Zákaznícka linka: +421 940 919 656 (Po - Pia: 11:00 - 17:00)

Na čo si dať pozor pri výbere rozťahovacieho gauča s úložným priestorom?

Gauč nie je vec, ktorá sa dá meniť každý mesiac. Jeho kúpa je kúpou na dlhé roky, a preto treba byť pri výbere obzvlášť pozorný – zvážiť by ste mali ideálny prienik medzi kvalitou, cenou, dizajnom a praktickými funkciami.

Mnoho ľudí však pri výbere gauča začne tzv. od konca – najprv si vyberú typ a farbu, gauč objednajú, no a technické parametre začnú brať do úvahy až vtedy, keď gauč majú doma. Aj samotný výber rozťahovacieho gauča by však mal prebiehať podľa určitej postupnosti, aby ste dospeli k tomu najlepšiemu možnému riešeniu presne podľa vašich potrieb. My vám teraz poradíme, ako na to. Pozrite si 5 krokov, podľa ktorých môžete postupovať, ak práve hľadáte nový rozťahovací gauč s úložným priestorom.

1. Zvážte svoj životný štýl

Ešte predtým, ako si začnete vyberať spomedzi rôznych dizajnov, farieb či poťahov sedačiek, skúste sa zamyslieť nad tým, čo od sedačky očakávate. Ako ju budete využívať? To, čo sa vám momentálne zdá ako najvhodnejšia voľba, totiž nemusí úplne súhlasiť s tým, čo v skutočnosti potrebujete.

Na začiatku sa preto skôr ako na štýl zamerajte na praktickosť daného modelu. Pokiaľ hľadáte sedačku na oddych, čítanie knihy či sledovanie seriálov, obzerať by ste sa mali minimálne po rohovom gauči. Ak ale budete na sedačke tráviť minimum času, iba si na nej raz za čas vypijete kávu a privítate návštevu, možno bude stačiť menšia pohovka.

Rohová sedačka SIDE I MAXI Farebné prevedenie

Niekto si túto otázku zodpovie za pár sekúnd, niekto bude potrebovať pár dní na odsledovanie svojich bežných dní. Obidva spôsoby sú v poriadku. Dôležité je naozaj si výber dobre rozmyslieť, keďže gauč nie je vec, ktorú môžete ľahko a lacno vymeniť. Vďaka chvíľke zamyslenia predídete sklamaniu, že ste od sedačky očakávali viac, alebo naopak nebudete na seba nahnevaní z dôvodu, že ste minuli zbytočne veľa peňazí za niečo, čo nepotrebujete.

2. Ujasnite si, kde v miestnosti bude rozťahovací gauč umiestnený

Pri výbere rozmerov je dôležité prihliadať aj na možnosti vášho interiéru. Už pred kúpou gauča by ste preto mali presne vedieť, kam ho chcete umiestniť. Budete si tak môcť zmerať „maximálne povolené“ rozmery a vyhnete sa tomu, že vám sedačka nebude do obývačky rozmerovo sedieť.

Poznanie presných rozmerov vás potom vo výbere sedačky posunie o krok ďalej – budete potrebovať sedačku v tvare u, ktorá vyplní priestor a vytvorí sedenie do polkruhu? Alebo sedačku musíte umiestniť do úzkeho priestoru pod okno a najlepšou voľbou bude klasická pohovka? Ujasnenie si týchto podrobností vám pomôže eliminovať všetky nevyhovujúce možnosti a dovolí vám zamerať sa na to, čo do vašej obývačky naozaj „zapadne“. Keď už spoznáte typ a približné rozmery, môžete prejsť na ďalšie kroky – výber konkrétneho modelu sedačky.

3. Odmerajte si plochu po rozložení gauča

Pokiaľ bola pre vás možnosť rozkladania hlavnou podmienkou pri kúpe gauča, pravdepodobne sa túto funkciu chystáte využívať častejšie. Pri výbere konkrétneho modelu si teda dajte pozor na 2 veci:

  • Akú veľkú plochu po rozložení gauč ponúka a či bude táto plocha zodpovedať vašim očakávaniam? Aj na pohľad veľký gauč totiž môže mať po rozložení pomerne malú plochu na spanie – či už bude úzky, krátky, budú pri ležaní zavadzať bočné opierky a podobne. Pred kúpou si preto vždy okrem štandardných rozmerov pozrite aj rozmery po rozložení.
  • Zmestí sa rozložený gauč do vašej obývačky, keďže sa jeho rozmery po rozložení zväčšia? Rozkladacia plocha väčšinou zaberie miesto, na ktorom pôvodne stál konferenčný stolík. Mali by ste ho teda vedieť ľahko odsunúť.

4. Preverte si veľkosť úložného priestoru

Kedysi si bol úložný priestor pod sedačkou len vítaným bonusom, dnes už je skôr samozrejmosťou. Výnimkou sú len pohovky na veľmi vysokých nožičkách, no okrem nich má takmer každá sedačka zabudovaný úložný priestor. Líši sa zväčša len rozmerom.

Ak je pre vás úložný priestor v sedačke naozaj dôležitý, vždy si overte, či vám jeho veľkosť bude vyhovovať. Dôležitá je aj jednoduchosť prístupu – a teda či sa ľahko otvára. V niektorých sedačkách sa úložný priestor nachádza len pod jedným sedom, čo by mohlo byť príliš málo pre veľké rodiny alebo ľudí žijúci v jednoizbových bytoch.

Najviac úložného priestoru býva, pochopiteľne, pod veľkými sedačkami v tvare U. Niekedy však vie dostatok úložného priestoru poskytnúť aj malá pohovka. Opäť teda záleží len na tom, čo očakávate a ako úložný priestor chcete využívať. Rôzne typy úložných priestorov si môžete pozrieť na nasledujúcich vizualizáciách našich sedačiek.

5. Zvoľte správnu farbu, no nezabudnite ani na typ poťahovej látky

Čo niekto vyberá ako prvé, my radíme vyberať až na koniec. Farba a typ poťahu sú samozrejme nesmierne dôležité, no zväčša sa dajú konkrétnemu modelu najjednoduchšie prispôsobiť. Väčšina výrobcov totiž ponúka zákazníkom možnosť nakombinovať si ku konkrétnemu modelu gauča akýkoľvek typ a farbu poťahu zo vzorkovníka. Inak tomu nie je ani u nás.

Ťažšie však býva rozhodnúť sa. Je lepšie vybrať si jednu z pestrých farieb? Alebo siahnuť po klasike? Jednoznačne vám odpovedať nemôžeme. Záleží to totiž od vášho bytového štýlu a tiež vkusu. Každému sa páči niečo iné, a preto sa musí rozhodnúť sám. Ak by ste predsa len potrebovali malú radu, pozrite si niektoré z našich predošlých článkov venujúcich sa dizajnu. Možno vás niektorý inšpiruje:

Naše novinky v ponuke

×