Zákaznícka linka: +421 940 919 656 (Po - Pia: 11:00 - 17:00)

Rozkladacie pohovky na relax aj príležitostné spanie. Na aké parametre sa pri výbere pozerať?

Flexibilné, praktické a univerzálne rozkladacie pohovky vyhľadáva čoraz viac ľudí. Sú ideálne do obývačiek, detských a hosťovských izieb, ale aj študentských bytov – jednoducho všade tam, kde chcete vytvoriť komfortné miesto na sedenie a príležitostné spanie v jednom. Ak aj vy bojujete s nedostatkom priestoru a potrebujete z jednotlivých kúskov nábytku vyťažiť maximum, práve rozkladacia pohovka môže splniť všetky vaše požiadavky.

Na aké parametre sa pozerať pri výbere rozkladacej pohovky?

Pri výbere vašej novej pohovky pravdepodobne zohľadníte 2 faktory – dizajn a cenu. Ak však na nej budete chcieť občas aj prespať, prípadne na ňu budete chcieť uložiť príležitostnú návštevu, musí byť dostatočne odolná. Majte na pamäti, že na sedačku bude vyvíjaný väčší tlak, a tým pádom by mala spĺňať vyššie kvalitatívne štandardy. Len tak si budete istý, že pohovka bude nielen pekná a cenovo výhodná, ale najmä užitočnáfunkčná. Na aké parametre sa teda pozerať pri výbere rozkladacej pohovky, ak na nej občas chcete aj spať?

elegantná pohovka Bagi

Sedačka, obzvlášť tá, na ktorej sa spí, býva veľmi namáhaným kusom nábytku. Ako prvý sa zväčša opotrebuje poťah. Zvykne sa žmolkovať alebo roztrhnúť. Príčinou sú otery, ktoré poťahu spôsobujeme pri sedení a ležaní. Prečalúnenie sedačky nie je síce ničím výnimočným, no v dnešnej dobe môže ísť o celkom nákladnú položku.

Aby ste sa tomu vyhli, odporúčame vybrať si poťahovú látku s vysokou odolnosťou voči oteru a žmolkom. Tieto poťahové látky bývajú hrubšie a pevnejšie, takže ideálne aj v prípade, že na sedačke chcete občas prespať. Obzvlášť výhodou sú pri malých deťoch a domácich miláčikoch, ktoré zvyknú látku vyťahať pazúrikmi.

Ďalšou pridanou hodnotou kvalitných poťahových materiálov býva ochrana proti škvrnám. Znamená to, že poťah je už z výroby ošetrený modernou technológiou, ktorá zabraňuje vsakovaniu tekutín do látky. Všetky tekutiny sa tak udržia na jej povrchu, nepresiaknu do vlákien, a tým pádom nevytvoria škvrnu. Nemusíte sa teda báť, že by ste látku znehodnotili zašpinením. Prípadné iné nečistoty očistíte z takejto poťahovej látky navlhčenou handričkou, nepotrebujete žiadne čistiace prostriedky.

Úložný priestor pod pohovkou nie je nevyhnutnou, ale na druhej strane veľmi praktickou a vyhľadávanou vlastnosťou každej pohovky. Úložného priestoru totiž nikdy nie je dosť.  Využiť ho môžete na odloženie lôžkovín, sezónneho oblečenia, ale aj rôznych iných predmetov, ktoré chcete nechať skryté pred zrakom vašich hostí.

Pohovka, na ktorej sa občas prespí, musí mať stabilitu postele. Dôležitá je teda pevnosť a kvalita vnútornej konštrukcie. Ak máte vyššiu váhu, u výrobcu si skontrolujte aj nosnosť pohovky. Budete mať istotu, že konštrukcia časom nepovolí a nezačne vŕzgať alebo sa dokonca lámať.

Pokiaľ sa ráno nechcete zobúdzať dolámaný, kvalitná výplň sedačky je základ. Ideálnou voľbou je výplň s pamäťovou penou, ktorá sa používa aj pri posteľných matracoch. Zároveň však výplň nemôže byť príliš mäkká. Zabudnite teda na pohovky, na ktorých sa po sadnutí doslova „prepadnete“. Vhodnejšie je pevné a stabilné sedenie.

Posledným, ale určite nemenej dôležitým kritériom, je šírka spacej plochy po rozložení. Pre dospelého človeka je komfortných minimálne 70 cm na šírku, ideálne 80 cm. Pre 2 osoby by to potom malo byť od 140 – 150 cm na šírku lôžka.

Modely rozkladacích pohoviek z našej ponuky

Rozkladacie pohovky majú síce malé rozmery, no aj tak si na nich viete skvelo oddýchnuť. Stačí doplniť kreslo či taburet a pre celú vašu rodinu vytvoríte ideálne miesto pre večerný relax. Po rozložení budete mať zase dosť miesta na spanie pre návštevu. Toto sú naše modely klasických pohoviek s možnosťou rozloženia:

Modely rozkladacích rohových pohoviek z našej ponuky

Pokiaľ máte v byte viac miesta, prípadne chcete vyplniť roh miestnosti, pozrite si aj modely rohových sedačiek. Po rozložení ponúknu o niečo väčšiu spaciu plochu a majú aj väčší úložný priestor.

Chcete rozkladaciu pohovku využívať na pravidelné spanie? Ako si zabezpečiť komfort?

Väčšina sedačiek nie je prispôsobených na pravidelné spanie. Aj keď vám výrobca možno bude tvrdiť opak, výplň sedačky (vnútorný matrac), zväčša neposkytuje vhodnú podporu chrbtice. Pohodlné spanie na sedačke môžu narúšať najmä:

  • tvrdý matrac použitý na rozkladacej časti pohovky. Výplň skrytej rozkladacej časti často býva tvrdšia a menej pohodlná než výplň sedacej časti.
  • rozdelenie“ sedacej časti na viacero sedov, kedy nie je vyrobená z jedného kusu, ale z dvoch či troch častí.

Na pravidelné spanie je vždy lepšie vybrať si posteľ spolu s kvalitným matracom. Pokiaľ však nemáte inú možnosť, stále existuje ako-tak vhodné riešenie: Investujte do kvalitného vrchného matraca. Vašej chrbtici poskytne dostatočné pohodlie, zmierni tlak a zabezpečí lepší spánok. Býva tenký a spratný, takže ho v prípade potreby môžete zrolovať a spolu s prikrývkou a vankúšom skryť do úložného priestoru sedačky.

Naše novinky v ponuke

×