Zákaznícka linka: +421 940 919 656 (Po - Pia: 11:00 - 17:00)

Ako vybrať rozťahovací gauč na spanie?

Gauč je univerzálnym kusom nábytku, ktorý vám poslúži ako miesto na oddych, príležitostné spanie pre návštevy či ako úložný priestor. Čo však robiť, ak nemáte inú možnosť a gauč potrebujete využívať na každodenné spanie? Pozrite si základné parametre, ktoré by ste pri výbere rozťahovacieho gauča na spanie mali zvážiť:

Rozmery rozťahovacieho gauča po rozložení

Pokiaľ vyberáte gauč na spanie, pravdepodobne ste limitovaný menším priestorom. Pri výbere gauča do malého bytu býva prvou voľbou klasická pohovka bez rohov. Tieto pohovky však po rozložení neposkytujú dostatok priestoru na spanie, a to hlavne po dĺžke. Ak ste teda vyššej postavy, na roztiahnutej pohovke by ste sa museli krčiť, alebo by vám doslova trčali nohy.

elegantná pohovka Bagi
Rohová sedačka SOLVADO VII úložný priestor

Ak to izba dovoľuje, odporúčame zvoliť si radšej rohovú sedačku. Tieto sedačky síce bývajú rozmerovo väčšie, no po rozložení poskytnú celkom slušnú veľkosť spacieho priestoru. Sú vhodné aj v prípade, že sa na gauči chystáte spať dvaja.

Pri výbere rozťahovacieho gauča si vždy najprv pozrite rozmery spacej plochy po rozložení. To, v akých rozmeroch si sedačku máte kúpiť, vám poradiť nevieme – všetko totiž záleží od veľkosti a možnostiach vašej izby, a tiež od vašej postavy. Keďže sa ale na gauči chystáte spať, zvoľte radšej väčšie rozmery sedačky na úkor vzdušnosti priestoru.

Spôsob rozloženia gauča

Nie len samotná funkcia rozloženia, ale aj spôsob rozloženia gauča je dôležitý. Vďaka spôsobu rozloženia totiž môžete predurčiť, či bude spacia plocha stabilná. Pokiaľ si zvolíte nevhodný typ rozkladania, môže sa stať, že sa rozložená časť bude nechcene vsúvať dovnútra, prípadne že bude postavená nižšie ako sedy gauča. Častým problémom je tiež nepohodlnosť spacej plochy z dôvodu nestabilnej konštrukcie. Mnoho výklopných gaučov totiž využíva veľmi nestabilné vyklápacie nožičky, nehovoriac o nepohodlnom skladacom matraci.

Vhodný je teda takzvaný výsuvno-vyklápací spôsob rozkladania – najprv spod sedačky mierne povytiahnete rozkladaciu časť a potom ju vyklopíte do výšky sedu. Alternatívou je výsuvno-sklápací systém, kedy rozkladaciu časť taktiež povytiahnete a následne sklopíte zadnú opierku. Tieto spôsoby rozkladania vám zaručia, že rozložená časť sa nebude po rozložení vsúvať dovnútra a spacia plocha bude naozaj stabilná a postavená na pevnej konštrukcii. Takýto typ rozkladania nájdete pri všetkých modeloch rohových sedačiek z našej ponuky.

Rohová sedačka HERMOS I Rozloženie
Sedacia súprava BAGI Úložný priestor

Úložný priestor rozťahovacieho gauča

Úložný priestor je pri rozťahovacom gauči na spanie veľké plus. Môžete ho využiť na odloženie vankúša a prikrývky, vďaka čomu z gauča v minútke vyčaríte miesto na sedenie pre návštevy, a večer ho znova zmeníte na pohodlnú posteľ.

Aj v tomto bode teda platí, že rohová sedačka je praktickejšia ako pohovka. Nielenže poskytne väčšiu spaciu plochu, ale pod jedným krídlom vám ponúkne aj úložný priestor – a toho v malých bytoch nikdy nie je dosť.

Matrac a konštrukcia gauča

Dnes je už pomerne bežné, že si viete vybrať typ výplňového matraca do sedačky. Odporúčame vám nešetriť a vybrať si ten najkvalitnejší matrac, aby bol váš spánok naozaj pohodlný. Bežné výplne sedačiek sú totiž vhodné len na sedenie. Kvalitnejšie výplne bývajú vyššie, pohodlnejšie, a v niektorých prípadoch aj s pamäťovou penou.

Pokiaľ by ste možnosť výberu matraca nemali, prípadne máte problémy s chrbticou, prikúpte si vrchný matrac na spanie. Dokáže tlmiť tvrdosť sedačky a zabezpečiť takmer rovnaké pohodlie, ako posteľ. Dlhodobý komfort vám prinesie aj pevná konštrukcia, vďaka ktorej gauč dlho vydrží ako nový.  

Naše novinky v ponuke

×