Zákaznícka linka: +421 940 919 656 (Po - Pia: 11:00 - 17:00)

Moderné obývačky 2023: Inšpirujte sa pri zariaďovaní obývačky novými trendmi

Zariaďujete tento rok novú obývačku? Alebo chcete oživiť a pozmeniť vzhľad tej starej? Stavte na moderné trendy. Tie tohtoročné hovoria: nasledujte svoj vkus a pocity. Čoraz viac dizajnérov sa totiž zhoduje na tom, že moderný dizajn je viac o osobných pocitoch, než o dodržiavaní trendov z moderných katalógov. Ako túto informáciu aplikovať do zariaďovania vašej novej obývačky?

Minulosťou sú prehnane elegantné, strohé a doslova studené priestory. Niežeby nevyzerali dobre – problém je inde. Zistilo sa, že ľudia sa v nich proste necítia až tak komfortne. Keď človek príde po dlhom dni domov, chce sa cítiť pohodlne, vyzuť si topánky, uvoľniť sa… no a to v chladnej, prázdnej a príliš „oficiálnej“ obývačke akosi nie je ono.

Tento rok hrá preto hlavnú úlohu optimizmus a teplo domova. Dizajnéri odporúčajú venovať viac pozornosti tomu, ako sa v interiéri cítite než tomu, ako vyzerá. Dovolené je teda všetko, čo vám robí radosť. Interiér, v tomto prípade obývačka, by na vás mal pôsobiť vrúcne a pozitívne. Mal by spájať komfort, útulnosť a jemnú eleganciu. Ktoré trendy vám s tým pomôžu?

1. Návrat farieb

Po rokoch neutrálnych farieb sa k nám v roku 2023 konečne vracajú farby. Neznamená to, že hneď musíte doma premaľovať všetky steny. Platí, že aj pri kombinovaní farieb by ste mali myslieť na jednoduchosť a čistotu. Stačí si teda vybrať jednu farbu a aplikovať ju na pár prvkov. Ako pri volení farebnosti postupovať?

Aké farby sú teraz moderné? V roku 2023 dominujú interiérovému dizajnu 3 odtiene:

zlate doplnky do obyvacky

Odtiene zlatej

Teplé odtiene pripomínajúce slnko pôsobia luxusne a elegantne, ale zároveň do interiéru prinesú svetlo, jagavé odlesky, a tým aj pozitívnu náladu.

smaragdova zelena obyvacka

Smaragdová zelená

Zelená farba všeobecne symbolizuje prírodu, v tmavšom odtieni smaragdovej však chytá nádych elegancie. Smaragdová zelená je preto dokonalým spojením elegancie a prírody, ktoré pôsobí moderne, upokojujúco a šik zároveň.

drevo dub

Teplé drevo

Počas minulých desiatok rokov sa vystriedalo mnoho „drevených trendov“. Letel napríklad slabohnedý až béžový nábytok, zažili sme už aj obdobie tmavého orecha či červenej čerešne. Dnes je to práve teplé a prirodzené drevo, ako napríklad dub. Je žiarivé, má pozitívny náboj a zároveň pôsobí upokojujúco. Tento drevený materiál je ideálne použiť na podlahu, konferenčné stolíky, komody, TV stolíky, no a keď by sme mali spomenúť aj nábytok mimo obývačky, tak sa hodí aj na kúpeľňové alebo kuchynské skrinky.

2. Atmosférické svietidlá

Už dávno neplatí, že v miestnosti stačí jeden luster. Moderné trendy hovoria o kombinovaní rôznych svetelných zdrojov v priestore. Správne použitie viacerých svetelných zdrojov totiž môže zmeniť náladu a atmosféru v miestnosti. Svietidlá by ste teda už nemali vnímať len ako funkčné prvky, ale aj ako dekorácie a spôsob, ktorým doma vytvoríte určitú atmosféru.

ake svietidla do obyvacky

Nebojte sa tvarov, textúr ani tieňov. Kombinovať môžete atmosférické nástenné svietidlá, útulné stolové lampičky, elegantné stojace lampy či praktické lustre. Pohrať sa navyše môžete s:

3. Oblé krivky pre útulnejší priestor

Tak ako v roku 2022, aj v roku 2023 dominujú oblé tvary. Zaobľujú sa konferenčné stolíky, koberce, dekorácie ale aj rohy sedačiek či kresiel. Zaoblené hrany totiž pôsobia útulnejšie a romantickejšie než pravidelné, výrazné a ostré rohy. V našich „hranatých“ bytoch navyše skvelo narúšajú pravidelné línie stien a do obývačky vnášajú závan niečoho nového a iného.

4. Nový štýl rozmiestnenia sedenia

V našich obývačkách je zvyklosťou orientovať sedenie smerom k televízoru. Nové trendy však hovoria: Zmeňte vaše sedenie tak, aby bolo interaktívnejšie. Čo to znamená? Cieľom je vytvoriť priestor, kde budete s rodinou alebo priateľmi spoločne tráviť čas a pri sedení sa budete môcť pozerať na tváre vašich blízkych, nie na obrazovku televízora.

Počas covidovej epidémie sme všetci cítili akúsi ponorku. Avšak teraz, keď sme všetci späť pri našich starých životoch, by sme sa opäť mali orientovať na rodinu a plnohodnotne strávený čas. Rozmiestnením sedenia do kruhu či polkruhu okolo konferenčného stolíka sa vytvorí priestor pre rozhovor, spoločne strávené aktivity či hru s deťmi.

Náš tip: vyberte si účkovú sedačku

Pokiaľ vám to rozmery obývačky dovolia, vyberte si do nej sedačku v tvare U. Zabijete 2 muchy jednou ranou. Sedačku totiž môžete orientovať smerom na televízor, no jej krídla budú stále smerovať oproti sebe, takže veľmi jednoducho získate spomínaný „rodinný“ priestor. Pri návštevách potom stačí na prázdnu stranu prisunúť kreslo či stoličky a interaktívne sedenie je na svete.

Naše tipy na moderné účkové sedačky

Naše novinky v ponuke

×