy nábytku, a pokiaľ je to možné, zavesiť ich na stenu. Čím viac podlahy vidíte, tým väčší sa priestor zdá byť. Pri veľkých priestoroch ale máte väčšiu voľnosť, pretože nie ste viazaní nedostatkom miesta.
4. Nesprávna veľkosť koberca: Pozor na príliš malé rozmery a nesprávne umiestnenie
Keď sme už spomenuli podlahu, ešte sa pri nej na chvíľočku zastavíme. Jednou z častých chýb, ktorú pri zariaďovaní obývačiek robíme, je nesprávne zvolená veľkosť koberca. Príliš malý koberec môže totiž pôsobiť chaoticky. Podľa dizajnérov je tiež dôležité, aby koberec nebol umiestnený „len tak“ pred sedačkou či kreslami, ale mal by sa ich dotýkať. Zabránime tak, aby koberec pôsobil, že sa vznáša nad podlahou. Má to aj praktický význam – nebude sa vám posúvať, ale „ostane stáť“ na svojom mieste.
5. Nevhodné osvetlenie
Ako poslednú, avšak nemenej dôležitú, chybu musíme spomenúť nesprávne zvolené osvetlenie. Môžete ním totižto úplne zadusiť atmosféru miestnosti. Najčastejšou chybou je voľba len jedného centrálneho osvetlenia. Do obývacej izby by ste určite mali zvoliť viacero svietidiel. Môžete pridať napríklad stojatú lampu ku sedacej súprave či malú lampičku na komodu.
Správne zvolené osvetlenie vám teda pomôže priestor nielen osvetliť, ale aj zútulniť a vytvoriť ideálnu atmosféru pre relax alebo chvíle strávené v kruhu rodiny.