Zákaznícka linka: +421 940 919 656 (Po - Pia: 11:00 - 17:00)

Inšpirácie obývačka s kuchyňou – vytvorte si oku lahodiaci multifunkčný priestor

Spojenie obývačky s kuchyňou je pre niekoho nevyhnutnosť v dôsledku nedostatku priestoru a/alebo usporiadania bytu a pre iného zas vysnívaná kombinácia. Či už patríte do jednej alebo druhej skupiny, máte mnoho možností na to, ako takýto priestor zariadiť. A to nehovoríme len o praktickom využití miesta, ale tiež o oku lahodiacich dizajnových riešeniach. Ako na to? Prečítajte si náš článok a nechajte sa inšpirovať pri zariaďovaní obývačky s kuchyňou.

Spojenie obývačky a kuchyne má viacero výhod

Obývačka spojená s kuchyňou je v súčasnosti veľmi populárny trend, ktorý sa často používa pri dizajnovaní menších i väčších bytov a domov. Prečo? Ide totiž o riešenie, ktoré má hneď niekoľko výhod:

bohaty ulozny priestor

Opticky zväčšuje a otvára priestor

obyvacka

Presvetlí obývačku i kuchyňu

kvalita

Vytvára multifunkčnú miestnosť

sedacka pre velku rodinu

Spája členov domácnosti

dom

Umožní vám zvoliť si ťažisko miestnosti

Ako zariadiť obývačku s kuchyňou?

Tak ako aj pri zariaďovaní iných miestností, aj v tomto prípade platí, že ste limitovaný len priestorom, financiami a vlastnou fantáziou. Či už máte veľký alebo malý byt, existuje mnoho možností, ako obývačku spojenú s kuchyňou zariadiť. Aby sme vás trošku inšpirovali, spísali sme pre vás pár základných tipov, ktoré vám so zariaďovaním pomôžu.

1. Zvoľte jednotný štýl pre obe miestnosti

Keďže priestor bude otvorený a prepojený, mali by ste obývačku aj kuchyňu zariadiť v jednom štýle. Ak sa napríklad rozhodnete pre moderný industriálny štýl, použite ho pre obe miestnosti. To platí samozrejme aj v prípade iných štýlov – vidieckeho, škandinávskeho či bohémskeho a podobne. Vytvoríte tak dojem harmónie, priestor nebude pôsobiť rušivo a chaoticky.

Držať by ste sa mali aj určitej farebnej schémy stien, podláh, nábytku i doplnkov. Pre nábytok vyberte jeden typ dekoru. Pokiaľ chcete vizuálne oddeliť miestnosti (čo sa vo všeobecne v tomto prípade odporúča), môžete to urobiť buď pomocou sedacej súpravy, ale napríklad tiež kobercom. Stačí, ak pre každú miestnosť vyberiete iný.

Viete, že ...

U nás si môžete zvoliť z desiatok kvalitných poťahových materiálov a stoviek farebných prevedení? Vašu sedačku si tak môžete farebne prispôsobiť farebnej schéme alebo z nej urobiť krásny kontrastný bod, ktorý pritiahne zrak každej návštevy.

2. Dbajte na dostatok úložného priestoru

Vzhľadom na to, že oba priestory budú otvorené a tým pádom bude mať návšteva priamy pohľad do obývačky i kuchyne, budete zrejme chcieť udržať poriadok. Tu by sa mohlo uplatniť iné nepísané pravidlo – že poriadok sa vždy lepšie udržuje tam, kde má každá vec svoje miesto. Rátajte s dostatočným množstvom skriniek i poličiek v kuchyni a taktiež s úložným priestorom v obývacej izbe. S tým vám môžu pomôcť napríklad sedacie súpravy. Pýtate sa ako?

