Zákaznícka linka: +421 940 919 656 (Po - Pia: 11:00 - 17:00)

Obývačka ako od dizajnéra: Ako perfektne zladiť sedaciu súpravu so zvyškom obývačky?

Asi každý z nás sa občas zastaví pri pohľade na dokonale „nastajlovanú“ miestnosť v katalógu, na internete či vystavenú v showroome. Ako je to možné? Mohlo by sa zdať, že je v tom skryté nejaké kúzlo alebo tajný postup. Pravda je však oveľa jednoduchšia. Profesionálni dizajnéri sa len riadia jedným jednoduchým pravidlom. Čítajte ďalej a odhaľte s nami, ako si správne farebne nakombinovať sedaciu súpravu, nábytok aj doplnky.

 

Nová obývačka podľa pravidla 60-30-10

60-30-10 je nadčasové pravidlo, používané dizajnérmi na celom svete. Jeho úlohou je uľahčiť tvorbu farebnej schémy pri dekorovaní miestnosti. Je to naozaj veľmi jednoduché. Ak by sme celú obývaciu izbu chápali ako 100% priestoru, čísla 60, 30 a 10 predstavujú percentuálne rozdelenie pre jednotlivú farbu – 60% pre primárnu farbu, 30% pre sekundárnu a 10% pre doplnkovú. Použitie jednotlivých farieb vám pomôže dodať rovnováhu a harmóniu každému priestoru. Ako na to?

sedacia suprava v obyvacke

Zdroj foto: pinterest.com

 

Primárna farba na sedacej súprave alebo stene ukotví farebnú kompozíciu obývačky

60%, čiže najväčšia časť miestnosti, je tvorená spravidla farbou stien, kobercov a podlahy. V niektorých prípadoch môžete v tejto farbe zvoliť aj sedaciu súpravu. Tieto plochy by mali plniť funkciu akejsi kotvy, ktorá tvorí základ farebnej kompozície miestnosti a súčasne pôsobí ako pozadie pre ďalšie farebné prvky.

Pri voľbe primárnej farby je potrebné sa rozhodnúť, či bude použitá ako kontrastná farba, alebo zvolíte jemnejší odtieň. Predstavte si to ako pozadie pri maľbe obrazu. Keď zvolíte svetlejšie odtiene, kontrast dotvoríte sedacou súpravou alebo doplnkami v sýtejších plnších farbách.

 

30% pre sekundárnu farbu, ktorá upúta a vzbudí záujem

Sekundárna farba by mala dostať zhruba o polovicu menej priestoru než primárna farba. Jej úlohou je podporiť dominantnú farbu. Mala by však byť natoľko rozdielna, aby sa od primárnej farby odlišovala a tým upútala a vzbudila záujem.

Sedací souprava SOLVADO II Levá

 

Ako sme spomínali vyššie, sedačku môžete ladiť do primárnej alebo sekundárnej farby. Záleží od toho, či chcete, aby vaša pohovka príjemne zapadala do farebného konceptu obývačky, alebo aby pôsobila ako kontrastný prvok.  Okrem sedacej súpravy spadajú pod týchto 30%  aj závesy, záclony, či kreslá.

 

Najzaujímavejšej farbe patrí zvyšných 10%

Napriek tomu, že má táto farba najmenšie zastúpenie, mala by byť najzaujímavejšou z celej paletky. Jej úlohou je oživiť miestnosť, takže je úplne v poriadku, pokiaľ sa rozhodnete pre sýtu kontrastnú farbu. Do tejto farby môžete doladiť dekoratívne drobnosti, ako napríklad malé ozdobné vankúšiky na sedaciu súpravu, lampy alebo sviečky.

Jednou z možností ako zvoliť odtieň, ktorý perfektne doladí vašu obývačku, je vytiahnuť túto farbu napríklad z potlače, vzorov alebo obrazov, ktoré sa v danom priestore nachádzajú na väčších plochách.

 

Zvoliť správnu kombináciu farieb sedacej súpravy, stien a nábytku je naozaj jednoduché

Môžeme vám zaručiť, že použitie pravidla 60-30-10 vám uľahčí výber farebnej schémy pre vašu obývačku a pomôže vám dodať priestoru harmóniu. Stačí si vybrať tri farby, premyslieť si, ktorý odtieň má v miestnosti dominovať a môžete zariaďovať.

sedacia suprava

Zdroj foto: pinterest.com

 

Malý tip k sedacej súprave na záver

Ak budete mať pocit, že pre vašu vysnívanú obývačku je paletka z troch farieb príliš málo, nebojte sa ísť na 110%. Je úplne v poriadku, pokiaľ do svojej schémy 60-30-10 pridáte ďalších 10%. Niekedy proste jeden farebný akcent nestačí.

našej ponuke nájdete sedačky v jemných neutrálnych farbách, ale tiež oku lahodiace kontrastné kúsky, ktoré budú do vašej obývacej izby pasovať priam dokonale.

 

Naše novinky v ponuke

×