Zariaďujete malú obývačku a neviete, ako na to? Nie každý z nás má možnosť bývať vo veľkom a priestrannom byte. Aj malá obývačka vám však môže priniesť veľa radosti. Máme preto pre vás 5 jednoduchých, no efektívnych tipov, vďaka ktorým bude vaša obývačka pôsobiť vzdušnejšie a poskytne vám viac úložného miesta bez toho, aby ste museli siahať na váš komfort. Pozrite sa, aké riešenia vášmu interiéru prinášajú sami dizajnéri:
1. Biele steny
Základom každého interiéru sú farby. Pri výbere farebnosti pri rekonštrukcii vášho bytu by ste mali ísť od tých najväčších plôch až po tie najmenšie, a teda od stien, cez podlahu, sedačku, nábytok až po doplnky. Práve farebnosť tých najväčších plôch je rozhodujúca pri celkovom dojme z interiéru.
V malých bytoch sa odporúča voliť čo najsvetlejšiu farbu stien, ideálne bielu. Tmavá či príliš farebná by totiž mohla interiér zbytočne opticky zmenšovať, čo v malých bytoch vôbec nie je žiaduce. Pokiaľ teda zvažujete, či steny ponechať biele, alebo ich vymaľovať nejakou farbou, myslite na veľkosť vášho priestoru. Biele steny sa možno ihneď po rekonštrukcii zdajú nudné, no dokážete ich oživiť podlahou, farebnou sedačkou či nástennými doplnkami. Biela navyše najlepšie odráža svetlo, a tak celý váš byt rozjasní a vnesie do neho viac prirodzeného svetla. Na tento efekt sa využívajú aj okrasné zrkadlá umiestnené na stenách tak, aby do priestoru odrážali prirodzené svetlo z okien.
2. Vhodná sedacia súprava
Sedačka je azda najväčším kusom nábytku v každej obývačke. Je preto veľmi dôležité vybrať ju tak, aby bola s vaším interiérom čo najviac „kompatibilná“. Znamená to, že by mala mať správnu farbu, rozmery aj funkcie.
Farbu prispôsobte svojim preferenciám a tomu, ako vymaľujete steny a zvolíte podlahu. Môžete ísť tón v tóne s väčšími plochami, prípadne zvoliť doplnkovú kontrastnú farbu, ktorá interiér oživí. Z praktického hľadiska sú však dôležitejšie rozmery a funkcie. Do malej obývačky by ste nemali vybrať príliš rozmernú sedačku, aby vám nezabrala celú izbu. Zároveň by však mala byť dostatočne veľká na to, aby sa na ňu zmestila celá rodina a sedačka tak plnila svoju základnú funkciu – miesto na oddych.
Pohrajte sa tiež s umiestnením sedačky. Nebojte sa situovať ju netradične – napríklad pod okno či do stredu miestnosti v prípade, že máte spojenú obývačku s kuchyňou. Dbajte tiež na jej funkcie. Pre malé byty je základom maximálny úložný priestor v sedačke, ale aj možnosť rozkladania, vďaka čomu budete mať príležitostné miesto na spanie pre návštevu.
3. Nábytok na vyvýšených nožičkách
V každom článku, v ktorom píšeme o malých obývačkách, sa čiastočne dotkneme aj témy vysokých nožičiek. Výnimkou nebude ani tento článok. Vysoké nožičky, respektíve nábytok na vyvýšených nožičkách, je jednou z najlepších vecí, aké môžete do svojej malej obývačky priniesť. Vysoké nožičky totiž dávajú priestoru dýchať.
Prečo je to tak? Jednoducho preto, že pod nábytkom na vysokých nožičkách vidno podlahu. Práve viditeľnosť podlahy spôsobuje optický klam, vďaka ktorému priestor vyzerá väčší a vzdušnejší. Obyčajnou výmenou klasickej vertikálnej poličky za vyvýšenú vertikálnu poličku dodáte svojej obývačke opticky viac priestoru, a tak sa bude zdať väčšia a doslova „menej prepchatá“. Vysoké nožičky na sedačkách, stolíkoch, policiach či skrinkách pod TV dajú vášmu bytu nový rozmer.
4. Šikovný úložný priestor
V malom byte sa každý úložný priestor počíta. Aby ste však obývačku príliš nepreplnili, zabudnite na veľké, voľne stojace skrine. Dnes už existuje množstvo šikovných kúskov nábytku, ktoré sú štýlové, a zároveň vám poskytnú potrebné miesto.
Jedným z takýchto kúskov sú už spomínané vertikálne poličky na vyvýšených nožičkách, prípadne rôzne horizontálne police, na ktoré stačí umiestniť štýlové košíky a do nich uložiť drobnosti. Úložný priestor nájdete aj v rôznych iných druhoch nábytku, napríklad v konferenčných stolíkoch alebo sedacích súpravách. Naše nové modely sedačiek sú už vyrobené tak, aby poskytli maximum úložného priestoru. Okrem klasického priestoru pod krídlom ponúkajú odkladací priestor aj pod jednosedom alebo v bočných opierkach.
5. Funkčné zóny
Trendom dneška je čo najviac otvárať malé priestory. Rušia sa všetky nepotrebné priečky, spájajú sa obývačky s kuchyňami a malé byty tak vyzerajú priestrannejšie a vzdušnejšie. Aj malý priestor však potrebuje určitú formu organizácie. Kým predtým slúžili na oddelenie jednotlivých miestností steny, dnes sa využívajú iné dizajnové prvky, ktoré vytvárajú funkčné zóny.
Kuchyňa, jedáleň, oddychová časť obývačky či pracovňa je v malých bytoch často jednou miestnosťou. Vďaka šikovným dizajnovým prvkom si však aj tieto časti viete oddeliť a vytvoriť tak funkčné zóny, vďaka ktorým bude interiér, paradoxne, vyzerať konzistentnejšie. Využiť môžete napríklad deliace steny s policami, knižnice, štýlové paravany, zelené steny prípadne odlišné osvetlenie jednotlivých zón. Veľmi využívané sú tiež sedacie súpravy, ktoré najčastejšie oddeľujú obývačku od kuchyne.