Všetky naše sedacie súpravy majú úložný priestor. V závislosti od veľkosti sedačky môže byť tento priestor potom väčší alebo menší, prípadne rozdelený do viacerých častí. Veľa úložného priestoru majú napríklad naše nadrozmerné sedacie súpravy:

3. Vyberte vhodné umiestnenie sedacej súpravy v interiéri obývačky s kuchyňou

Zrejme vám nemusíme hovoriť o tom, aký dokáže byť výber novej sedacej súpravy náročný. Rozmer, prevedenie, materiál i samotný model dokážu poriadne potrápiť. Chcete predsa vybrať nielen krásny, ale aj kvalitný kus nábytku, ktorý vám verne poslúži dlhé roky. Iná otázka a možno niekedy až hlavolam však je – kam gauč umiestniť?

Tento problém sa pravdepodobne bude viac týkať tých, ktorí majú naozaj štedrý priestor a tým pádom aj viacero možností, kam sedačku umiestniť. Asi najobľúbenejším riešením je použiť sedaciu súpravu ako pomyselný „oddeľovač“ obývačky a kuchyne. Ako to docieliť? Stačí, ak gauč umiestnite chrbtom ku kuchynskej časti. Sedačka miestnost opticky rozdelí, ale súčasne ju nezmenší, takže si zachová svoju vzdušnosť a svetlosť.

kuchyna s obyvackou

Pravdou však je, že nie v každom priestore je toto usporiadanie možné. Nezúfajte však. Sedačku môžete pokojne umiestniť aj paralelne s linkou, vedľa nej alebo dokonca k stene. Pre tento účel sú vhodné rohové sedacie súpravy, sedačky do U, ale tiež pohovky.

Nezabudli ste na jedáleň?

Nezabúdajte potom zvážiť aj to, či chcete v rámci spojenej obývačky a kuchyne vytvoriť aj jedáleň. Budete potrebovať vytýčiť miesto ešte aj pre jedálenský stôl a stoličky. V prípade kombinácie jedáleň, kuchyňa a obývačka sa viete dokonca rozhodnúť či urobíte ťažisko miestnosti z jedálenského stola alebo sedacej súpravy.

Pohovky sú ideálnym riešením do malej obývačky s kuchyňou

Malé priestory môžu často pôsobiť prepchato a chaoticky, nakoľko sa do nich snažíme nejako „popchať“ všetko, čo k životu potrebujeme. A to už ani nespomíname to, ako úžasne vyzerá kuchynský ostrovček či nadrozmerná sedacia súprava. Pri malom byte sa však musíte trošku uskromniť a držať sa známeho pravidla: „Menej je niekedy viac“. Vyskúšajte si pohovku doplniť o kreslo či taburet a vyskladajte si štýlovú a útulnú obývačku. Pohovku môžete opäť umiestniť chrbtom ku kuchynskej časti. Pri malých priestoroch je dokonca tá možnosť, že ak vhodne umiestnite televíziu, budete môcť sledovať obľúbený film či seriál priamo pri varení.

4. Zvoľte vhodné spotrebiče

Na jednej strane stoja spotrebiče do kuchyne, na druhej napríklad televízia. Keď zariaďujete obývačku s kuchyňou, mali by ste si dobre porozmýšľať, aké spotrebiče vyberiete. Kuchynské zariadenie by malo ladiť so zvyškom priestoru, byť strategicky zabudované, a taktiež by mali byť prístroje čo najtichšie . Samozrejme, že taký mixér asi spraví hluk vždy, ale chladničky dnes nájdete aj také, čo sú takmer nehlučné.

Asi najdôležitejším spotrebičom obývacej izby je televízia. Či už na nej deti pozerajú rozprávky, večer si celá rodina pozrie film alebo si chcete spríjemniť varenie kulinárskou show či obľúbeným seriálom, aj televízia by mala mať strategické miesto. V domácnostiach, kde sú tieto dve miestnosti spojené, viete televíziu uložiť strategicky tak, aby na ňu dovidela mama z kuchyne a súčasne aj zvyšok rodiny z gauča. Prípadne iným obľúbeným riešením je zavesiť TV na otočné rameno – budete si tak môcť televízor natočiť smerom, ktorým potrebujete.

Máte víziu, no ešte stále ste nenašli tú správnu sedaciu súpravu?
Pozrite si našu ponuku rohových i u-čkových sedačiek a nájdite tú, ktorá vám krásne zapasuje do obývačky.

Naše novinky v ponuke

×